Gość: Krecik
2005-03-23 00:00
#1
Minimalna (maksymalna) długość przewodu wentylacyjnego
Witam!
Chcialym zapytac jaka jest minimalna/maksymalna długość przewodu wentylacyjnego i w ktorej normie/ustawie jest okreslona. Aaaa, jeszcze jak sie mierzy (od gornej krawedzi kratki do dolnej krawedzi wylotu w kominie?).
Strasznie ciezko to znalezc bo wszyscy podaja minimalne wysokosci ile komin powinien wystawac ponad dach.
Gość: Ryszard
2005-04-10 00:00
#2
Kochany Kreciku
Gdy już zechcesz odróżnić kanał wentylacyjny (do przesyłania powietrza) od komina (czyli kanału spalinowego) oraz długość (odległość mierzona w kierunku poziomym) od wysokości (odleglość mierzona w kierunku pionowym) to pewnie sam się w tym dość łatwo rozeznasz.
Przypominam że w wolnym kraju nie musimy zastępować jednej nazwy inną, bardziej niezrozumiałą.
Pozdr
Gość: Krecik
2005-04-12 00:00
#3
Ryszardzie,
Jak nie masz za bardzo nic konstruktywnego do powiedzenia to dowiedz sie ze komin to NIE JEST kanal spalinowy.
Zatem to ja Tobie proponuje zajrzenie do literatury.
Definicje:
1) KOMIN - murowana, betonowa lub stalowa konstrukcja zawierająca pionowe przewody ( przewód ) do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza lub spalin na zewnątrz budynku.
2) PRZEWÓD KOMINOWY - pionowy ( lub lekko odchylony od pionu na odcinku nie dłuższym jak 2,0 m. ) przewód z materiału niepalnego, służący do odprowadzania na zewnątrz budynku zanieczyszczonego powietrza ( przewód wentylacyjny ), produktów spalania gazu lub oleju ( przewód spalinowy ) lub produktów spalania paliw stałych ( przewód dymowy ). Przewody kominowe umieszczone w ścianie budynku nazywamy kanałami kominowymi ( odpowiednio: kanał wentylacyjny, kanał spalinowy, kanał dymowy ).
Natomiast dlugosc wedlug tego co mnie uczyli w szkole podstawowej to odleglosc miedzy punktem A a punktem B.
Bo skad wiesz ze kanal wentylacyjny idzie zawsze pionowo?
(chociaz w wiekszosci przypadkow pewnie tak jest).
Gość: zbyszko
2005-04-25 00:00
#4
Witam!
Chcialym zapytac jaka jest minimalna/maksymalna długość przewodu wentylacyjnego i w ktorej normie/ustawie jest okreslona. Aaaa, jeszcze jak sie mierzy (od gornej krawedzi kratki do dolnej krawedzi wylotu w kominie?).
Strasznie ciezko to znalezc bo wszyscy podaja minimalne wysokosci ile komin powinien wystawac ponad dach.
Gość: brawo
2005-04-25 00:00
#5
heh, krecik, brak mi słów ale skoro znalazłeś gdzie w necie takie sliczne definicje (szkoda ze tak poźno i szkoda ze ich nie rozumiesz -> patrz: komin to NIE JEST kanał spalinowy) to poszukaj jeszcze algorytmow obliczeniowych dla kominów oraz wentylacji grawitacyjnej (chociaż w zasadzie ...)
Gość: Krecik
2005-04-27 00:00
#6
K..wa!!! Zaraz mnie pokreci! Znalazl sie rozumiejacy inaczej.
Czlowieku: mowiac "komin to NIE JEST kanał spalinowy" ja tylko zwrocilem uwage ze pojecie "komin" nie jest tozsame z pojeciem "kanal spalinowy" bo Ryszard napisal cyt. "komina (czyli kanału spalinowego)".
Dobrze wiem ze w sklad komina moze wchodzic 1 kanal spalinowy i to tez bedzie komin, ale takze moze to byc 1 kanal wentylacyjny lub 2 kanaly wentylacyjne i 3 dymowe i to tez jest KOMIN!!!
Dobra zreszta z mojej strony EOT (END OF TOPIC dla malo rozgarnietych i rozumiejacych inaczej - po polsku: KONIEC TEMATU).
Poszukam i popytam gdzie indziej bo widze ze tu nie mam czego szukac (a pewnie ktos moglby odpowiedzic juz za pierwszym razem).
Pozdrawiam i nigdy wiecej juz na tym forum.
Gość: Święta racja!!!
2005-05-02 00:00
#7
NIGDY WIĘCEJ NA TYM FORUM!!!!
Forum jest pełne przemądrzałych profesorków, którzy oczerniają wszystkich i wszystko uważając się za najmądrzejszych i wszechwiedzących. Wystarczy zadać laickie pytanie, a już na Ciebie naskakują bo jak można czegoś nie wiedzieć...
Jeżeli już ktoś chce odpowiedzieć i pomóc to znajdzie się zaraz taki jeden (wiemy o kogo chodzi), który uczył się innej fizyki i wszystko wie lepiej, a dyskusja z nim to jak gadka z upośledzonym ułomkiem! Mam dość!
NIGDY WIĘCEJ NA TYM FORUM!!!
Gość: Kominiarz
2015-02-25 21:21
#8
Dla potomnych którzy kiedyś może zajrzą w poszukiwaniu odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie
Kominy powinny mieć taką wysokość, aby ciąg w nich był wystarczający do odprowadzania gazów z obsługiwanych urządzeń. W przypadku kominów obsługujących urządzenia grzewcze, o mocy powyżej 300 KW, wysokość komina musi spełniać warunki określone przepisami o ochronie powietrza atmosferycznego – komin powinien mieć taką wysokość, aby nastąpiło rozproszenie emitowanych zanieczyszczeń .
W zależności od podłączonego urządzenia minimalna wysokość efektywna komina, liczona od paleniska do wylotu komina, do którego jest podłączony piec, powinna wynosić :
- dla kotłów opalanych gazem – 4,0 m;
- dla kotłów opalanych olejem opałowym – 5,0 m; - dla przepływowych gazowych grzejników wody oraz dla gazowych kotłów grzewczych z palnikiem inwektorowym o mocy nieprzekraczającej 35 kW – 2,0 m (wysokość liczona od przerywacza ciągu do wylotu komina).
W praktyce kanał, który obsługuje toaletę (wymagany strumień usuwanego powietrza - 30 m3/h) powinien mieć co najmniej 2 m długości przy przekroju 14 x 21 cm lub 3 m długości przy przekroju 14 x 14 cm.

Literatura:
[1] PN-83/B-03430/Az3:2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.”
[2] PN-89/B-10425 „Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły. Wymagania techniczne i badania przy odbiorze”
[3] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
[4] PN-82/B-02402 „Ogrzewnictwo. Temperatury ogrzewanych pomieszczeń w budynkach”
  • 1