273
278
276
226
Strefa ekspertów HVACR

Ewidencja substancji kontrolowanych oraz opłaty

Witam,
Każdy ma prawo do swoich opinii. Dlatego komentarza Pana Wojtka nie będę komentował. Pztaliście o prawo; napisałem Wam jak ono wygląda. Może się podobać lub nie, może być mądre lub głupie, ale obowiązuje.
PROZON ma NIP i NIE jest on tajemnicą. Umknął mi we wpisie powyżej. Ale w sumie dobrze. Gdy ktoś odda czynnik do PROZON-u, na potwierzdzeniu zobaczy nasz NIP. Teraz jestem w domu i nie mam tego numerka przy sobie. ;-)
Łączę pozdrowienia,
Michał Dobrzyński, Fundacja PROZON

Brak odpowiedzi jest również, swego rodzaju, odpowiedzią. Dzięki.
Ja zgodnie z prawem oddaję odzyskany R22 do Prozonu. Ale tylko ten bo mam jedną stację i nie będę wypuszczał 300g R22 w kosmos, żeby odzyskiwać R134a - a takie możliwości ma model stacji, który posiadamy - sprawdziłem to kiedyś pożyczając drugą stację od znajomego i tyle zostaje po "oczyszaczaniu z freonu".
P.S.
1. Rozumiem i wyręczam:
Fundacja Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON
ul. Bukowiecka 71, 03-893 Warszawa woj. Mazowieckie
NIP: 524-18-25-696
tel. 022 5116883 fax. 022 5116883
e-mail: prozon@prozon.org.pl
www: http://www.prozon.org.pl
Google zawsze nam pomoże...
2. Strona WWW Prozonu działa u mnie nie najlepiej, nie działąją odnośniki w punktach 1-5. Czy powinienem coś zainstalować na komputerze? Jak by coś jednak było u Was nie tak to mam znajomego informatyka, tanio bierze...

Dzięki, Panie Wojtku. Serwis internetowy Prozonu jest w generalnym remoncie. Powinien być sprawny za niedługo.
Pozdr. md

Drogi Panie MD. Chcę trochę wyprostować ten wątek. Kary IOŚ może wymierzać tylko za przekroczenie dopuszczalnych warunków emisji (okreslonych w stosownym pozwoleniu). W przypadku awaryjnego wycieku SZWO z instalacji nie ma takiej możliwości, sensu podstaw itp. W tym wypadku pozostaje jedynie poniesienie opłaty - co trzeba przynać -jest hiperporawnością. MS

Witam
Mam do rozebrania instalcję zawierającą FREON. Demontaż freonowej instalacji chłodniczej należy zlecić osobom przeszkolonym w zakresie obsługi urządzeń freonowych. Czynnik chłodniczy z instalacji freonowej należy zabezpieczyć.
Szukam firmy która by się tego podjęła zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pani Krystyno,
Pytanie zasadnicze, to jaki to freon (czynnik)? Jeśli z grupy CFC (np. R12), to firma demontująca instalację - oprócz świadectwa kwalifikacji - powinna posiadać zezwolenie na wytwarzanie (itp.) odpadów niebezpiecznych (kod 14 06 01*), bo począwszy od 2004 r. tak są klasyfikowane czynniki CFC z mocy prawa (ustawa o odpadach w połączeniu z ustawą ozonową).
Jeśli jest to czynnik z grupy HCFC (np. R22), to wystarczy, aby firma demontująca instalację posiadała świadectwo kwalifikacji. Ustawa o odpadach w art. 2 ust. 2 pkt. 7 daje możliwość zaklasyfikowania tego odzyskanego czynnika jako czynnika do regeneracji. Dzięki temu nie musimy tego klasyfikować jako odpad. Odzyskany z instalacji czynnik R22 przyjmuje Fundacja PROZON w Warszawie, ul. Bukowiecka 71, tel.: (22) 511-68-83. Jeśli Pani firma jest z poza Warszawy, odzyskany czynnik można zdać w jednym z ponad 70 placówek fundatorów Fundacji PROZON - tj. (w kolejności alfabetycznej) firm BOC Gazy, Linde Gaz Polska i Termo Schiessl.
Pozdrowienia, Michał Dobrzyński, PROZON

Niestety nie mam takich informacji. Z dokumentacji technicznej na demontaż wynika , że jest to instalacja chłodnicza DLA KLIMATYZACJI. Ponadto część tej instalacji ma pracować. Miejsce wykonania WARSZAWA.
Wiem, że Państwo odbieracie Freon. Nie wiem, o jakie świadectwo kwalifikacyjne chodzi i kto je wydaje. Jesteśmy firmą instalacyjną, ale tego typu robót nie realizowaliśmy.
pozdrawiam

