Obecnie bardzo często zwiększamy metraż domu poprzez adaptację poddasza. Umieszczane są tam zarówno przytulne pokoje dzienne, jak i klimatyczne sypialnie. Ze względu na swoje położenia, poddasze jest miejscem najbardziej narażonym na wysoką temperaturę i zaduch – głównie podczas gorącego lata. W jaki sposób poprawić mikroklimat w tym miejscu, by stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń?

Prawa fizyki wykazują jasno, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, dlatego właśnie znacznie łatwiej się unosi. Przedostając się z niższych kondygnacji na poddasze, kumuluje się pod samym dachem. Duże, ciemne połacie dachowe również działają jak magnes na słońce, a skośne powierzchnie nagrzewają się dużo szybciej niż pionowe ściany budynku. Wszystko to sprawia, że temperatura na poddaszu szybko rośnie i zwłaszcza latem może być uciążliwa. Zobacz, jak wprowadzić dobry klimat pod swój dach.

Chłodzenie poddasza przy użyciu wentylacji

Dach chroni nasz dom nie tylko przed opadami i wilgocią, ale również przed stratami ciepła. Jego szczelność może z kolei zaburzać prawidłową wentylację budynku. Zużyte powietrze nie ma którędy wydostać się na zewnątrz, a jego cyrkulacja jest zaburzona. W takich sytuacjach na poddaszu pojawia się zaduch. Warto już na etapie projektowania przewidzieć miejsca, które umożliwią swobodny przepływ powietrza. W usprawnieniu wentylacji na poddaszu pomogą nam także odpowiednio dobrane okna. W ich obudowie powinny być zamontowane specjalne nawiewniki lub systemy mikrowentylacji, a jeśli ich nie ma, w łatwy sposób można takowe wybrać i zamontować. Uchronią nas one latem przed dostawaniem się do domu fali gorącego powietrza, a zimą nie doprowadzą do nadmiernego wychładzania się pomieszczeń.

Nie mając możliwości zmiany okien, możemy rozejrzeć się za wentylatorem stojącym, który pomoże w ochładzaniu pomieszczeń. Szeroka gama urządzeń pozwala na wybór wentylatorów biurkowych lub stojących, o wyższej mocy i nowoczesnym designie. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań, które może być skutecznym działaniem doraźnym. Aby poprawić wydajność wentylacji, często montuje się też specjalne nasady u wylotu komina.

Chłodzenie poddasza klimatyzacją

By uzyskać na poddaszu przyjemną i chłodną temperaturę nawet podczas dużych upałów, warto rozważyć montaż klimatyzatorów. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie klimatyzatorów przenośnych, czyli monoblokowych. Ich ceny zaczynają się już od 1000 zł, a o tym jak wybrać odpowiedni model można przeczytać w osobnym artykule. Warto zwrócić uwagę na wersje z kółkami, dzięki czemu ich mobilność jest większa, a my możemy w łatwy sposób z jednego pomieszczenia do drugiego przenieść takie urządzenie.

Klimatyzatory wymagają jednak stałego dostępu do powietrza z zewnątrz, np. do otwartego okna, przez które wystawia się rurę wyrzutową. To właśnie dzięki niej rozgrzane powietrze jest odprowadzane z budynku – okno musi być przez cały czas uchylone, a ciepłe powietrze z zewnątrz napływa do środka. Oznacza to, że z czasem proces schładzania może być nieefektywny. W stosunku do swojej mocy chłodniczej klimatyzatory przenośne zużywają więcej prądu, co wpłynie na wyższe rachunki w sezonie letnim. Ważnym aspektem przy tym zagadnieniu jest również hałas tego typu urządzeń - w dużej mierze może przeszkadzać przy użytkowaniu takich klimatyzatorów np. w sypialni.

Zaawansowane rozwiązania – splity i multisplity

Split jest najpopularniejszym typem klimatyzacji, składającym się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jest to droższe rozwiązanie niż monobloki, ale przy tym o wiele skuteczniejsze i bardziej komfortowe. Podczas instalacji klimatyzacji typu split istotne jest, aby obydwa urządzenia znajdowały się blisko siebie – w ten sposób unikniemy skomplikowanych prac montażowych. Rozwiązanie to może zostać wykorzystane nie tylko podczas planowania budowy domu, ale również w przypadku modernizacji budynków już istniejących. 

Wybór odpowiedniej jednostki wewnętrznej pozwoli na umieszczenie jej w dowolnym miejscu, np. na podłodze, pod sufitem lub na ścianie. Klimatyzatory typu split są dedykowane do otwartych poddaszy, w których nie ma wydzielonych pomieszczeń. W ten sposób przestrzeń zostanie równomiernie ochłodzona. Natomiast, jeżeli nasze poddasze jest przedzielone na kilka oddzielnych pomieszczeń, korzystniejszym rozwiązaniem będą multisplity. Jest to ten sam rodzaj urządzenia, z tym że do jednostki zewnętrznej może zostać podłączona większa liczba jednostek wewnętrznych, działających niezależnie od siebie. W ten sposób każdy z użytkowników dostosowuje odpowiednie dla siebie parametry klimatyzatora. Obie jednostki to nowoczesne rozwiązania, które dzięki swojej cichej pracy nie będą nam przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli zaadaptowaliśmy poddasze na pomieszczenia sypialne lub biurowe – tłumaczy Jarosław Hrehorowicz z firmy CentroClima zajmującej się montażem klimatyzacji i wentylacji. 

Rozsądny wybór klimatyzatora na poddasze zagwarantuje nam nie tylko przyjemne uczucie chłodu w upalne dni, ale także polepszy nasze samopoczucie. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele nowoczesnych klimatyzatorów wyposażonych w specjalistyczne filtry. Oferta jest bardzo szeroka - od filtrów HEPA usuwających prawie całkowicie kurz z powietrza, aż po modele uwalniające witaminę C. Ciekawe są także filtry dezodoryzujące z aktywnym węglem, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Dzięki odpowiednio dobranemu systemowi klimatyzacyjnemu możemy znacznie zwiększyć komfort osób mieszkających na poddaszu. Należy jednak pamiętać, aby temperatura w schładzanych pomieszczeniach była maksymalnie o 7ºC niższa od temperatury panującej na zewnątrz tak, aby klimatyzacja nie stała się przyczyną przeziębień.

Dowiedz się więcej


Komentarze

  • markizy

    mam markizy zewnętrzne fakro i jestem mega zadowolona z efektu jaki dają. Na razie tylko na poddaszu, bo w sumie tam było najcieplej. Ale jest duuuża różnica na plus, całe gorące powietrze zostaje na zewnątrz i teraz w końcu da się popracować w spokoju