273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Ewidencja substancji kontrolowanych oraz opłaty

Witam,
Oto moim zdaniem najlepsze rozwiązanie... Jeśli jeszcze przed końcem roku planujecie Państwo wizytę serwisanta np. do sprawdzenia szczelności instalacji chłodniczej/klimatyzacyjnej, to proponuję, abyście poprosili go, aby zechciał:
- zważyć i sprawdzić ilość nowego czynnika R22 zawartego w butli,
- odzyskać taką ilość używanego czynnika z Waszej instalacji,
- dopełnił tę instalację nowym, czystym czynnikiem R22 z butli.
Korzyść dla Państwa będzie taka, że będziecie mieć nowy i pełnowartościowy czynnik w instalacji. Odzyskany, używany czynnik chłodniczy R22 Fundacja PROZON przyjmuje nieodpłatnie. Czynnik taki można zdać bezpośrednio w Fundacji PROZON w Warszawie lub w jednym z kilkudziesięciu Lokalnych Centrów Odzysku w Polsce (wybrane oddziały Fundatorów Fundacji PROZON). Fundacja PROZON wystawi stosowne pokwitowanie do celów ewidencji SZWO i do rozliczeń za ewentualną emisję HCFC (uwaga - opłata za korzystanie ze środowiska z tytułu emisji HCFC wynosi 50 zł/kg!). Proszę zamailować do Fundacji jeśli będą potrzebne szczegóły.
Pozdr. Michał Dobrzyński

Pytanie do Pana Michała Dobrzyńskiego.
W magazynie mieliśmy 12 kg czynnika R22. Skorzystaliśmy częściowo z Pana podpowiedzi na forum i zadziałaliśmy następująco:
1. Spompowanie do butli 12 kg czynnika z instalacji, która pracuje już prawie 10 lat (napełnienie ok 27 kg).
2. Dopełnienie instalacji nowym R22.
Przy tej operacji nie do uniknięcia jest niewielka emisja, którą chyba można pominąć.
Do tych czynności wypełniłem 2 formularze ewidencji.
W pierwszym wpisałem dane dostawcy z NIP-em i w kolumnie "pochodzenie" A (nabycie). W "celu używania" wpisałem nasze dane jako nabywcy i nasz NIP a w kolumnie "cel używania" wpisałem D2 (obsługa techniczna).
W drugim formularzu wypełniłem tylko źródło pochodzenia", wpisując nasze dane jako dostawcy i E1 (odzysk we własnym zakresie) w kolumnie "pochodzenie".
Butla z odzyskanym czynnikiem została oznakowana z opisem "substancja pochodząca z odzysku niezregenerowana".
Przygotowałem również z wyprzedzeniem Roczny Bilans. Przychody wpisując w wierszu A, a rozchody w D2. Dalsze działanie będzie polegało na wstępnym oczyszczeniu (E2)lub na przekazaniu do regeneracji (E7).
Uprzejmie proszę o opinię czy z punktu obowiązującego prawa wszystko jest w porządku?
Pozdrawiam
tece

Pytanie do Pana Michała Dobrzyńskiego.
W magazynie mieliśmy 12 kg czynnika R22. Skorzystaliśmy częściowo z Pana podpowiedzi na forum i zadziałaliśmy następująco:
1. Spompowanie do butli 12 kg czynnika z instalacji, która pracuje już prawie 10 lat (napełnienie ok 27 kg).
2. Dopełnienie instalacji nowym R22.
Przy tej operacji nie do uniknięcia jest niewielka emisja, którą chyba można pominąć.
Do tych czynności wypełniłem 2 formularze ewidencji.
W pierwszym wpisałem dane dostawcy z NIP-em i w kolumnie "pochodzenie" A (nabycie). W "celu używania" wpisałem nasze dane jako nabywcy i nasz NIP a w kolumnie "cel używania" wpisałem D2 (obsługa techniczna).
W drugim formularzu wypełniłem tylko źródło pochodzenia", wpisując nasze dane jako dostawcy i E1 (odzysk we własnym zakresie) w kolumnie "pochodzenie".
Butla z odzyskanym czynnikiem została oznakowana z opisem "substancja pochodząca z odzysku niezregenerowana".
Przygotowałem również z wyprzedzeniem Roczny Bilans, przychody wpisując w wierszu A, a rozchody w D2 i następnym arkuszu tylko przychody w wierszu E1. Dalsze działanie będzie polegało na wstępnym oczyszczeniu (E2)lub na przekazaniu do regeneracji (E7).
Uprzejmie proszę o opinię czy z punktu obowiązującego prawa wszystko jest w porządku?
Pozdrawiam
tece

A ja wiem, że nic nie wiem :-(
Czy ktos mi jest w stanie pomóc?
Nie rozumiem tych formularzy skoro w ciągu roku różnymi freonami uzupełnia się kilkadzisiąt urządzeń to jak to wszytsko zawrzeć na tych formularzach???Czy jest ktos w stanie mi podesłać wzór wypełnienia takich załączników?

Do Pana Michała.
Panie Michale na obiekcie na któym mam utrzymanie ruchu elektrycznego podczas prac zostałą rozszczelniona instalacjia klimatyzacyjna na R22 ok 2,5 kg.
Była firma ktora serwisuje i stwierdziła że napełni połączy rurki i napełni jakimś zamiennikiem R422D czy jakoś tak . Czy związku z tym rozszcelnieniem ponosilmy jakieś koszty emisji R22?
Czy firma serwisowa możę od nas żadać jakiejś kasy za taką emisję?

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.