Pani Krystyno,
Chodzi o "świadectwo kwalifikacji" wydane na podstawie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową z kwietnia 2004 r. Jest co najmniej kilka ośrodków, do których można pójść na szkolenie i egzamin (albo tylko na egzamin), także w Warszawie.
Pisze Pani, że jesteście firmą instalacyjną. Zatem wnioskuję, że montujecie nowe urządzenia chłodnicze/klimatyzacyjne - i to wyłącznie na czynniki z grupy HFC (lub czynniki naturalne - amoniak, CO2). Wówczas faktycznie świadectwo kwalifikacji wynikające z ustawy ozonowej nie jest Wam potrzebne.
Ale jeśli chcecie zdemontować to urządzenie, to trzeba się upewnić, jaki w środku jest czynnik. Na urządzeniu Powinna być tabliczka znamionowa z nazwą czynnika. Jeśli nie ma, to - proszę o kontakt telefoniczny z Fundacją (od wtorku), poradzimy coś... Możemy zbadać ten czynnik i wówczas będziecie mieć pewność. Jeśli tam jest czynnik z grupy HCFC, to "dotknąć" się do tego może wyłącznie osoba posiadająca świadectwo kwalifikacji wydane zgodnie z ustawą ozonową. Proszę o kontakt z Fundacją - prześlę Pani wszystkie akty prawne z tym związane + różne wyjaśnienia... Podaję telefon: (22) 511-68-83.
Pozdr. Michał Dobrzyński, PROZON

Szanowny Panie Michale!
Proszę o uwagi w odniesieniu do konkretnego podmiotu podlegającego wg ustawy pod określenie "używanie produktów, urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane".
Od wiosny 2002 roku eksploatujemy agregat chłodniczy z czynnikim R22, 27 kg. O obowiązkach wynikających z ustawy
dowiedziałem się na tym forum, niestety mocno za późno.
Myślę,że mogła to zrobić, tzn. poinformować, firma napełniająca instalację i przeprowadzająca rozruch.
Ponieważ agregat chodzi bezawaryjnie i sporadycznie
a prace typu czyszczenie lamel skraplacza, przegląd elektryki itp.robimy we własnym zakresie, nie widzieliśmy potrzeby serwisowania przez firmę zewnętrzną.
W sytuacji wyżej opisanej agregat nie jest oznakowany, nie ma kontroli szczelności, nie ma założonej karty obsługi.
Wg mojej (może błędnej)interpretacji obowiązek przesyłania ewidencji nas nie dotyczy.
Aktualnie jesteśmy na etapie uzgodnień i przygotowania umowy z firmą serwisową. Czy zawarcie odpowiedniej umowy zdejmuje z użytkownika urządzenia wszystkie wynikające z ustawy obowiązki?
Przy okazji mam do Państwa forumowiczów pytanie.
Czy w klmatyzatorach typu split montowanych ok 10 lat temu może być czynnik podlegający należący do SZWO.
Pozdrawiam.

Witam,
No faktycznie, można by mieć małe pretensje do firmy instalatorskiej. Ale z drugiej strony, jeśli wszystko robicie sami - to trudno oczekiwać, że instalator Wam będzie podpowiadał... Sorry, za tę dygresję... Na wiosnę 2002 r. to już od prawie roku była opublikowana pierwsza wersja ustawy ozonowej (z 2-3-2001, wejście w życie: 7/2002). Ale ta firma mogła też o tym nie wiedzieć, jeśli nie kontaktuje się albo nie współpracuje z PROZON-em...
Co teraz zrobić... Proponuję jak najszybciej uzupełnić niedociągnięcia... Oznakować urządzenie, założyć kartę urządzenia, przeprowadzić sprawdzenie szczelności zgodne z rozporządzeniem MGiP. Ewidencji substancji kontrolowanych nie musicie prowadzić, pod warunkiem, że sami nie odzyskujecie czynnika, ani nie dopełniacie ubytków czynnika z instalacji. Jeśli te czynności zlecacie firmie serwisowej, nie musicie prowadzić ewidencji.
Zawarcie z zewnętrzną firmą stałej umowy serwisowej jest jak najbardziej wskazane i korzystne dla obu stron - dla Was i dla firmy serwisowej. Niemniej jednak, część obowiązków wynikajacych z ustawy ozonowej pozostaje cały czas na użytkowniku instalacji. To wy musicie zlecić dokonanie okresowego przeglądu szczelności, a firma serwisowa zatrudniająca człowieka ze świadectwem kwalifikacji - chętnie go wykona. W stałej umowie serwisowej możecie natomiast spróbować scedować na firmę serwisową odpowiedzialność za półroczne raportowanie i ew. uiszczanie opłat za korzystanie ze środowiska, za ewentualne ubytki (emisję) czynników HCFC. Ten obowiązek wynika z ustawy "Prawo ochrony środowiska". Firma serwisowa może ręczyć, że instalacja, którą opiekuje się w ramach stałej umowy serwisowej - będzie szczelna. A jeśli się pomyli - poniesie konsekwencje... Naturalnie, powinniście zarezerwować sobie odpowiedni budżet na potrzeby takiej umowy, bo nikt nie przyjmie na siebie takiej odpowiedzialności za darmo... ;-)
Pozdrowienia,
Michał Dobrzyński, PROZON

