273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

2gr do nawietrzakow higrosterowanych


mocno walkowany temat byl, w kontescie przydatnosci w naszym klimacie--zwiekszanie ww ze spadkiem temp. etc. ale chyba nikt nie poruszal innej kwestii--suche mieszkania.
kupilem niedawno higrometr, stawiam w roznych miejscach mieszkania o roznych porach. mam caly czas 32-36%. patrze na wykres aereco.
przy tych wartosciach nawietrzak jest na minimalnym przeplywie 7m3/h. jeslibym wstawil taki w np sypialni, bylby caly czas przymkniety, czyli oddychalbym wlasnym CO2.

jak to robisz ze masz tak sucho??
mocno wentylujesz??

jak to robisz ze masz tak sucho??
mocno wentylujesz??
cholera wie...jest mechaniczna wentylacja (poddasze...) i 4 nawietrzaki cisnieniowe (mieszkanie 70m^2). ustawilem tak zeby byo komfortowo--nie za zimno (20-22C), rano jak sie budze nie ma zaduchu, etc.

Zapewne to mieszkanie ma jedną - dwie zimy.

mieszkanie ma 18 lat :-)
ale went. mechaniczna jest od
miesiaca, nawietrzaki od lata 2008.
kupowac nawilzacz czy jeszcze poczekac,
pochuchac, konfitury pogotowac?

Zmniejszyć wentylację . Norma UE to 15 m3/h na osobę.

kurcze, lubie swierze powietrze, zapachy roznorakie tez szybko sie ulatniaja. nie mam pojecia ile powietrza wchodzi, macam nawietrzaki i ustawiam "na oko", zeby nie dmuchalo a bylo czuc powietrze. rozumiem ze komfort to 40-60% przy 20-22C?

Dlatego warto mieć dobrą wentylację 15m3 /h na osobę , powyżej jest zbyt sucho a to dyskomfort,

przykrece troche went i zobacze.
swoja droga, jakies inteligentne sposoby nawilzania istnieja?

e.e. w walce swieze powietrze kontra wilgoc wygrywa swieze powietrze. te 30+% nie jest uciazliwe. swoja droga jak sprytnie nawilzyc?

Czy może być powietrze bardziej świeże niż to z zewnątrz?. Nie jest Pan przy 15m3/h na osobę podnieść CO2 do poziomu wyższego niż przed czerpnią. A zbyt silna wentylacja zimą to przesuszanie powietrza.
Pozdrawiam.

1) zadne normy nie ustala indywidualnego poczucia komfortu. zmierzylem ww w lazience ze swiezo rozwieszonym praniem: 22.5C, 46%. nie, dziekuje, za duszno dla mnie. to kwestia gustu: wole np. suchy krym niz wilgotny kaukaz, etc. te 30-35% jest dla mnie ok.
2) nie potrafie zmierzyc ilosci wplywajacego powietrza. ustawiam "na nosa": po gotowaniu zapachy maja zniknac szybko (okap tez pracuje), po spaniu (2os.) w sypialni (ok. 40m3) ma byc w miare swiezo (no chyba ze mam kaca;)

przy suchym powietrzu istnieje duza szansa na zapalenie pluc

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.