Gość: Remek
2008-09-09 00:00
wentylacja mechaniczna a zdrowie
Witam
Jestem zainteresowany założeniem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem (myślałem o przeciwprądowym) z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Dom ma być ok. 200m2, ogrzewany gazem, zbudowany jako energooszczędny i "inteligentny", działka około 2000m2. Kominek ma być jedynie "okazyjnym" źródłem ciepła dla parteru.
Z tego co wiem kominek musi być z "zamkniętą komorą spalania" a wyciąg kuchenny oddzielony od systemu wentylacji (proszę o ewentualne poprawki).
Mam wątpliwości jeśli chodzi o ryzyko rozwoju drobnoustrojów w przewodach wentylacyjnych - właściwie wątpliwości ma jeden z głównych inwestorów czyli mój Teść ;)
Proszę o pomoc w postaci mocnych argumentów do dyskusji jeśli chodzi o wentylację z rekuperacją i gwc:
- czy tego typu zestaw ma uzasadnienie ekonomiczne?
- ile to może kosztować?
- ile orientacyjnie może trwać amortyzacaja - rok, 10 lat, 30 lat ;)?
- czy wentylacja grawitacyjna ma jakąś przewagę nad mechaniczną z rekuperacją?
- czy realne jest zagrożenie zdrowia drobnoustrojami mnożącymi się w przewodach wentylacyjnych (jak np. Legionellą w klimatyzacjach)?
- jak wygląda czyszczenie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej (koszty, czy to wogóle się stosuje itd.)
Z góry dziękuję za odpowiedzi
Remek
P.S. Mój Teść jest z tzw. "branży" więc jeśli odwiedza to Forum to ... pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
Gość: sportsman
2008-09-10 00:00
Re:wentylacja mechaniczna a zdrowie
Dodaj argument "ochrona środowiska"
Wszyscy na tym forum omijają ten temat wielkim łukiem.
Gość: eliss
2008-09-10 00:00
Re:wentylacja mechaniczna a zdrowie
do domu najlepsza jest wyporowa:)
Nie ma przeciągu, stat ciepła, a wentylacja działa.
Możesz wtedy ten GWC pominąc. Chyba, że masz duży dom, zakamarki itp to wtedy zrobiłabym system mieszany. GWC plus przewody, plus nawiewniki wyporowe:)
Gość: Dariusz.2008
2008-09-11 00:00
Re:wentylacja mechaniczna a zdrowie
do domu najlepsza jest wyporowa:)
Nie ma przeciągu, stat ciepła, a wentylacja działa.
Możesz wtedy ten GWC pominąc. Chyba, że masz duży dom, zakamarki itp to wtedy zrobiłabym system mieszany. GWC plus przewody, plus nawiewniki wyporowe:)
Też jestem zainteresowany tematem tego wątku dlatego pozwolę sobie na podpięcię do niego mojego pytania.
Co to znaczy wentylacja wyporowa to jest inaczej grawitacyjna?
Gość: lolek
2008-09-13 00:00
Re:wentylacja mechaniczna a zdrowie
Na wymiennikach rekuperatorów przy niskich temperaturach zewnętrznych wykrapla się para wodna i tej wody może być całkiem sporo. Tam mogą rozwijać się pleśnie i grzyby. Trzeba postępować jak w przypadku klimatyzatorów: przeglądy połączone z czyszczeniem i odkażaniem wymiennika. W przypadku rekuperatorów jest tyle lepiej, że woda pojawia się na wywiewie więc to powietrze z zarodnikami grzybów i pleśni jest wydmuchiwane na zewnątrz. Klimatyzatory natomiast pakują nam ten syf do pomieszczeń /podczas chłodzenia/.
Gość: S MARC
2008-09-15 00:00
Re:wentylacja mechaniczna a zdrowie
"Lolek" Ty jesteś prawie geniusz w budownictwie, bo słyszałeś nawet o bakteriach!
Ty wiesz w namnażanie się bakterii w wodzie to nawet minister zdrowia nie wierzy! W medycynie znają tylko E. colli! Żadne grzyby, czy Legionelle, a jak będzie korozja rur i będzie to bakteria Gallionella, to już nikt nie będzie wiedział o co z tą szkodliwością chodzi! Lolek powiedz wszystkim na tym Forum jak ma zaprojektować kanały wentylacyjne nawiewne i wywiewne w dużym domu, aby przy tej kubaturze domu zapewnić usunięcie CO2 z sypialni Teścia .Tu już wiem że są problemy przy oddychaniu, bo wiążą się nie tylko z Prawem Daltona, ale i ze spadkiem koncentracji tlenu. Gdy koncentracja tlenu osiągnie 17% teść Remka umrze szczęśliwy! Chodzi mi o typowe przepływy z wentylacją wymuszoną rura rura, które nie zapewniają często wymiany powietrza w dużych domach. Lolek mam nadzieję, że słyszałeś nie tylko o bakteriach i tu popieram Ciebie całkowicie, to też wiesz o Prawie Newtona i nie zrobisz wszystkiego pod sufitem w jednym pomieszczeniu? A to co nazywa się zakamarkami, to stanie się dla mieszkańców pułapką taką jak łódź podwodna, czy zenzy na okrętach.