Współpraca firmy Panasonic i Schneider Electric opierać się będzie na zintegrowaniu systemów klimatyzacyjnych VRF Panasonic z systemem zarządzania SmartStruxure różnych instalacji w budynkach komercyjnych. Takie rozwiązanie to optymalizacja pracy poszczególnych systemów i ograniczenie zużycia energii.

Panasonic i Schneider Electric ogłaszają współpracę

Zarówno systemy Panasonic VRF, jak i systemy BMS firmy Schneider Electric to rozwiązania stworzone z myślą o budynkach komercyjnych. Firmy opracowały wspólnie bezprzewodowy interfejs, umożliwiający bezpośrednią komunikację szeregową między systemami zarządzania budynkiem i kontrolerami pokojowymi Schneider Electric oraz urządzeniami Panasonic opartymi na zmiennym przepływie czynnika chłodniczego (VRF). Komunikacja ta opiera się na łączności bezprzewodowej ZigBee.

Dzięki połączeniu rozwiązań Panasonic i Schneider Electric właściciele i zarządcy budynków mogą za pomocą jednego interfejsu uzyskać dostęp do informacji o różnych instalacjach w danym obiekcie, na przykład systemach ogrzewania, wentylacji, oświetlenia czy bezpieczeństwa. W efekcie możliwa jest optymalizacja pracy poszczególnych systemów oraz znaczne ograniczenie zużycia energii.

- Mocno inwestujemy w systemy klimatyzacyjne dla budynków komercyjnych i mieszkalnych, jak również w rozwiązania wspierające ich działanie, które pozwalają nam w pełni zaspokoić potrzeby klientów. Dlatego z dużą satysfakcją prezentujemy kolejne korzyści, płynące z rozwiązań do zarządzania energią w budynkach, które są efektem współpracy z firmą Schneider Electric - mówi Toshiyuki Takagi, Executive Officer w Panasonic Corporation oraz President w Panasonic Air-Conditioner. 

Wspólne rozwiązanie Panasonic i Schneider Electric może być zainstalowane bezprzewodowo – na przykład przy modernizacji starszych budynków, wówczas pozwala zachować istniejącą infrastrukturę - lub też podłączone do układu HVAC. Rozwiązanie wykorzystuje technologię plug and play, co pozwala znacząco uprościć konfigurację systemu, ograniczyć koszty i czas jego instalacji. Oprócz tego zarządzający obiektem mogą liczyć na wsparcie techniczne zarówno ze strony ekspertów firmy Schneider Electric, jak i Panasonic. Mają też dostęp do kompleksowych raportów odnośnie zużycia energii w budynku.

- Zapewnienie interoperacyjności między bardzo energochłonnymi systemami, takimi jak urządzenia HVAC i systemami kontroli budynków umożliwia zarządcom obiektów uproszczenie operacji, lepszą optymalizację efektywności i redukcję kosztów energii - komentuje Laurent Bataille, executive vice president w EcoBuilding Division ze Schneider Electric. 

Systemy HVAC oparte na technologii VRF to coraz popularniejsze rozwiązanie dla budynków komercyjnych. Dzięki technologii inwerterowej dają możliwość regulacji prędkości sprężarki, co prowadzi do znacznych oszczędności energii. Systemy VRF ECOi firmy Panasonic zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu jak najwyższej efektywności energetycznej budynku. O ich wysokiej sprawności świadczą między innymi wysokie wskaźniki ESEER mierzone podczas pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Systemy zapewniają przy tym niezawodność, dużą moc chłodzenia i ogrzewania nawet przy skrajnych temperaturach zewnętrznych od -25°C do 46°C.

Z kolei system do zarządzania budynkiem SmartStruxur firmy Schneider Electric umożliwia maksymalizację efektywności i redukcję kosztów w ciągu całego cyklu życia budynku. Z rozwiązania wyeliminowano tradycyjną strukturę silosów informacyjnych, zamiast tego zarządcy otrzymują informacje w czasie rzeczywistym, co pozwala na podejmowanie lepszych decyzji, a tym samym optymalizację procesu zarządzania energią. Elementem systemu SmartStruxure są również sterowniki pokojowe z serii SE8000, które w jednym urządzeniu łączą funkcje termostatu/ czujnika temperatury oraz programowalnego kontrolera pokojowego. Dzięki temu umożliwiają optymalizację zużycia energii przez systemy HVAC oraz ułatwiają obniżenie kosztów operacyjnych.

 

Dowiedz się więcej o systemach