Gość: Łukasz
2007-08-20 00:00
Instalacja gazowa zapytanie.
Jestem początkującym asystentem projektanta i mam mały dylemat odnośnie : jakim materiałem powinienem poprowadzić instalację gazową (gaz ziemny) przez pomieszczenie piwniczne (nie garaż). Z góry dzięki za podpowiedź i odwołanie do konkretnego rozpożądzenia.
Gość: robson
2007-08-20 00:00
Re:Instalacja gazowa zapytanie.
z tego co mi wiadomo polskie przepisy dopuszczaja na razie tylko STAL wewnatrz budynkow (kiedys byl taki poradnik COBRTI Instal nt. instalacji miedzianych- nawet go mam ale w Polsce zostal) , a miedz twarda tylko na zewnatrz, chociaz wtedy trzeba zabezpieczac dodatkowo przed mechanicznymi uszkodzeniami--- wiec chyba sie to mija z celem.
a juz na pewno nie zastosujesz PE czy innego tworzywa wewnatrz budynku-- przewod PE musi sie zakonczyc i przejsc w stalowy jeszcze przed wejsciem do budynku.
Gość: Robert
2007-08-20 00:00
Re:Instalacja gazowa zapytanie.
zgadza się ..lecz uzupełniając, dozwolone materiały to:
- miedź (tylko wewnątrze pomieszczeń, na lut twardy)
- stal bez szwu (spawane piony i poziomy poza lokum mieszkalnymi, może być na gwint za gazomierzem wewnątrz pomieszczeń)
Gość: Łukasz
2007-08-21 00:00
Re:Instalacja gazowa zapytanie.
Zgadzam się z tobą , ale czy mogę zastosować miedź w piwnicy ( przepisy mówią o obowiązku stosowania stali tylko w garażach ) - chyba że jest konkretna ustawa lub norma , która tego zakazuje.
INFO dla "robsona" - polskie przepisy nakazują stosowanie instalacji miedzianych ( gazowych )w pomieszczeniach mieszkalnych !!
A po elewacji budynku TYLKO STAL !! :)
Radził bym odświeżyć obowiązujące przepisy i normy.
POZDRO i z góry dzięki za pomoc!! :)
Gość: Robert
2007-08-21 00:00
Re:Instalacja gazowa zapytanie.
Za miedź w garażu głowy nie dam - podejrzewam że nie.
Najlepiej zadzownić do gazowni i pogadać z inżynierami
Gość: Maciej
2007-08-22 00:00
Re:Instalacja gazowa zapytanie.
Nie ma przepisów mowiacych ze w piwnicy instalacja ma byc ze stali, jedynie w garażu.
Gość: AWK
2007-08-29 00:00
Re:Instalacja gazowa zapytanie.
Z Dz.U.02.75.690
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
§ 164. 1. Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub wpływać na parametry eksploatacyjne gazu.
2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów instalacji gazowych przez pomieszczenia mieszkalne, pod warunkiem zastosowania rur miedzianych, zgodnych z Polską Normą dotyczącą rur miedzianych do gazu, łączonych przez lutowanie lutem twardym, lub rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z Polską Normą dotyczącą rur przewodowych, łączonych przez spawanie.
3. (AWK).
4. (AWK).
5. (AWK)
6. Dopuszcza się prowadzenie przewodów gazowych z rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, łączonych za pomocą spawania przez jedną kondygnację garażu, znajdującą się bezpośrednio pod kondygnacją nadziemną budynku, pod warunkiem zabezpieczenia tych przewodów przed uszkodzeniem mechanicznym.