265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

kolektor gruntowy - przepisy

Czy ułożenie kolektora gruntowego poziomego dla pompy ciepła wymaga:
- pozwolenie na budowę
- czy tylko zgłoszenia

Ciężko powiedzieć. Na zdrowy rozsądek nie wymaga to pozwolenia na budowę raczej zgłoszenia. Myślę, że w starostwie jednoznacznie odpowiedzą czy trzeba czy nie.

Zdrowy rozsądek? W którym artykule o tym napisali?
Moim zdaniem w art. 29 i 30 jasno wskazano co nie wymaga pozwolenia, a co wymaga zgłoszenia.
Jak czegoś tam nie ma to musi być pozwolenie.
Na kolektory gruntowe nie ma dyspensy więc formalnie musi być pozwolenie (to moje zdanie). Oczywiście zapytać w starostwie nigdy nie zaszkodzi, to nic nie kosztuje (nawiasem upewnił bym się w powiatowym nadzorze budowl., wprawdzie to nie oni wydają pozwolenia, ale to oni kontrolują budowy).

Jest wiele budowli które nie są wymienione w art. 29, a na które nie trzeba pozwolenia na budowę. No chyba, że się uprzesz i udowodnisz w starostwie, że np. kabel do zasilania lampy w ogrodzie wymaga pozwolenia na budowę, bo nie jest wymieniony w art. 29. Wówczas na pewno każdy się z
Tobą zgodzi i otrzymasz pozwolenie na budowę. Co do zdrowego rozsądku: faktycznie prawo budowlane nic o nim nie mówi, tym nie mniej jest on wymagany na każdym samodzielnym stanowisku, co jest przyjmowane jako pewnik przez twórców "Prawa...", o czym świadzy wiele jego zapisów.

Budowa obiektów małej arcjtektury w miejscu niepublicznym nie wymaga pozwolenia lub zgłoszenia - to w temacie lampy ogrodowej.
Ciekawi mnie dlaczego według Ciebie budowa kolektora wymaga raczej zgłoszenia. Na jakiej podstawie opierasz swoje przypuszczenie? Inaczej pod jaki paragraf podpiął byś ten kolektor?

Pod paragraf 22

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.