Gość: MMM
2012-02-07 16:14
Jak wentylować szkołę
witam,
przekopuję się przez stosy informacji na temat wentylacji pomieszczeń użyteczności publicznej i coraz mniej wiem.
Muszę zastosować wentylację wywiewną w piwnicach szkoły, w której brakuje murowanych kanałów wentylacyjnych.
Prosiłbym o pomoc w poniższych kwestiach:

1. Czy wszystkie pomieszczenia muszą posiadać kratkę wywiewną?
2. Ile wymian dla pomieszczeń szatni na kurtki, korytarzy?
3. Jak wentylować pomieszczenie przechodnie (między korytarzem a WC) o maleńkiej kubaturze i jednej bądź dwóch umywalkach?
4. W jakich przypadkach mogę stosować wywiew przez szczelinę pod drzwiami a w jakich kratkę w drzwiach?
5. Ile powietrza dla pomieszczenia z wieloma ustępami?
6. Ile powietrza dla pomieszczenia z wieloma umywalkami (i tylko umywalkami)?
7. Jeżeli pomieszczenia posiadają zapotrzebowanie rzędu 20m3/h to jak to włączyć w instalację (minimalne odgałęzienie 100mm spokojnie przepuszcza 100m3/h więc nie będzie problemu z wyregulowaniem?)?

Jakoś nie potrafię znaleźć jednoznacznych, konkretnych odpowiedzi w normach.
Gość: Marko
2012-02-07 17:39
Re: Jak wentylować szkołę
Na wszystkie pytnia znajdziesz odpowiedzi w :
1. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie
2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
Wystarczy przeczytać a w 1 przypadku należy przeczytac przywołaną normę
Gość: MMM
2012-02-07 21:30
Re: Jak wentylować szkołę
Jakby ktoś miał jeszcze jakieś cenne wskazówki to będę bardzo wdzięczny.

Dzięki wielkie za namiary na te rozporządzenia, przestudiuję je wnikliwie.
Gość: MMM
2012-02-07 23:03
Re: Jak wentylować szkołę
Tak więc drugie rozporządzenie dało mi odpowiedź na 2-3 pytania. W pierwszym rozporządzeniu nie udało mi się znaleźć namiarów na jakieś pomocne informacje, niestety.

Wciąż nie wiem:

1.Czy wszystkie pomieszczenia w bud. uż. pub. muszą mieć wywiewniki?
2.Czy mogę stosować wywiew przez szczelinę pod drzwiami lub kratkę w drzwiach?
3. Ile wymian dla komunikacji? Dobrze zrozumiałem, że wystarczy tylko pół kubatury na godzinę?
4. Jak wentylować maleńkie pomieszczenia?

Ad. 4
W went. mechanicznej można stosować najmniejsze odgałęzienia fi 100mm, więc przy zapotrzebowaniu rzędu 15-20m3/h nie będzie ani prędkości ani odpowiednich strat - jak to wyregulować? A może można wentylować poprzez sąsiednie pomieszczenie i nie trzeba wywiewnika w tym rozpatrywanym?
Gość: 2012-02-08 13:59
Re: Jak wentylować szkołę
[quote: MMM]Tak więc drugie rozporządzenie dało mi odpowiedź na 2-3 pytania. W pierwszym rozporządzeniu nie udało mi się znaleźć namiarów na jakieś pomocne informacje, niestety.

Wciąż nie wiem:

1.Czy wszystkie pomieszczenia w bud. uż. pub. muszą mieć wywiewniki? NIE
2.Czy mogę stosować wywiew przez szczelinę pod drzwiami lub kratkę w drzwiach? TAK ALE ZALEZY OD TYPU POMIESZCZENIA
3. Ile wymian dla komunikacji? Dobrze zrozumiałem, że wystarczy tylko pół kubatury na godzinę? TAK
4. Jak wentylować maleńkie pomieszczenia? PATRZ AD2.

Ad. 4
W went. mechanicznej można stosować najmniejsze odgałęzienia fi 100mm, więc przy zapotrzebowaniu rzędu 15-20m3/h nie będzie ani prędkości ani odpowiednich strat - jak to wyregulować? A może można wentylować poprzez sąsiednie pomieszczenie i nie trzeba wywiewnika w tym rozpatrywanym?
Gość: MMM
2012-02-09 21:42
Re: Jak wentylować szkołę
Ano tak, zapomniałem dodać - pomieszczenia nie przeznaczona na stały pobyt ludzi, tj.: pomieszczenia piwniczne, szatnie odzieży z dworu, WC'ty, pomieszczenia z umywalkami, korytarze.

Wiadomo, że pomieszczenia WC muszą posiadać wywiewniki. Ale przykładowo mam maleńkie pomieszczenie przechodnie z 1 umywalką, pomiędzy korytarzem, a pomieszczeniem z ustępami. Kubatura 8m3. 2 wymiany i obowiązkowy wywiewnik z tego pomieszczenia czy można to rozwiązać inaczej? Mój kolega coś kiedyś wspominał, że można połączyć kratką w ścianie pomieszczenie z umywalką z WC. Podciśnienie wywiewnika z WC wyciągałoby również z pomieszczenia obok. Można tak?

W szatniach na kurtki/obuwie koniecznie aż 2 wymiany, skoro nie są to typowe przebieralnie?

Zastanawia mnie kwestia korytarzy. W budynkach mieszkalnych nie mają kratki wentylacyjnej, a w normie nie widziałem zapisu, że w bud. uż. pub. ma być inaczej. To jak to ma być? Wywiewnik na korytarzu? Czy mogę zwiększyć ilość powietrza w pomieszczeniach sąsiednich i wentylacja przez szpary pod drzwiami?

Aaaa, i jest jeszcze kantorek dla pana palacza (w sumie raczej woźnego, bo jest tam węzeł zamiast kotłowni).Jego pomieszczenie też mogłoby być wentylowane przez szparę pod drzwiami łazienki, tak jak w bub. mieszkalnym?
Gość: MMM
2012-02-13 13:42
Re: Jak wentylować szkołę
Jakieś jeszcze sugestie?
Gość: gość@
2012-08-09 09:39
Re: Jak wentylować szkołę
Gość: Rafał Olejnik
2015-12-17 07:48
Re: Jak wentylować szkołę
Do wentylacji małych pomieszczeń - w szkołach, ale nie tylko idealnie nadają się montowane w ścianie Rekuperatory HRU-WALL. Nie potrzebna jest żadna instalacja z rur - a wentylacja jest wykonana z 90% odzyskiem Ciepła, przez bardzo ciche urządzenie, które dodatkowo ma bardzo mały pobór prądu. Wiecej szczegółów technicznych na http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/rekuperacja-%E2%80%93-centrale-wentylacyjne/rekuperatory-jednorurowe-wewnatrzscienne/
Gość: Zygmunt Suszczewicz
2015-12-17 11:18
Re: Jak wentylować szkołę
Ostatnio wykorzystałem do wentylacji z odzyskiem w sali gimnastycznej urządzenie Oksen z Flower'a. Szybka akcja. Zostało trochę kasy w budżecie szkoły i trzeba było ją prędko wykorzystać. W sobotę montaż 2 szt Oksena, w niedzielę poprawki budowlane :), a w poniedziałek dzieciaki miały już świeże powietrze w sali.