273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Klimatyzowanie przy uzyciu pompy ciepła?

A najlepsze są twierdzenia "a u mojego znajomego to koszt jest taki a taki " hehe o jakiej wielkości obiekt chodzi i jak zbudowany oczywiście nie wiadomo :) A ja Krzysiu proponuje zbuduj sobie domek i zainstaluj kociołek olejowy - po pierwszym sezonie zamiast się maszynką golić, przyłożysz ją sobie do tętnicy :)

panowie czy to jest portal inżynierski ?
nasza praca wynika z tego ze kazdy z ukladów jest niepowtarzalny i trzeba rozpatrywać go osobno
dlatego tak ciężko cokolwiek porównać :)

no dobrze, ale o co chodzi? jeżeli gość tyle wydaje na olej, to czemu o tym nie napisać? po prostu chciałem zwrócić uwagę na to, że wbrew obiegowym opiniom samo zainstalowanie pompy ciepła nie daje wielkich oszczędności, a jest sporo droższe na dzień dobry. i znam wiele domów i innych obiektów ogrzewanych olejem i tragedii nie ma.
A ty Wojtek co? pompy sprzedajesz i się boisz?

Dlaczego tak psujecie mi temat? Po co ta kłótnia? Mogłem nie podawać firmy to może dowiedziałbym się czegoś więcej. Dziękuję krisowi i dd bo zaczęli dyskusje w interesującym mnie kierunku. A cała reszta ..... pozostawię to bez komentarza. Chcecie sobie wrzucać to załóżcie sobie temat i walcie w siebie gównem ile wlezie! Chcecie rozmawiać o oleju to załóżcie temat i rozmawiajcie o oleju! A jak nie potraficie zrozumieć tematy i wziąć udziału w dyskusji na temat to współczuję.... K*** co za kraj :/

Przepraszam celofan ale napisałem bo nie wiedziałem o co Wojtkowi chodzi. No ale wracając do Twojego tematu, to jestem podobnego zdania co kris. Chodzi mi o tę podłogówkę. Jak sobie wyobrażasz klimatyzowanie od podłogi? :)

może teściowej tak zrób , jak ją nie lubisz. wykończy się po tygodniu upałów.

No właśnie słyszałem, że jest już system ogrzewania ściennego a nawet sufitowego. Nie znam szczegółów i myślałem, że Wy coś będziecie wiedzieli :(

No dobra, nie chce mi się dyskutować z kimś dla kogo daewoo i audi to to samo. Więc, jeśli chodzi o temat to jeżeli poważnie myślisz o chłodzeniu się pompą ciepła to tylko jeśli instalujesz w domu ogrzewanie ścienne lub ew. sufitiowe. Inną opcją są wentylokonwektory ale wtedy grzejesz się powietrznie co jest kiepskim rozwiązaniem. Poza tym, jeśli instalujesz pompę ciepłą z sondami pionowymi to wtedy możesz wykorzystać swoje dolne źródło jako czynnik chłodniczy latem. Taki glikol będzie miał 4-5 C więc nie będziesz potrzebował agregatu do chłodzenia a tylko zawór przełączający i dodatkowy wymiennik. Są na rynku pompy z taką opcją z już wbudowanym wymiennikiem i wszystkim co trzeba, kosztują z 400-500 euro więcej niż taka sama pompa bez tej opcji.

Będę miał sondę pionową, bo tak mi policzyli, a poza tym nie mam za bardzo powierzchni na działce.
Kurczę. Patrzyłem na pompy Junkersa ale one nie mają zintegrowanych tych urządzeń. Czy w takim razie mogę zrobić taki manewr: zainstalować pompę Junkersa i dokupić takie urządzenia?

Wszystko można. Kwestia bardziej rozbudowanej automatyki no i projektu wykonanego z głową przez projektanta, który się na tym zna. Po protstu więcej zachodu i kombinowania ale wszystko się da.

no to super :) A powiedzcie, czy Junkers posiada takie dodatkowe urządzenia? Bo jak założę już ich pompę i będę chciał wykorzystywać ją także do klimatyzowania to chciałbym mieć cały komplet jednej firmy. Nie będzie potem problemów z serwisem bo wszystko u jednego producenta będzie :)

W zależności jak są zbudowane te wynalazki Junkersa będziesz potrzebował:
a) wymiennik ciepla
b) 2 zawory pzełączające
c) dodatkowa jedna lub dwie pompy
Twój instalator ci to zmontuje, kupisz to w każdej hurtowni instalacyjnej. Nie zapomnij o projekcie bo to jest NAJWAŻNIEJSZE.

Rozumiem. Rozmawiałem z człowiekiem, który się tym zajmuje i powiedział mi coś w tym stylu i dodał, że Junkers nie posiada takich dodatkowych urządzeń w pompach ciepła albo przynajmniej o tym nie słyszał. Wspominał coś o dodatkowym obiegu ale o wymienniku ciepła nic ? Będzie ta sonda gruntowa no i ogrzewanie w domu (jakie? jeszcze nie wiem czy podłogowe, czy ścienne). I z Twojej wypowiedzi rozumiem, że będę potrzebował jeszcze jednego wymiennika ciepła?

a dlaczego upierasz się na klimatyzowanie pompa ciepła? Nie lepiej jest tobie kupić klimatyzator skoro chcesz mieć klimę?

Powiedziałem i tak juz bardzo duzo. Skoro koleś który podobno się na tym zna powiedział panu, że nie trzeba wymiennika to najwyraźniej się na tym jednak nie zna. Nie chcę zabierać pracy kolegom projektantom. Proszę się udać do jednego z nich, kogoś z głową i doświadczeniem z pompami, niech dobierze urządzenia i zaprojektuje kotłownię.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.