Pani Heleno i jak sie skończyła sprawa ?
Mamy zamiar kupować mieszkanie na 2 p z zainstalowaną wentylacją mechaniczną. Proszę znających problem o radę.
Pani Heleno i jak sie skończyła sprawa ?
Mamy zamiar kupować mieszkanie na 2 p z zainstalowaną wentylacją mechaniczną. Proszę znających problem o radę.
zasadniczo w budynkach wielokondygnacyjnych mieszkalnych wentylacja mechaniczna jest niedozwolona. można stosować tylko grawitacyjną. no chyba że konstrukcja budynku umożliwia stosowanie went. mechanicznej (niezależne kanały wentylacyjne dla każdego mieszkania), ale to jest rzadko spotykane nawet w nowobudowanych blokach, a co dopiero w starszym budownictwie. zatem konieczny może okazać się demontaż takiej wentylacji (przypuszczam, że polegało by to na zdemontowaniu wentylatorków i zamontowaniu samych kratek)
A skąd taka rozległa wiedza?
Czyżby wentylacji mechanicznej nie można było montować w budynkach mieszalnych? Chyba że w odzielnych kanałach? Ni e pomyliłeś się czasem z grawitacyjną?
Ja słyszałem że w nowych budynkach zwłaszcza wysokich wentylacja grawitacyjna, jest luksusem, a mechaniczna standardem. Inwestor oszczędza w ten sposób sporo miejsca na kominy.
zasadniczo w budynkach wielokondygnacyjnych mieszkalnych wentylacja mechaniczna jest niedozwolona. można stosować tylko grawitacyjną.
To akurat jest kompletna nieprawda! Nie ma takiego przepisu, że w budynkach wielokondygnacyjnych wentylacja mechaniczna jest niedozwolona. Mieszkam w takim budynku i jak przyszedł projektant wentylacji to pierwsze co zapytał w którym roku był budynek budowany. Odp.: 1995 r. Zatem stwierdził wtedy już było takie prawo, że nie może być więcej niż jednak "kratka" (z różnych kondygnacji) na jednym kanale wentylacyjnym grawitacyjnym. I tak jest: każde mieszkanie ma osobne kanały wentylacyjne do kuchni, łazienki, WC. Dodatkowo osobny kanał spalinowy do pieców gazowych i wentylacja kanalizacji. Cały dach pokryty kominami wentylacyjnymi. Tenże projektant poinformował mnie, że obecne prawo zabrania budowania wentylacji grawitacyjnej na kanałach zbiorczych.
Natomiast wieżowce z wielkiej płyty z PRLu nie spełniają wielu innych standardów zdrowotnych i bezpieczeństwa nie mówiąc o komforcie, tym bardziej obecnych norm wentylacyjnych.
Koledze coś się chyba pomyliło. Rzadko są spotykane w nowych budynkach niezależne kanały??? Kolega chyba nie nadąża:)
ale to jest rzadko spotykane nawet w nowobudowanych blokach
Zbiorczych kanałów teraz w ogóle nie wolno stosować.
Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 75 poz. 690
§ 141. Zabrania się stosowania:
1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3,
2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej,
3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.
a jak z hałasem w takich mieszkaniach z wentylacją mechaniczną w wieżowcach
A co ma do rzeczy, przy wentylacji mechanicznej wieżowiec??? Mieszkanie to mieszkanie. Zupełnie dla wentylacji nie ma znaczenia czy jest w molochu czy w malutkim domku.
Mogą być tylko źli projektanci a nie zła czy głosna wentylacja.
Wystarczy jak instalacje w budynku wielopiętrowym wykona jakaś firma z Pcimia Dolnego a do tego jak każdy przy adaptacji mieszkania wg swego widzimisie zmieni własne przyłącza na różnego rodzaju badziewie dostępne w sklepach to mamy hałasik, że aż się chce wyjść z mieszkania. Ćwiczenie muzyka w mieszkanku w porównaniu z hukiem płynącym z instalacji to ukojenie dla ucha sąsiadów.
Doprawdy siedziba firmy, czy nawet jej rozmiary gwarantują jakość? Mogę wskazać obiekty robione przez znane duże firmy, w których od odbioru wentylacja nie działała i do tej pory (całe lata ) nie działa!
Wystarczy jak instalacje w budynku wielopiętrowym wykona jakaś firma z Pcimia Dolnego
Doświadczenie uczy że im większa firma tym bardziej z góry (z buta) traktuje klientów i tym mniejsza identyfikacja pracowników firmy (często wymienianych), a praca ich jest po najmniejszej linii oporu.
Miałem na myśli wyposażenie firmy w nowoczesny sprzęt i znajomość nowoczesnych technologii
Tematy na forum