Panie Pawle,
przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jakich oszczędności oczekuje Pan po montażu rekuperatora. W mojej ocenie analiza wyboru sposobu wentylacji wyłącznie pod kątem "oszczędności" jest nie pełna. Powiem więcej, sam rekuperator de facto nie przynosi żadnych oszczędności, a jest dodatkowych kosztem, ponieważ należy dostarczyć energię elektryczną na pracę wentylatorów, nagrzewnicy powietrza i innych podzespołów urządzenia.
Na sprawę należy spojrzeć pod szerszym kątem - wziąć pod uwagę jak zmieni się wymagana moc grzewcza dolnego źrodła ciepła (znacznie niższa niż przy wentylacji grawitacyjnej), jak rekuperator wpłynie na jakość powietrza (powietrze jest przefiltrowane, zadbana jest cyrkulacja powietrza w domu, przy grawitacji jej działanie jest uzależnione od warunków zewnętrznych), jak urządzenie poprawi komfort Państwa jako mieszkańców, a poprawi zdecydowanie (warunkiem jest poprawnie wykonana instalacja na podstawie PORZĄDNEGO projektu wentylacji). Dodajmy do tego brak konieczności stawiania kominów wentylacyjnych (oszczędność na etapie budowy domu) i sytuacja wygląda już nieco inaczej.
Biorąc powyższe pod uwagę, w mojej opinii montaż rekuperacji jest zawsze opłacalny, ale należy pamiętać, że oszczędny płaci dwa razy, więc nie należy kupować najtańszych rozwiązań na rynku oferowanych przez nie wyspecjalizowane w tematyce firmy.
Z pozdrowieniami,
Paweł Bocian,
Perfect Vent sp. z o.o. sp. k.