273
274
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Minimalna (maksymalna) długość przewodu wentylacyjnego

Witam!
Chcialym zapytac jaka jest minimalna/maksymalna długość przewodu wentylacyjnego i w ktorej normie/ustawie jest okreslona. Aaaa, jeszcze jak sie mierzy (od gornej krawedzi kratki do dolnej krawedzi wylotu w kominie?).
Strasznie ciezko to znalezc bo wszyscy podaja minimalne wysokosci ile komin powinien wystawac ponad dach.

Kochany Kreciku
Gdy już zechcesz odróżnić kanał wentylacyjny (do przesyłania powietrza) od komina (czyli kanału spalinowego) oraz długość (odległość mierzona w kierunku poziomym) od wysokości (odleglość mierzona w kierunku pionowym) to pewnie sam się w tym dość łatwo rozeznasz.
Przypominam że w wolnym kraju nie musimy zastępować jednej nazwy inną, bardziej niezrozumiałą.
Pozdr

Ryszardzie,
Jak nie masz za bardzo nic konstruktywnego do powiedzenia to dowiedz sie ze komin to NIE JEST kanal spalinowy.
Zatem to ja Tobie proponuje zajrzenie do literatury.
Definicje:
1) KOMIN - murowana, betonowa lub stalowa konstrukcja zawierająca pionowe przewody ( przewód ) do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza lub spalin na zewnątrz budynku.
2) PRZEWÓD KOMINOWY - pionowy ( lub lekko odchylony od pionu na odcinku nie dłuższym jak 2,0 m. ) przewód z materiału niepalnego, służący do odprowadzania na zewnątrz budynku zanieczyszczonego powietrza ( przewód wentylacyjny ), produktów spalania gazu lub oleju ( przewód spalinowy ) lub produktów spalania paliw stałych ( przewód dymowy ). Przewody kominowe umieszczone w ścianie budynku nazywamy kanałami kominowymi ( odpowiednio: kanał wentylacyjny, kanał spalinowy, kanał dymowy ).
Natomiast dlugosc wedlug tego co mnie uczyli w szkole podstawowej to odleglosc miedzy punktem A a punktem B.
Bo skad wiesz ze kanal wentylacyjny idzie zawsze pionowo?
(chociaz w wiekszosci przypadkow pewnie tak jest).

Witam!
Chcialym zapytac jaka jest minimalna/maksymalna długość przewodu wentylacyjnego i w ktorej normie/ustawie jest okreslona. Aaaa, jeszcze jak sie mierzy (od gornej krawedzi kratki do dolnej krawedzi wylotu w kominie?).
Strasznie ciezko to znalezc bo wszyscy podaja minimalne wysokosci ile komin powinien wystawac ponad dach.

heh, krecik, brak mi słów ale skoro znalazłeś gdzie w necie takie sliczne definicje (szkoda ze tak poźno i szkoda ze ich nie rozumiesz -> patrz: komin to NIE JEST kanał spalinowy) to poszukaj jeszcze algorytmow obliczeniowych dla kominów oraz wentylacji grawitacyjnej (chociaż w zasadzie ...)

K..wa!!! Zaraz mnie pokreci! Znalazl sie rozumiejacy inaczej.
Czlowieku: mowiac "komin to NIE JEST kanał spalinowy" ja tylko zwrocilem uwage ze pojecie "komin" nie jest tozsame z pojeciem "kanal spalinowy" bo Ryszard napisal cyt. "komina (czyli kanału spalinowego)".
Dobrze wiem ze w sklad komina moze wchodzic 1 kanal spalinowy i to tez bedzie komin, ale takze moze to byc 1 kanal wentylacyjny lub 2 kanaly wentylacyjne i 3 dymowe i to tez jest KOMIN!!!
Dobra zreszta z mojej strony EOT (END OF TOPIC dla malo rozgarnietych i rozumiejacych inaczej - po polsku: KONIEC TEMATU).
Poszukam i popytam gdzie indziej bo widze ze tu nie mam czego szukac (a pewnie ktos moglby odpowiedzic juz za pierwszym razem).
Pozdrawiam i nigdy wiecej juz na tym forum.

NIGDY WIĘCEJ NA TYM FORUM!!!!
Forum jest pełne przemądrzałych profesorków, którzy oczerniają wszystkich i wszystko uważając się za najmądrzejszych i wszechwiedzących. Wystarczy zadać laickie pytanie, a już na Ciebie naskakują bo jak można czegoś nie wiedzieć...
Jeżeli już ktoś chce odpowiedzieć i pomóc to znajdzie się zaraz taki jeden (wiemy o kogo chodzi), który uczył się innej fizyki i wszystko wie lepiej, a dyskusja z nim to jak gadka z upośledzonym ułomkiem! Mam dość!
NIGDY WIĘCEJ NA TYM FORUM!!!

Dla potomnych którzy kiedyś może zajrzą w poszukiwaniu odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie
Kominy powinny mieć taką wysokość, aby ciąg w nich był wystarczający do odprowadzania gazów z obsługiwanych urządzeń. W przypadku kominów obsługujących urządzenia grzewcze, o mocy powyżej 300 KW, wysokość komina musi spełniać warunki określone przepisami o ochronie powietrza atmosferycznego – komin powinien mieć taką wysokość, aby nastąpiło rozproszenie emitowanych zanieczyszczeń .
W zależności od podłączonego urządzenia minimalna wysokość efektywna komina, liczona od paleniska do wylotu komina, do którego jest podłączony piec, powinna wynosić :
- dla kotłów opalanych gazem – 4,0 m;
- dla kotłów opalanych olejem opałowym – 5,0 m; - dla przepływowych gazowych grzejników wody oraz dla gazowych kotłów grzewczych z palnikiem inwektorowym o mocy nieprzekraczającej 35 kW – 2,0 m (wysokość liczona od przerywacza ciągu do wylotu komina).
W praktyce kanał, który obsługuje toaletę (wymagany strumień usuwanego powietrza - 30 m3/h) powinien mieć co najmniej 2 m długości przy przekroju 14 x 21 cm lub 3 m długości przy przekroju 14 x 14 cm.

Literatura:
[1] PN-83/B-03430/Az3:2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.”
[2] PN-89/B-10425 „Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze”
[3] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
[4] PN-82/B-02402 „Ogrzewnictwo. Temperatury ogrzewanych pomieszczeń w budynkach”

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.