273
274
226
276
Strefa ekspertów HVACR

dobor tłumika

O obiektach gdzie się śpi pisze tylko pan będąc w swoim świecie. Dyskutuje pan sam ze sobą dodajmy. Już pierwszy pana tekst w tym wątku określa jasno że wszystkie obiekty wrzuca pan do jednego wora - domu 150m2. Temat jest o tłumikach generalnie, a nie o instalacjach mieszkaniowych. To ty gościu non stop zmieniasz temat na swoje mieszkania i hotele, a nie inni. I trzeba być niedorozwiniętym, żeby sądzić że pisząc 87000m3/h miałem na myśli jakąś mieszkaniówkę. Gadka z panem to jak z macierewiczem, klapki na oczy i klepanie jednego. Na to są piguły, może w końcu się gościu obudzisz z tego snu w którym żyjesz.

"Tłumienie szumów na dworcu w Koluszkach nie leży w moich zainteresowaniach"

Ja bym raczej powiedział: "Tłumienie szumów na dworcu w Koluszkach nie leży w kręgu moich możliwości".

Chodzi mi tylko o błędne robienie wentylacji. Nie można robić wielkich central wentylacyjnych dla ludzi. każdy apartament , mieszkanie musi mieć regulacje, wentylacja nie może być głośniejsza od 30dB czyli V w kanałach od 2 do 5m/sek. Skala obiektu nie ma tu żadnego znaczenia - wentylacja to podstawa, to komfort - czyli nie może być za silna ani za słaba) to zdrowie - Centralne ogromne wentylacje w mieszkaniówce to wypaczenie. Jedyną ich "zaletą" jest wysoka cena - a nie od dziś wiadomo, że najlepiej się zarabia na drogich inwestycjach.

Panie Brzęczkowski
Wlasnie lezy przedemna temat budynku biurowego. 50 pomieszczeń (2-3 osoby) . chlodzenie/grzanie realizowane jest za pomoca systemu VRF/VRV. Mam pytanie dotyczace rozwiazania wentylacji. Ja planuje to wykonac za pomoca 1-2 central wentylacyjnych np. Swegon, Daikin z rekuperacją. Całkowity nawiew to ok 3-5 tys m3/h. Rozprowadzenie do pomieszczen kanalami.
Cy zgodnie z Pana wiedzą istnieje inne możliwe rozwiazanie?
Z góry dziekuję za pomoc
ps. Budynek istniejący, stropy podwieszone, jedno pomieszczenie (maszynownia) przeznaczone na centrale wentylacyjne.

Tu masz pole do popisu Tomasz. Rób rekuperację z minimalnym strumieniem na ilośc ludzi a grzanie/chłodzenie klimą. Prędkości dobierz na 2-3m/s w pomieszczeniach i 3-5 w centranych magistralach.

Choć pan B pewnie zaraz ci doradzi 50 mini rekuperatorków osobno dla każdego pomieszczenia. Jak już "łykniesz" ten pomysł to potem jeszcze spraw żeby architekt i inwestor też "łyknął" 50 czerpni i 50 wyrzutni na elewacji, z pewnością będą skakać pod sufit z takiego rozwiązania.

Wrzucanie wszystkich instalacji i mówienie, że na końcu każdej wentylaci jest człowiek to dyletanctwo. Takie podejście jest słuszne tylko do jednego typu obiektów - mieszkaniowych czy biurowych i jest bardzo naiwne. W przypadku jaki opisuje Tomasz to jest ok, ale jest wiele instalacji gdzie nie da się tak podejśc do sprawy. Są pomieszczenia specjalnego przeznaczenia, są zakłady przemysłowe ze szkodliwymi substancjami, są w końcu systemy ogrzewania powietrznego dla np. dużych powierzchni handlowych, gdzie ilości powietrza są dużo większe niż to wynika ze strumienia na ludzi. Czy dla pomieszczenia gdzie pracują dwie osoby, ale uwalniane są szkodliwe związki jakiś fenoli czy czego tam, też da pan 40m3/h powietrza? Tu właśnie wychodzi dyletanctwo pana B. Inny przypadek - kubatura 15000m3, wysokość 4m, ilość osób 600, ogrzewanie 100% powietrzne. Robiąc z minimalnego strumienia na osobę jaka będzie temperatura nawiewu tak aby w pomieszczeniu panowało przyjemne +21 zimą ?

Coś z Panem nie tak? Skąd znowu o Pana rekuperatory?

