273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Wymiennik obrotowy

Witam!
Mam pytanie związane w pewien sposób z tematyką HVAC: w jaki sposób powinno być zrealizowane prawidłowo sterowaniewymiennikiem obrotowym z płynną regulacją wydajności?
Dodam, że jest to wymiennik o max. przepływie 15 000 m3/h.

najlepiej poprzez falownik i sterownik Jonsson Controls 9100

Ja raczej przychylałbym się do sterowanie wymiennikiem sygnałem 0-10V lub ewentualnie ON-OFF 230 V lub ON-OFF 400V

Najlepiej sygnałem 0-10 V z uzależnieniem od wydajności i temperatury za wymiennikiem, oraz od aktualnej zewnętrzej, wywiewanej oraz nastawy pomieszczenia.
Ze sterowników to albo Johnson Controls z serii FX, szkoda kasy na starocie typu DX 9100, ewentualnie Excel Honeywella, ale to droższa imprez - oprogramowanie i sterownik.
Jak chcesz wiedzieć więcej to pisz bog67@go2.pl

Dzięki Panowie ale to, że wymiennik będzie sterowany przez falownik to jest ustalone, mnie bardziej chodziło o coś ala algorytm pracy tego wymiennika. Sterownik jest już dobrany (swobodnie programowalny IQ3, w zasadzie steruje wieloma urządzeniami w tym i wymiennikiem).
KGB napisał: "Najlepiej sygnałem 0-10 V z uzależnieniem od wydajności i temperatury za wymiennikiem, oraz od aktualnej zewnętrzej, wywiewanej oraz nastawy pomieszczenia."
No i właśnie - póki co jest to zrobione tak: wymiennik włącza się jeśli różnica między T wywiewu a T zewn jest większa niż 2oC. Wówczas, jeśli na wywiewie mam T niższą (jeśli chcę chłodzić) lub wyższą (jeśli chcę grzać) od T zewn to wymiennik pracuje tym szybciej im więcej ciepła (lub chłodu) potrzebuję odzyskać aby osiągnąć odpowiednią T na nawiewie. Czy to ma mniej więcej sens?

A wiesz jaką sprawność odzysku będzie miał wymiennik przy obrotach np: 0,5 1/min 1,0 1/min 1,5 1/min 20 1/min ?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.