Witam! Proszę o radę, posiadam mini lakiernię własnej produkcji, konstrukcja prymitywna, wkrótce zostanie zastąpiona nową, chcę zbudować większą, jednak pragnę uniknąć błędów i stąd pytania, czy do wydmuchu oparów kleju oraz natryskowego malowania aerografem, zastosowanie odciągu w tylnej ścianie jest dobrym rozwiązaniem? Obserwując profesjonalne rozwiązania - wyciągi laboratoryjne - okazuje się że wyciąg jest na suficie natomiast na ścianie tylnej znajduje się płyta ze szparą przez którą uciekają opary, przemieszczając się w przestrzeni pomiędzy tą właśnie płytą a ścianą tylną i tą drogą znikają w wentylatorze na suficie.
Rysunek :
http://www.safetyoffice.uwaterloo.ca/hse//fume_hoods/fume_hoods.htm
W moim przypadku wyciąg jest z tyłu, zasilany łazienkowym wentylatorem o śred. 15 cm, aluminiowa rura wentylacyjna wyprowadza opary na zewnątrz,
Jako że jestem uczuleniowcem, każdy zapach powoduje zdrowotne problemy stąd troska o dobre rozwiązania – chcę zbudować trochę większą lakiernię i umieścić większy wentylator – dotychczas było to 280 m2/h, myślę o ok. 400m2/h,
- czy lakiernia taka bez dostępu powietrza z zewnątrz będzie funkcjonowała poprawnie?- chodzi o to że będzie wyciągać powietrze a nie dostawać czystego – chcę zastosować otwory na ręce w szczelnej przedniej płycie z szybą.
- Średnica rury to 15 cm, w ścianę wylotową poza budynek wychodzi redukcją – 10 cm, ale chciałbym zastosować wentylator w lakierni o śred. 20 cm z redukcją na rurę – 15 cm – czy taka kombinacja nie zakłóci przepływu powietrza ?
Będę wdzięczny za pomoc. Poniżej fotki mojego dotychczasowego miejsca pracy
http://img.org.pl/obrazek/c8R03sqeygI.html
http://img.org.pl/obrazek/c8RfC9pgg92.html
http://img.org.pl/obrazek/c8Rgxb4pcu1.html
pozdrawiam!