Gość: andrzej
2007-08-15 00:00
huczenie zbiorczej wentylacji mechanicznej
mieszkam od miesiąca w nowym budynku wielorodzinnym 5-cio kondygnacyjnym na 2 piętrze. w mieszkaniu jest zastosowana zbiorcza wentylacja mechaniczna wywiewna. w oknach w każdym pomieszczeniu zastosowane sa nawietrzaki szczelinowe. problem polega na "huczeniu" tejże wentylacji.różnica w głośności wentylacji w łazience a kuchni jest znaczna.przy otwartych oknach nie ma zmian. prosze o radę jak to można wyciszyć ewentualnie jak sprawdzić prawidłowość wykonania tejże wentylacji ( zgodności z normami itp.)dodam jeszcze, że mam zamontowane kratki wentylacyjne(nie znam fachowej nazwy) z taką szczeliną z jakiegoś materiału. z góry dziękuję za odpowiedzi.
Gość: SG
2007-08-15 00:00
Re:huczenie zbiorczej wentylacji mechanicznej
Jeżeli nie jesteś z branży to sam z lokalizacją i usunięciem powodów nadmiernego hałasu sobie nie poradzisz. Najlepiej zleć jakiejś niezależnej firmie sprawdzenie poziomu hałasu, czy nie są przekroczone normy hałasu. Jeżeli są przekroczone do zgłoś to do zarządcy budynku.
Gość: TOMEK
2007-08-16 00:00
Re:huczenie zbiorczej wentylacji mechanicznej
hałas może pochodzić albo od wentylatora wyciągowego albo od zbyt dużej prędkości powietrza w kanale zbiorczym lub na samej kratce. stwierdzenie skąd pozostaw fachowcom. jeśli to wentylator to po zastosowaniu tłumika powinno się polepszyć, jeśli to hałas na kratce to da się to łatwo wyeliminować, jeśli to hałas w kanale zbiorczym to gorsza sprawa bo jeśli instalacja została wyregulowana tzn że nie można zmniejszyć ilości powietrza chyba że jest zapas. tak czy siak zgłoś ten fakt do zarządcy który powinien zgłosić usterkę do wykonawcy budynku który powinien potwierdzić lub poprzez pomiary głośności obalić twoje zarzuty. powodzenia.
Gość: Archie
2007-08-16 00:00
Re:huczenie zbiorczej wentylacji mechanicznej
Dokładnie tak, jak Tomek napisał. Wygląda, że jest duża prędkość w kanałach lub wentylator bez tłumika. Może też być tak, że wszyscy mieszkańcy zamknęli kratki, więc wszystko powietrze wyciągane jest tylko u Ciebie. Pogadaj z sąsiadami, czy spotykają się z takim samym zjawiskiem.
Gość: korol
2007-08-19 00:00
Re:huczenie zbiorczej wentylacji mechanicznej
Z tym hałasem na kratce to bym był ostrożny. Nie wiadomo, czy jest to kratka z przepustnicą, anemostat okrągły, czy nie daj boże zawór p.poż. Każde przeregulowanie przepływu powietrza spowoduje zmiany u innych lokatorów podpiętych do tego samego ciągu wentylacyjnego. Najlepiej sprawdzić, czy lokatorzy mieszkający w tym samym pionie nie zrobili zmian przy aranżacji mieskań. Ponadto zmusić developera do zrobienia ponownych pomiarów wydajności i hałasu a następnie egzekwować swoje prawa - sprawdzić w projekcie wentylacji mechanicznej (egzemplaż zawsze do wglądu u developera) w części opisowej (zawsze na początku projektu opis działania wentylacji z podanymi wartościami) warunki graniczne określone przez projektanta wydajności i hałasu.
Pomiaru hałasu zarządać w porze nocnej (PN przewiduje w pomieszczeniach mieszkalnych w nocy - średni poziom dźwięku w pomieszczeniach mieszkalnych - 25 dB, maxymalny 30 dB, w kuchniach i łazienkach analogicznie 40 dB i 45 dB.
Pokój z aneksem kuchannym należy traktować jako "pomieszczenie mieszkalne"
Gość: andrzej
2007-08-26 00:00
Re:huczenie zbiorczej wentylacji mechanicznej
hałas występuje przy wlocie powietrza( kratce).jak można wyregulować kratke? proszę o radę. z góry dziękuję
Gość: korol
2007-08-26 00:00
Re:huczenie zbiorczej wentylacji mechanicznej
to wszystko zależy od rodzaju kratki, można spróbować zmniejszyć wydajność ( ilość pobieranego powietrza) przez zmniejszenie otworów przelotowych, lub zmniejszyć prędkość powietrza na kratce poprzez zwiększenie powierzchni przelotu. Pamiętaj, że każda regulacja u ciebie w miesskaniu odbije się na sąsiadach podłączonych do tego samego ciągu wentylacyjnego. Najlepiej zmusić administrację do ponownej regulacji wydajności - muszą w ramach reklamacji przysłać człowieka, który dokona ponownej regulacji ciągu i hałąsu. Bądź podczas regulacji i każ sobie wytłumaczyć dlaczego robi yekie a nie inne ruchy.
Gość: andrzej
2007-08-28 00:00
Re:huczenie zbiorczej wentylacji mechanicznej
dzięki za dotychczasowe odpowiedzi. mam jeszcze jeden temat. w kuchni oprócz kratki wentylacyjnej( o której wyżej) mam zaślepione podlaczenie do okapu kuchennego.podlaczylem okap firmy Faber (typ do wbudowania w szafce z wbudowanym wentylatorem) za pomoca rury spiro D=100. efekt jest taki ze bez wlaczania wentylatora taki jest ciag ze az huczy( jakbym byl na zewnatrz w wietrzna pogode). obawiam sie ze w zime bede mial niedogrzane mieszkanie ( kuchnia jest otwarta)- kratka wentylacyjna + okap. zastanawiam sie nad zamknieciem przeplywu powietrza na czas nieuzywania okapu ( sumie caly dzien + noc oprocz popoludnia za pomoca np. przepustnicy jednoplaszczyznowej(nazwa ze stron firm branzy wentylacyjnej) lub innego urzadzenia, ktore bez problemu da sie zamykac calkowicie oraz otwierac bez powodowania efektow ubocznych( gwizdy itp.)nawet dla "slabej kobiety".prosze o propozycje skutecznych urzadzen oraz ewentualnie namiary na punkt sprzedazy( na terenie warszawy). z góry dziekuje i pozdrawiam.