273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Rozdzielnia elektryczna

polecam stronę firmy RITTAL oni mają gotowe rozwiązania do schładzania rozdzielnic i program który to liczy i dobiera urządzenia.rozwiązania ekstra ale drogie jak wszystko co markowe i dobre. z mojego doświadczenia mogę ci podpowiedzieć że sugestia kolegów o dużej ilości wymian jest bardzo rozsądna ale musisz zapewnić dobry obieg powietrza przez szafy
nie polecam dmuchania do szaf zimnego powietrza bezpośrednio z klimatyzatora

zaintersował mnie temat bo akurat projektuje wiekszy obiekt i mam 2 pomieszczenia (po 100 m3 - piwniczne) z tablicami elektrycznymi, nie wiem czy to jest to samo co rozdzielnia
elektryk przekazał że pomieszczenia nie maja specjalnych wymogów więc przyjąłem 0,5 wymiany - z nawiewnikiem w ścianie zewnętrznej, wywiew mechaniczny
Piter napisz jaka panuje w tym pomieszczeniu temperatura i czemu ona szkodzi ( obsłudze pewnie tak ale to sporadyczne, urządzeniom ? ), bo jak chcesz to chłodzić to musisz mieć jakies powody
dzieki za odpowiedź

Sorry ale jak kable parza to chyba cos nie halo z tymi kablami . Moze trzeba tam puscic grubszy kabel ? Poza tym same kable musza wytrzymac jak pamietam conajmnie 160 stopni wiec jak parza to moze byc norma ale nie znam sie na tym za bardzo

witam
podobne pytanie dotyczy serwerowni, nikt nie poda wytycznych tzn. ile ciepła wydzielają ich urządzenia.
dla serwerowni liczyłem 10 do 20% mocy zainstalowanej i jakoś sie sprawdza.
PS. szafy rozdzielcze z elektroniką często wyposaż się w małe klimatyzatory dedykowane do szaf elektrycznych - montowane na ścianach bocznych lub drzwiach

po mojemu jest zdecydowana różnica między rozdzielnicą a serwerownią. w rozdzielnicy wydzielają się tylko straty, w serwerowni praktycznie cała moc zainstalowana. dobranie klimatyzatora na 10% mocy zainstalowanej wydaje mi się samobójstwem. ja dobieram na 100%, a w przypadkach szczególnych 2 klimatyzatory po 70% mocy (w razie awarii jedna z jednostek zapewnia w miarę bezpieczną pracę). ostatnio instalowałem nawet 2 klimatyzatory po 100% mocy zainstalowanej (docelowej!! a nie obecnej). moim zdaniem oszczędzanie na chłodzeniu przy zainstalowanych urządzeniach za dziesiątki (a czasem setki) tysięcy złotych jest głupotą.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.