273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Regał chłodniczy

Witam,
mam pytanie jak regał chłodniczy wpływa na bilans ciepła w pomieszczeniu, chodzi o regał z jednostka zewnętrzną czyli tak naprawdę ile chłodu trafia do pomieszczenia. Jaki producent podaje takie dane, w jakiej literaturze można znaleźć informacje na ten temat

skontaktuj się z dużym producentem regałów -Linde,Elektrolux,Koxka,Norpe,morze mają jakieś wyniki badań .

morze Mirek to oni mają.....

Zakładam, że to regał otwarty. Wg mnie należy do tego podejść odwrotnie - mianowicie: jest to regał o określonej klasie - czyli przy temp. określonej (np. 24^C) i wilg. określonej (np. 50% RH) ma określoną moc chłodniczą X /1mb.
Przy parametrach otoczenia wyższych (tp i fi) będzie miał zapotrzebowanie na moc chłodniczą X+Y / 1mb (i z tego co pamiętam, Włosi kiedyś robili badania, wpływ temp in plus powoduje prawie proporcjonalne wyższe zapotrzebowanie na energię chłodniczą; przy wzroście RH też proporcjonalnie ale agresywniej). Różnicę w tej mocy można uznać za "ucieczkę" chłodu z regału do otoczenia tego regału; ale oczywiście to jeszcze zależy od "kultury" zatowarowania tego regału (lub ciągu regałów). tak czy owak - jak pisali
inni przede mną - jest to parametr określany przez Producenta (klasa i moc).

chlopaki nie wiem z kad czerpiecie swoja wiedze ale bzury piszecie a powyzej chyba ktos na morzu mieszka. chdzi oto be w bilansie cieplnym uwzglednic cieplo wlasciwe i rodzaj towaru do tego czas pracy sprezarki itd, czyli czysta teoria, rozsadek i wiedza praktyczna. Co do temeratury otoczenia to projektanci uwzgledzniajac straty w procetach podnoszac wartosc mocy kilka procent zaleznie. Co do wilgotnosci obliczenia sa bardziej skomlikowane ale korzysta sie ze specialnych wykresow. wiec polecam nas fachowcow

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.