273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

kostrzewa kontra klimosz

Januszu , ja od dluzszego czasu poszukuję informacji o ustawieniach pieca LING DUO na pellecie. Pieca jeszcze nie mam ustawionego , ale za 2 tygodnie chcę zacząć palić.
Będę wdzięczny za wszelki informacje o nastawach i doświadczeniach.
Pzdr. Seba

ciekawi mnie bardzo czy uporales sie z problemami odnośnie kotła?mam taki sam piec i te same problemy.użytkuję go od prawie roku i doszedłem do takich samych wniosków

Witam, gdzie można kupić grzałkę do pieca kostrzewy Pellets Plus?

do Michała podaj mi swoją komórkę.chciałbym z tOBĄ POGADAĆ

witam,
mam piec z firmy Klimosz duo i ma proble co do ustawienia programatora jeśli ktoś wie to mam prośbę o rozpisanie wszystkich możliwości proszę o pomoc.adek

witam,
jakie jest spalanie pellete a eko groszkiem co jest bardziej wydajne i oszczędne?

W kostrzewie, a jesli tam nie chcesz to ja mam grzałki do zapalarki biuro@sanitsystem.pl

W jakiej jest cenie grzalka do Kostrzewy?

Cos chyba z 50 zl.

Jestem użytkownikien kotła Ling duo plus z programatorem estyma. Od kilku dni walcze z ustawieniami kotła. Jako paliwo posiadam eko-groszek. Jeżeli ustawie nadmuch i podawanie tak, że się nie spieka i nie dymi to piec nie osiąga wystarczająco wysokiej temperatury np z temp. 57 do 60 st.C mozolnie walczy godzinę. Co najciekawsze po dojściu do określonej temp. np 60 stopni dmuchawa staje i po około 2 minutach bez włączonej dmuchawy i podawania samoczynnie podchodzi do 62 stopni. Wygląda na to, że ciąg kominowy jest zbyt duży i wraz z pracą dmuchawy docieplam głównie atmosferę. Swoją drogą dziwne jest, że przy wydaniu całkiem sporej sumki pieniędzy producent nie gwarantuje w tylnej części czopucha jakiejś regulacji. Przy zakupie kotła za 10 tyś. oszcządzają na kawałku blaszki za 20 zł. Jeżeli ktoś z szanownych kolegów internautów posiada wiedzę na temat poprawnego ustawienia w.w. kotła proszę o kontakt tel. 696504262- oddzwonię.

Z moich doświadczeń wynika , że spalanie Pellet w tego typu kotłach należy traktować jako przejściowe paliwo zastępcze .Biomasa wymaga innych warunków spalania , choćby poprzez dobre natlenianie paliwa na palniku i wysokiej temperatury spalania na płaszczyźnie czego retorta nie zapewnia.Są wprawdzie palniki retortowe do pellet , lecz ich budowa jest zupełnie inna np. Scanbio z dodatkowym natlenianiem nad paleniskiem.Jakość pellet jest bardzo istotna i niestety w Polsce kiepska , każda zachowuje się inaczej , więc nie ma co do nastawów złotego środka - trzeba obserwować i korygować .Ostatnio miałem złe doświadczenia z wersją Ling-DUo 55 kW niestety pomimo
wysokiej temperatury na powrocie i możliwie dobrych nastawach kocioł ma duże osady na wymienniku i wprawdzie daje sie ustalić warunki przy małym obciążeniu , lecz kiedy zaczyna się go dociążać to nie ma właściwego dopalania gazów .Środek palnika jest zawsze ciemny co wskazuje ,że w tym miejscu nie następuje właściwe spalanie
paliwa i prawdopodobnie generuje wspomniane substancje smoliste pozostające na wymienniku.Nie pomaga zawór mieszający...Prywatnie użytkuję kocioł z palnikiem przesuwnym tam na całej płaszczyźnie również od dołu są otwory napowietrzające i pellet przesuwa się po wolframowej płycie nagrzanej i doskonale wstępnie podsuszającej paliwo , a później nastepuje odpalenie pellet od gorącej blachy z otworami gdzie nie brakuje powietrza i to zapewnia właściwe spalanie . Moim zdaniem takich warunków w retorcie nie da się stworzyć przez co kłopoty tego typu będą występowały.Pomimo deklaracji producentów co do przydatności kotłów do spalania różnych paliw , należy kierować się rozsądkiem .....Nie bez znaczenia jest także komora konwekcyjna trochę inna dla typowych kotłów na biomasę...

