273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

woda lodowa

Do gościa - radzę dokładnie sprawdzać parametry przy jakich podawane są współczyniki ESEER i COP. Ponadto nalezy dokładnie sprawdzić jakie podzespoły są w urządzeniu- z podanych firm 3 korzystają z tych samych producentów. Często firmy markują części innych dostawców np. Carela. Do urządzenia nie należy mieć podejścia jak do " pudełka z wiatrakami" i kierować się tylko współczynikami czy danymi z katalogu. Certyfikat EUROWENTU też o niczym nie świadczy- jest on wydawany tak aby był jak najkorzystniejszy, tak jak wymaga producent urządzenia.- w końcu za to płaci.

Przy skraplaczach należy sprawdzić m.in. powierzchnie wymiany i przepływ powietrza. Znane są przypadki że firmy dobierają wymienniki np. na 28 st.C temperatury otoczenia i wtedy są i tańsze i mniejsze. Po wykonaniu instalacji to zazwyczaj firma wykonawcza ma z tym problem- odpowiedzialnośc projektanta to tylko fikacja.

Elektroniczne zawory rozprężne owszem i są dobre ale dla komór chłodniczych gdzie należy utrzymać małą wielkość przegrzania i małą różnicę tempretur ( mniejsza niż 6K) tak aby występowała jak najmniejsza ususzka produktu. Stosowanie EZR nie ma sensu w układach wody lodowej gdzie nie jest wymagana tak duża dokładność.

Mógłbym pisać i pisać ale wniosek jest jeden- należy sprawdzać dokładnie dane i rozwiązania w urządzeniach, ale to raczej zadanie dla inżyniera po mechanicznym niż dla projektanta po sanitarce (bez obrazy).

Acha i jeszcze jedna sprawa- to że ktoś wprowadza jakąś nowośc nie oznacza że się sprawdza. Jedni producenci wprowadzają coś na szybko, inni sprawdzają rozwiązanie przez pewien okres i wtedy działa poprawnie.

Clivet i Climaveneta to włoszczyzna- a jak wiadomo włosi najpierw coś wprowadzają do sprzedaży a potem robią do tego dokumentacje.

własnie, dokładnie moją intencja nie jest propomowanie danej marki lecz jedynie rozwiązań które mają potwierdzalne wysokie wskaźniki efektywności. Dla przykładu podaję te dwie marki gdyż są ne mniej rozreklamowane a rzeczywiście oferują wysoki poziom rozwiązań technciznych. Denerwuje mnie jedno że wszyscy opierają się jedynie na słyszlanej nazwie producenta a nie konkretnymi rozwiązaniami. OCzywiście porównuję sobie dane techniczne dla tych smaych warunk ow racy. Nie chę pisać też źle o rónych producentach wiele również zależy od dystrybutora danej marki. Spotkałem się z zafałszowanymi kartami doboru technicznego przez firmę TEOMA, spotkałem się bardzo częśto z zafałszowanymi kartami doboru urządzeń LENNOX. Prawda jest taka, że na obiektach najczęściej króluje najtańsza oferta. Ale z jednym nie chcę się zgodzić, że jeżeli wybierane są najtańsze rozwiązania to nazwijmy rzecz po imieniu że wybierane jest dziadostwo a nie wysokiej klasy rozwiązania techniczne. Najtańsze nie mam na myśli kosztó porównywalnych urządzeń ale mam na myśli zamiany na cąłkiem inne rozwiązania. Wiem że omawiane przez emnie firmy dają dobrą cenę jeśli chodzi o stosunek jakości, poziomu rozwiązań do ceny inwestycyjnej. Problem tkwi gdzie indziej. Jeżeli w projekcie mam wydane urządzenie - centralę klimatyzacyjną a np. LENNOX dobiera jako zmaiennik klimatyzator split z jendostką wewnętrzną kanałową ktora ma pelnić rolę wlaśnie centrali to nawet nie jest to najtańsze rozwiązanie to po prostu oszustwo. Zatem weryfikujmy dane rozwiązania pod wieloma kątami i nie poslsugujmy się nazwą producenta bo tak naprawdę niewiele to mówi.

LENNOX to szajs !!! mają tylko Rooftopy na dobrym poziomie i te ich nowe agregaty ale chyba tylko do 500kW i tylko to produkuje Lennox. Reszta to OEM (Original Equipment Manufacturer) splity to Midea, fancoile to włoszczyzna, skraplacze i drycooler'y też nie są ich. Centrale to sie w rozwoju technicznym zatrzymały w latach 80tych..montowałem to cudo kiedyś - to wstyd dla brendu, nie wspominając że ktoś ma odwage to kupic na jakiś prestiżowy obiekt.

Większość teraz brenduje.

Co do kolegi wyżej w sprawie fałszowania doborów. Wystarczy troszkę dobrej woli i wszystko można sprawdzić w Eurovencie. Po co tyle szumu.

Do "gościa" powyżej. W Eurovencie nic konkretnego nie sprawdzisz - tylko podstawowe dane są badane. np. dane dla agregatów dotyczą warunków katalogowych jakie sobie wymyśli producent. A to że z rzeczywistością nie ma nic wspólnego to już nie obchodzi projektanta. Ok, ktoś napiszę że dane katalogowe służą żeby "znormalizować" i móc porównać urządzenia ale jak je porównywać skoro nie podaje się szczegółowych informacji np. wielkość dochłodzenia czy przegrzania.

do Hellboya: A w czymże to można oszukiwać jak nie w tych podstawowych danych? Przecież chyba nie w rozmiarach urządzeń?! A jak porównasz agregaty wg danych EUROVENTu i będą takie same, to oznacza tylko tyle, że dla danych doborowych (innych niż te euroventowskie) te agregaty będą również takie same. Na przykład: dodanie glikolu i zmiana temperatury zewnętrznej musi spowodować taką samą zmianę wydajności urządzenia, bez znaczenia jakiego producenta. Praw fizyki nie da się oszukać.

[quote: gosc] Spotkałem się z zafałszowanymi kartami doboru technicznego przez firmę TEOMA, spotkałem się bardzo częśto z zafałszowanymi kartami doboru urządzeń LENNOX. [/quote]

A próbował Pan zgłosić się do Teomy, albo Lennoxa z zapytaniem o program doborowy. Przecież skoro te firmy chcą współpracować z projektantami, to chyba takie programy udostępniają. Wtedy wszelkie próby oszustwa można udaremnić bez większego wysiłku. Jeżeli nie chcą tego zrobić, to rzeczywiście mogą mieć coś na sumieniu.

Najlepsze urządzenia (schładzacze cieczy) to te które produkowane są w małych firmach projektowo instalacyjnych - firmy te sa mocno wyspecjalizowane i potrafią wykonać urządzenie konkretnie pod potrzeby klienta - urządzenia z taśmy są bez szans.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.