273
278
226
276
Strefa ekspertów HVACR

Jak zamontować klimatyzator?

Nie powiem mieszkancu ze nie masz racji, bo ja w pewnym sensie masz.Tylko zalezy z której strony patrzec.
Bo po pierwsze - po wydaniu zgody na montaz klimatyzatora w lokalach uzytkowych ( w których zgode taka wydac musiałem )problemów było tyle ze odechciało mi sie tu pracowac. Ty przypuszczam jestes normalny ale w jednej klatce czasami potrafi byc tyle wariatów, ze cała moja praca przez klilka tygodni opierała sie na tym ze tłumaczyłem wszystkim dookoła ze tej klimy wogóle nie słychac.Ale tu mozesz mi zarzucic ze to dla wygody spółdzielni zgody takiej nie wydamy.
Jednak musisz pamietac ze mieszkasz w budynku wielorodzinnym i wiekszosc instalacji w takim budynku powinna byc scentralizowana.Wyobraz sobie ze na kazdym balkonie stoi piec klimatyzator i jeeszcze antena satelitarna. Jak wygląda estetyka takiej elewacji.Moze nowe budynki beda budowane z mozliwoscią podłączenia do instalacji klimatyzacji, ale jednostka zewnetrzna na balkonie nigdy mnie nie przekona.pozdrawiam

Drogi Macieju. Nie musze Cię przekonywać. Nie jest to moja rola. Niestety po części się z Tobą zgodzę. Ludzie są różni i z zawiści potrafią uprzykrzyć życie każdemu. Dlatego sensownym wydaje mi sie odgórna uchwała Rady Nadzorczej pozwalająca na taki montaż. Nie ma że ktoś coś ma a inny nie może. Jeśli jest coś odgórnie ustalone, ludzie zwykle sie przeciw temu nie buntują.
Nie przekonuje mnie natomiast sprawa estetyki. W dzisiejszych czasach ludzie na balkonach mają bardzo dziwne rzeczy (zabudowy, szafki, pranie, klimatyzatory, anteny, roslinki itp) i nie sądzę, że powino sie tego zabraniać. Bo jeśli chciałbyś, żeby każdy balkon wyglądał tak samo musiałbyś zamykac je na klucz, żeby nikt nic tam przypadkiem nie zrobił. Jest to niewykonalne. Ludzie w większości bardziej cenią sobie komfort i funkcjonalność nad estetyke. Ja sie też do nich zaliczam. Szanuję twoją opinie, ale będąc członkiem Twojej spółdzielni napewno odwołałbym sie od tej decyzji (do zarządu, Rady Nadzorczej), a w ostateczności skierowałbym sprawe do sądu. Póki co klimatyzacja nie szkodzi współlokatorom i nie powoduje zniszczeń budynku. Co więcej prawo dopuszcza posiadanie takiego urządzenia w budynkach zamieszkania zbiorowego. Musi ono spełniąc normy, być montowane i użytkowane w odpowiedni sposób, ale nie jest zabronione.

A co do centralizacji instalacji, to też nie mogę się z Tobą zgodzić. Klimatyzacja typu split jest instalacją niezależną od instalacji całego budynku (wpływ na wentylacje jest minimalny) i może być montowana niezależnie w każdym pomieszczeniu/lokalu. To nie Gaz, CO czy WodKan, króry jest spójna instalacją dla całego budynku.
P.S. Dopiero teraz doczytałem. Anten satelitarnych też zabraniacie?? Jestem przerażony.

jak mieszkasz na ostatnim pietrze to montowac mozna na dachu a rury i kable puszcza sie kan wentyl
natomiast w cywilizowanych krajach np w new yorku (dla tych co nie wiedza to w stanach) na budynkach wielorodzinnych gdy sie idzie ulica wieczorem tylko szum klim okiennych słychac i nikt nie ma do nikogo pretesji no a gdyby klimy by nie było to dopiero byla by awantura

Nie zabraniamy montowac anten satelitarnych ale dązymy do maksymalnej rozbudowy anteny zbiorczej (mamy po kilkanascie programów) w zwiazku z czym malo kto taka antene montuje.
Jednak ta moja spoldzielnia nie jest taka zła bo przy dociepleniu elewacji kładzie kafelki na balkonie.
Nigdzie tez nie napisałem ze klimatyzacja split jest zależną od instalacji całego budynku .Miałem tylko na mysli ze w przyszłości tak jak mamy instalacje grzewcza moze bedzie budowana instalacjja chłodnicza i wtedy problem paskudnych klimatyzatorów byłby rozwiazany. Moze w przypadku loggi nie wyglada to tak zle jak np na balkonie czy tym bardziej bezposrednio na elewacji. A powiedz mi czy w budynkach które nie mają balkonów tez dałbys pozwolenie na klime?

Pewnie bym miał wątpliwości. Bo to jednak montowanie na "zewnątrz" budynku. Ale jakby jakiś sklepik zamonotował klime na parterze, to nie miałbym serca odmówić zwykłym mieszkańcóm. Nie powinno być równych i równiejszych.

No i oczywiście przy montowaniu na ścianie budynku pozostaje problem architektury. Zawsze ktos Cie może tam zgłosić i każą Ci ściągnąć, bo burzy estetyke budynku.

Uważam że budynek służy do zaspokojenia potrzeb ludziom tam zamieszkującym a skoro ktoś go zbudował tak, że temperatura latem wzrasta powyżej +26C i nie można tam normalnie wytrzymać to trzeba pozwolić ludziom za własne pieniądze te warunki poprawić. Inaczej niech ktoś ludziom zwraca za sponiewierane zdrowie. Esteta niech spróbuje sobie w takich warunkach funkcjonować to mu się zmienią poglądy. Sam radzę ludziom aby wcześniej, przed montażem zamaskowali miejsce gdzie na swoim balkonie posadowią jednostkę zewnętrzną. Może to być pergola, ozdobna siatka czy wreszcie mokre majtki - schnące na sznurku. Na to narzekań nie stwierdziłem. Gdy oczy nie widzą - serce nie boli. Sprawdzone wielokrotnie - polecam. Troche nie zrozumiałem problemu z odprowadzeniem skroplin. przecież każdy balkon ma odwodnienie.

Właśnie złożyłem wniosek do spółdzielni o zgodę na montaż klimatyzacji, ciekawe jaka będzie odpowiedź. Nie robię tego bo mi się tak chce tylko ze względów czysto zdrowotnych. Panie pracowniku administracji, czy był pan kiedyś na południu europy, czy widział pan może, że nawet w blokach ludzie mają zamontowaną klimatyzację i to bez względu na estetykę. Przy panujących w naszym kraju temperaturach klimatyzacja stanie się w nie długim czasie standardem.

Zawsze można kupić klimatyzator przenośny i wtedy spółdzielnia nie będzie miała nic do powiedzenia. Oczywiście, jeśli zakupimy monoblok to hałas cały zostanie w pomieszczeniu.

http://www.sobieradek.pl/standard/shop/9---Wentylacja.html
Dobry sklep. Sprawdzeni dostawcy i dostępne ceny.
POLECAM

Najlepiej jakby nie było lokatorów.
Przecież w budynku mieszkają ludzie i muszą mieć odpowiednią temperaturę do życia.Ale administratorzy chcą mieć spokój więc najlepiej nie pozwolić.Bo kłopot ,bo pomiary ,bo przykre rozmowy z kretynem.

Montaż klimatyzacji trzeba zlecić dobrej firmie. Polecamy się na przyszłość klimasystem.szczecin

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.