osobiście nigdy więcej niekupje pieca od kostrzewy jak skończyła się gwarancja to i piec zaczoł ciec w komorze popiołowewj i trzeba było kupić nowu

To już jest tragedia. Mam (nie)szczęście posiadanie Ling DUO 25, w tym roku już trzykrotnie puszczało na spawach ciekło.Wprawdzie z serwisem nie miałem kłopotów ale nie na tym polega posiadanie dobrego towaru, że 3-4 (a może więcej, rok się nie skończył) należy wzywać serwis do tej samej usterki. Zastanawiam się czy to tylko wada techniczna tylko tego (mojego) pieca czy całej produkcji.
Ciekawe czy po tylu naprawach należy się wymiania gwarancyjna?
PS. odradzam zakup bo jest to stracony pieniądz.

Witam wszystkich
Parę razy wspomniano tutaj odnośnie sposobu spalania i jak ustawić dmuchawę. Jest to wszystko uzależnione od tego czym palimy i jaką moc chcemy uzyskać.

Jeśli chodzi o eko-groszek to należy pamiętać że nadmiar powietrza powoduje silne podniesienie się temperatury w palniku i przekraczany temperaturę płynięcia popiołu co skutkuje powstawaniem żużlu. Zjawisko to jest niekorzystne z powodu itp. zaklejania się i dużej ilości spalin, które odprowadzamy do komina. Nadmiar spalin to czysta strata większej ilości ciepła a zarazem nadmiar spalin może spowodować ze komin będzie miał trudności to przełknąć.
Powietrza nie powinno się też natomiast dawać za mało żeby całość paliwa została spalona. Należy wybrać złoty środek - żużluje odejmujemy nieco powietrza i obserwujemy jak się zachowuje jak dojdziemy do miejsca gdzie nie żużluje a paliwo spala się całkowicie to możemy być z siebie zadowoleni.
Niestety na chwilę obecną kopalnie niedostatecznie były przygotowane do sezonu więc i jakość groszku jest różna. Zwłaszcza pod względem zdolności koksowniczych węgla oraz temperatury płynięcia popiołu.

Co do ilości podawanego paliwa to powinniśmy pamiętać ze kocioł najlepiej pracuje w okolicach swojej mocy nominalnej. A żeby ją osiągnąć musi dostać odpowiednią dawkę paliwa. To powoduje że aby być zadowolonym z kotła pod względem jego osiągów i sprawności nie zmieniamy ilości podawanego paliwa i sterujemy jedynie jakością spalania.

Jeśli chodzi o pellets to sprawa jest następująca. Jest to biomasa więc nie należy zapominać, że jest mniej kaloryczna i będzie trzeba jej podawać więcej. Posiada ona również w swojej budowie tlen więc ilość powietrza musi być inna.
Pelety mają się spalać nie za jasnym płomieniem. Najczęściej może bardzo dużo być latających iskier które spadają niedopalone do popielnika lub wręcz pellets - za dużo powietrza.
Jeśli nie tworzy się kopczyk i nie dymi iskier lata mało - jedynie takie dopalające się kawałki pellets. Jest ok.
Jeśli wydymia a kocioł jest ustawiony na odpowiednią moc i dmuchawa jest ustawiona to sprawdził bym czy nie ma żadnych elementów dławiących w czopuchu. Jeśli są to w jakim ustawiniu.
W następnej kolejności sprawdził bym drożność komina. Nie wnikam w wielkość i wysokość bo powinien być dobrany przez projektanta w zależności od mocy kotła. Czy mamy dobry komin można sprawdzić porównując z wymogami firmy SCHEDEL.
Aby wydymiało z zasobnika dym musi przejść przez cały podajnik zasypany paliwem i to już jest dla niego nie lada przeszkoda.

osobiście nigdy więcej niekupje pieca od kostrzewy jak skończyła się gwarancja to i piec zaczoł ciec w komorze popiołowewj i trzeba było kupić nowu
słuchajcie a ja już miałem zębca,cichewicza,kostrzewę, klimosza, sas-a, per-eko, ogniwo, hef-a,termotech,, vissmana, buderusa, junkersa... - rok czasu i każdy kocioł przeciekał. dzwoniłem do producentów. wszyscy mówili że przyjadą i tyle. odradzam z szczerze tych producentów.
więcej od nich nie kupię....:(

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.