Szanowny Panie Michale!
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nadal nie jest dla mnie jasne
"półroczne raportowanie i ewentualne uiszczanie opłat...". Z poprzednich Pana wypowiedzi (odpowiedzi dla pp. Arka i Macieja) zrozumiałem, że raporty do urzędu marszałkowskiego skłda się kwartalnie i tylko wtedy, gdy zdarzy się emisja. Serdecznie pozdrawiam.

Witam,
Mój wpis dot. opłat za korzystanie ze środowiska jest datowany na 24 lutego 2005 r. Od tego czasu, trochę się zmieniło, część na lepsze, część na gorsze (dla emitujących). ;-)
Dobra wiadomość: Od połowy 2005 r. sprawozdania za emisję gazów do środowiska składa się Urzędowi Marszałkowskiego raz na pół roku, a nie jak poprzednio - co kwartał. Do końca miesiąca następującego po zakończeniu danego półrocza. Analogicznie, ewentualne opłaty należy uiszczać raz na pół roku. Ostatnie kwartalne sprawozdanie należało złożyć za II kwartał 2005 r. Kolejne - za drugie półrocze 2005 r. - do końca stycznia 2006 r. Logiczne jest to, że podwyższono dwukrotnie kwotę "wolną od wpłat". Jeśli suma wszystkich opłat za korzystanie ze środowiska naliczonych za dane półrocze nie przekroczy 400 zł, to wystarczy złożyć półroczne sprawozdanie. Jeśli przekroczy - to oprócz sprawozdania należy uiścić opłatę.
Gorsza wiadomość (gorsza - dla emitujących): Od 2006 r. podwyższono stawkę za emisję HCFC do atmosfery. Za 2005 r. wynosiła 0,97 zł/kg, a od 2006 r. wynosi 3 zł/kg.
Pozdrowienia,
Michał Dobrzyński
Fundacja PROZON

Witam Panie Michale,
Jako do specjalisty zwracam się z pytaniem odnośnie obowiąkó wynikających z ustawy o odpadach vs ustawy o SZWO. Eksploatujemy instalację chłodniczą (centrale klimatyzacyjne) zawierającą czynnik R22. Spełniamy wszystkie wymogi ustawo SZWO (oznakowanie, okresowe przeglady szczelności itd). Mamy awarie sprężarki i konieczna jest jej wymiana, co wiąże sie również z wymianą czynnika chłodniczego (jego ponowne wykorzystanie jest niemozliwe ze wzgledu na jego zakwaszenie). Kto w myśl ustawy jest WYTWARZAJACYM odpad freonu - eksploatujacy czy serwisant?????? Jest to o tyle ważne bowiem nie mam odpowiedniego kodu w swojej decyzji na wytwarzanie odpadu. Serwisant nie odpowiedział mi jednoznacznie... zapewnił jedynie że przekaże mi "odpowiedni dokument" potwierdzający utylizację czynnika (nie bedzie to Karta Przekazania Odpadu). Idąc dalej tym tropem skoro serwisant jest wytwarzajacym odpad... on również powinien ponosic opłaty za ewnetualna emisję czynnika podczas prac serwisowych czy zwiazaną z nieszczelnością instalacji (on defacto odpowiada za jej stan techniczny a nie ekploatujacy który nie ma prawa siędo instalacji "dotknąć"). Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Pozdrawiam

Dzień dobry chciałabym się zapytać czy nie iedzą Państwo gdzie znależć odpowiednie tabele i formularze do prowadzenia ewidencji zużycia przez firmę freonu R22??
pozdrawiam ola

Witam Pani Jolu,
Odpowiadam zaraz po urlopie... Wzór ewidencji określony został przez Ministra Gospodarki w jednym z rozporządzeń wykonawczych do ustawy, opublikowanym w Dz.U.2004.185.1911. Proszę o e-maila na prozon@prozon.org.pl, to prześlę Pani komplet aktów prawnych (tj. ustawę oraz wszystkie rozporządzenia wykonawcze), a także stworzone przez PROZON i Krajowe Forum Chłodnictwa narzędzie do ewidencji SZWO działające w programie MS Excel. Wygodne, szybkie, czytelne. ;-)
Pozdrowienia, Michał Dobrzyński

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.