273
278
226
280
Strefa ekspertów HVACR

Jak przeżyły rekuperatory podczas mrozów??

>> Jeśli chodzi o nagzrewnice wodną w centralach VX - zastosujemy nowatorskie rozwiązania jej dodoatkowego .
zabezpieczenia.
Jednym z nich jest ,że zawór kontrolny sterujący nagzrewnicą będzie zawsze otwarty jak jest bez napięcia - co pozwoli na stały przepływ czynnika c.o. nawet wtedy kiedy centrala jest wyłączona przez omyłkę.
Drugim będzie dodatkowy czujnik tem, zewnętrznej i w przypadku obniżenie temp zewnętrznej do zadanego poziomu (np. -18 deg C), centrala będzie automatycznie zmniejszała obroty.
Trzecim, że w przypadku wyłączenia centrali z prądu, zamknie się przepustnica doprowadzająca świeże poweitrze.
Myśłę ,że na nowy sezon zimowy te opcje już będa mozliwe.
<<
Gratuluję nowatorswa. Siłowniki ze sprężyną powrotną do zaworów i prezpustnic stosowane są ...sam nie wiem - chyba od 30 - 40 lat. Oniżanie biegu wentylatora przy silnych mrozach też jest znane. Sugeruję inną drogę. Przy niskich temperaturach lepiej przed startem centrali wygrzać nagrzewnicę i włączyć najpierw wentylator wywiewny dla rozgrzania wymiennika. Ale zrobisz jak zechcesz. Pewnie jak zwykle nowatorsko...

Ja myślałem, że system rekuperacyjny cały czas pracuje. Jak ludzie wyłączą centrale, to nie mają wentylacji?

możecie mi wyjaśnić czy gwc nie zamarza w zimie? przecież tam jest wilgotno a powietrze pobierane z zewnątrz ma temperaturę ujemną! interesuje mnie też sposób czyszczenia gwc. pozdrawiam forumowiczów

do wypowiedzi Wally :Jak się bakterie naczytają nowych norm i rozporządzeń to popękają ze śmiechu? A może sprawdzić jak to robią inni bardziej cywilizowani ?Jak jest wilgoć kurz i ciepełko to zawsze coś urośnie ,nawet w głębokiej kopalni.Rury GWC, wymiennik reku muszą się dać wyczyścić i odkazić.

Wlasnie taką mam tylko bez wentylatora. Czy ktos moze mi doradzic jakiej firmy zastosowac?

Proponuję miec rezerwę do tego co pisze Wally, czyli wszystkim na rynku znany ... Walter Kaczorowski z Kossa. Dziadek, Tutaj sie nie reklamujemy!!!! Wykup se reklame!

A to akurat cios poniżej pasa był, Projektant.

a może GWC glikolowy patent DOSPELA z zamkniętym obiegiem i żadnych bakterii ani stęchlizny nie ma.....dziwię się że jest tak małe zainteresowanie tym rozwiązaniem w dodatku tańszym

Piszemy o zimie! jakie więc bakterie?
Po co zimą do nowoczesnych central GWC . Przy sprawności bliskiej 100% GWC to nieporozumienie. No chyba, że stara centrala.

GWC to tylko marketing handlowy. To nie jest tak że założymy wymiennik i mamy ciepłe powietrze w zimie, a zimne w lecie. To jest tak jak z suszarką do włosów twierdzenie że można nią ogrzać dom. Czy ktoś liczył ile mamy zysku?
Najwyżej 400-500W z tego połowę pochłonie wentylator, który musi być większej mocy bo są opory GWC. Rekuperator powinien być zabezpieczony przed zaszronieniem najlepiej układem elektronicznym. Dodatkowa nagrzewnica jest zbędna przy sprawności odzysku już 70% Dobry rekuperator ma też zabezpieczenie przed zamarzaniem wody w tacy ociekowej.

GWC to jest dobra sprawa.Mam 70 metrów rury fi200 w ziemi na głębokości 2-2,3m i 3 studzienki odwadniające zrobione też z rur kanalizacyjnych i wszystko działa.Przy największych temeperaturach w południe temp powietrza nawiewanego do domu wynosi od 16 do 17 stopni przy napędzie wentylatorem o przepływie 450 m3/h i mocy ok60-80W .Teoretycznie prędkość przepływu wynosi 3,8m/s ale ze wzgledu na opory jest pewnie mniejsza.Można zwiększyć prędkość przepływu dając większy wentylator pchający np 1100m3/h i spęż ok750,da nam to dużo,dużo chłodnego powietrza.
tomekp74@tlen.pl

Dobre! 450m3/h bez Taaakiej rury zużyje 350W.
A z taka rurą, to znacznie więcej. Na szczęście piszący to teoretyk, nie słyszał w nocy w domu 450 czy 1100m3/3
450 m3/h - to 1.5kW z GWC - wstaw sobie kanałowkę 4 kW za rekuperatoram to i poczujesz cokolwiek i taniej bedzie w eksploatacji i instalacji. Taki GWC 70 m to koszt pewnie z 5000 zł - wilgoć grzyby brak możliwosci dezynfekckji

u mnie renovent HR 400 bez bypasa, bez grzałki smiga 365 w roku 0 problemow oblodzenia czy czegokolwiek w domu swiweze powietrze w zime bez otwierania okien ( bez strat ciepla) bez pylkow w lato bez owadow w domu.............................................. nic dodac nic ujac

u mnie renovent HR 400 bez bypasa, bez grzałki smiga 365 w roku 0 problemow oblodzenia czy czegokolwiek w domu swiweze powietrze w zime bez otwierania okien ( bez strat ciepla) bez pylkow w lato bez owadow w domu.............................................. nic dodac nic ujac
To ciekawe, że bez oblodzenia pracuje, zwłaszcza bez nagrzewnicy. A na jakiej zasadzie działa zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe? Wiesz? Jak nie wiesz to nie klep bzdur.

450 m3/h pobiera 110W.Silnik jest zamontowany pod filtrem na czerpni w ogrodzie,a dezynfekcję przeprowadza się poprzez linki w 3 studzienkach(czyszczenie poprzez przeciąganie bawełnianego wyciora i dezynfekcja płynem),koszt to 2800.Więc jak nie wiesz DEBILU czegoś więcej to siedź na dupie cicho.

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.