265
269
226
Strefa ekspertów HVACR

Dobór kanałów wentylacji grawitacyjnej

witam,
pracuję nad projektem stacji elektroenergetycznej i musze dobrać kanały do wentylacji grawitacyjnej (w całym budynku) i mechanicznej (w pomieszczeniu akumulatorowni).Budynek jest jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, nie mam dostepu do zadnej literatury na ten temat (jedynie co znalazlam to norma PN-83/B-03430 ale tam są tylko zasady ogólne, nie ma nic o zasadach obliczeń) ani instalatora który by się tym zajął. Czy moge prosić o jakieś wskazówki?

bardzo proszę kompetentnych formumowiczów o jakieś rady, ewentualnie namiary na instalatora, który podjął by się zlecenia na terenie trójmiasta.

Żartujesz chyba?

Witam
Polecam książkę "Wentylacja grawitacyjna" S. Opaliński S. Rabczak wydaną przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Rzeszowskiej (chyba też tam ją zamawiałem).
"Znak zapytania" swoją wypowiedzią chciał zapewne napisać, że w budynkach jednokondygnacyjnych wentylacja grawitacyjna funkcjonować nie będzie. To prawda. Wogóle wentylacja grawitacyjna jest bardzo ułomnym tworem. To fakt, że lepszym niż nic, ale zdecydowanie za słabym żeby spełniała funkcje "wentylacji". W Pani przypadku zdecydowanie polecam wentylację mechaniczną, zwłaszcza jeżeli w pomieszczeniach wydzielać się mogą duże ilości ciepła lub szkodliwych/uciążliwych związków.

chodzi o budynek stacji, nie przeznaczonej na stały pobyt ludzi, w budynku znajdują się maszyny i czasowo obsługa techniczna. Jest oczywiście wc, wraz oknem i tam przewidziałam kanał 14x14, mam problem z pomieszczeniem rozdzielni, ktora ma wymiary 21x4m (pow.84m2)i nie bedzie w niej otworów okiennych. Ile w takim razie potrzeba otworów nawiewnych i ile kanałów kominowych, czy mozna to jakos wyliczyc?

Nie nie da się wyliczyć, między innymi dlatego napisałem "żartujesz"

rozumiem, to w takim razie jak ja dobrac (nei jestem instalatorem), czy wystarczą 3 kanały 14/21 w takim pomieszczeniu?

Pan ? to facio specjalista od domkow jednorodzinnych, znany na tym forum. Pewnie trzeba tam zamontowac rekuperator i zaizolowac budynek od srodka gdzie stoja trafo bo bez tego nie spelnia to normy BBR, ze Szwecji. Rekuperaotrek musi oczywiscie pracowac 24h/dobe.
Zapomnialem trzeba jeszcze wkopac w ziemie 20 m rury aby bylo 20°C w WC, ktory jest odwiedzany raz na rok, paranoja
Wystarczy otwieralne okno, szkoda kasy na kanaly w tego typu pomieszczeniu chyba ze Dz. U. mowi cos innego.
Wentylacje naturalna da sie policzyc w Comis 3.0 i paru innych fajnych programikach lub wykonac proste obliczenia dla pewnych warunkow temp. i predkosci wiatru.
Nie widzialem stacji trafo z rekuperatorami i izolacja od wewnatrz (mozliwy powazny problem z przegrzewaniem pom. o duzych zyskach wewnetrznych). Duza powierzchnia wlotu powietrza i wylotu , tak aby opory byly male i jakos dziala. A jak juz sie boisz to wentylator sterowany temp. w pomieszczeniu w trybie tzw mixed mode.
Polecam zdrowy rozsadek dla Brzeczka.

ej. "?" Da się policzyć.

Polecam książkę "Ogrzewnictwo i wietrzenie" Igor Gasiński. Podane są ilości powietrza w zależności od pomieszczenia, i podane tabele doboru kanałów w zależności od wysokości komina, przekroju, ilości powietrza i temperatury zew/wew.

pomyłka. Nie IGOR GASIŃSKI tylko TADEUSZ GASIŃSKI i IGOR PIESKOW

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.