Czy zaawansowana automatyka jest rzeczywiście istotna przy rekuperacji?
Czy zaawansowana automatyka jest rzeczywiście istotna przy rekuperacji?
W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że centrala wentylacyjna to układ co najmniej dwóch wentylatorów, dwóch filtrów oraz wymiennika odzysku ciepła. Układ z pozoru bardzo prosty, staje się nieco bardziej skomplikowany w momencie, gdy zaczynamy zastanawiać się, jak podzespoły centrali rekuperacyjnej powinny ze sobą współpracować.
Okazuje się bowiem, że w zależności od zastosowanego układu automatycznego sterowania koszty związane z energią elektryczną mogą wahać się od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych miesięcznie.
Doskonałym przykładem optymalnego sterowania funkcjami rekuperatora wydają się być centrale wentylacyjne Komfovent. Każde z proponowanych przez producenta urządzeń wyposażone jest w zintegrowaną i w pełni okablowaną fabrycznie automatykę sterownia. Dzięki temu jest ona dostosowana do konkretnego modelu centrali, a praca rekuperatora i procesy w nim zachodzące są zoptymalizowane.
Z perspektywy użytkownika warto wymienić kilka funkcji, które wydają się być najbardziej istotne. Podstawowa kwestia dotyczy wydajności wentylatorów. Po pierwsze centrale Komfovent wyposażone są w wentylatory EC, które charakteryzują się niskim zużyciem energii przy wysokiej sprawności układu. Dodatkowo mogą być sterowane w sposób płynny, dzięki czemu wydajność urządzenia można dowolnie modyfikować (niezależnie wentylator nawiewny i wywiewny).
Dodatkowo automatyka Komfovent daje możliwość sterowania pracą centrali zgodnie z dowolnie ustawionym tygodniowym harmonogramem pracy. Dzięki temu po wyborze harmonogramu urządzenie samo dostosuje poziom wentylacji w zależności od tego, jak spędzamy aktualnie czas.
Podobną zaletę daje współpraca z czujnikami jakości powietrza, przy której klasa energetyczna zwiększa się (np. z A do A+, z A+ do A++, itp.). Dodatkowo, w dobie zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego wydaje się to wyjątkowo istotne – rekuperacja zawsze będzie dążyła do jak najwyższej jakości powietrza w pomieszczeniach.
Centrale Komfovent w standardzie wyposażone są też w zintegrowany moduł sieciowy, który pozwala na zdalną komunikację z rekuperatorem za pomocą aplikacji na Android lub iOS, a także przez wi-fi za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej.
Powyższe zalety sprawiają, że koszty związane z pracą rekuperatora wyposażonego w zaawansowaną automatykę sterowania mogą być nawet o 70% niższe w porównaniu do układów, w których układ sterowania jest bardzo prosty. To z kolei w perspektywie czasu daje znaczące oszczędności.
Inne pytania