. "Czy dla pomieszczenia gdzie pracują dwie osoby, ale uwalniane są szkodliwe związki jakiś fenoli czy czego tam, też da pan 40m3/h powietrza? Tu właśnie wychodzi dyletanctwo pana B. Inny przypadek - kubatura 15000m3, wysokość 4m, ilość osób 600, ogrzewanie 100% powietrzne"
Piszemy o mieszkaniówce! Pan jest niesamowity! Może Pan o jednym. Centralne ogrzewanie nadmuchowe dla domu wielorodzinnego czy dla hotelu to idiotyzm. Wentylacja czy ogrzewanie muszą mieć regulację ! Jest XXI wiek!
Centralne systemy ogrzewania to dziś jakiś zabytek, podobnie z wentylacją.
To już historia Szanowny Panie!

Idiota, tyle mogę powiedzieć. O mieszkaniówce dyskutujesz sam ze sobą oszołomie, już ci to mówiłem. To się kwalifikuje na badanie psychiatryczne.

Nie wstyd panu tak publicznie przyznawać się do tego że ma się problemy z własną głową?

Zrozum "fachuro", że na twoich domkach świat się nie kończy. W życiu nie zrobiłeś nic innego poza swoimi domkami i uważasz, że cały świat działa tak samo. Myślenie na poziomie dziecka z podstawówki.

Anyway, podziwiam poziom wiedzy i dziękuję za jakże fachowe odpowiedzi na bardzo konkretne pytania, pewien jestem, że Tomasz również dziękuje za pomoc w swoim problemie, udzielił pan jakże konkretnej i popartej argumentami odpowiedzi na jego pytanie, po prostu miszcz wentylacji.

Tłumiki - jak najbardziej się je stosuje i to w wielu instalacjach. Niestety pan B tego pojąc nie umie bo jego umysł nie potrafi się przebić przez barierę 20m3/h na osobę i mieszkania 150m2.

Pozdrawiam!

Czy brak wiedzy, zacofanie może być przyczyna takiej frustracji... zapewne jak widać. Nie zna się Pan na temacie wentylacja, nawet nie ma Pan podstaw. Świadczy o tym wielkość central, tłumiki, brak najważniejszego – nadrzędności – odbiorcy systemu. Niknie w Pana kiepskiej wiedzy człowiek – Pan robi wentylację dla kasy – komplikuje Pan proste ! To sztuka dla sztuki – czyli nic nie warte działanie.
http://www.splicd.com/cmIvC8iguX4/322/413
Pozdrawiam i radzę zrozumieć sens wentylacji, będzie Pan wtedy inżynierem a nie posiadaczem papierka.

Mało wiesz, mało widziałeś, wracaj do domków.

Myślałem, że piszę o czym nowym dla Pana? Ile i gdzie ma Pan niecentralne realizacje, że Pan tak się do nich zraził? Bo rozumiem, że "mało wiesz" oznacza, że temat Pan przerabiał... Czy Pan tylko ma pretensje zamiast podstawowej wiedzy ?

Moja wiedza i doświadczenie pozwalają mi robić obiekty, które pan ogląda tylko z zewnątrz albo co najwyżej jest w nich gościem na zakupach. Wszelkiej maści mikro instalacje zostawiam takiej "fachurze" jak pan. Tam żeby coś spierdolić to naprawdę trzeba się postarać, i odwrotnie - żeby zrobić dobrze nie potrzeba praktycznie żadnej wiedzy, wystarczą ulotki od producenta. Pozdrawiam "fachurę" od ulotek.

Tak czytam te posty co niektóre i nie mogę wyjść z podziwu. Ale wypowiedź w jednym z ostatnich postów, że wentylacja centralna to przeżytek to po prostu mnie powala. Ja chyba w innej branży pracuje. 100 rekuperatorów w hotelu?? chyba śnie, co to za Inwestor idiota by się na to zgodził. Kanały 50mm, 80mm co to za kanały ktoś w projektowaniu tego używa w ogóle (no może jakieś domki). Ten pan T. Brzęczkowski to chyba prowokuje po prostu albo naprawdę jak ktoś pisał jest imbecylem totalnym oderwanym od rzeczywistości.
Co do tłumików (popełniliśmy sporo instalacji wentylacyjnych na dużych obiektach przemysłowych czy użyteczności publicznej), to obligo daję tłumik za centralą na nawiewie i wywiewie o długości 1m lub jak się da 1,5 tłumik o wymiarach kanału, jaki akurat mam za centralą, co tu liczyć sprawdzać pytam się ?) oczywiście prędkości na głównych ciągach 4-6 m/s. Ludzie wy się bawicie czy pieniądze zarabiacie. Żal naprawdę. Wpisywanie jakichś szczegółowych danych przy doborach tłumików jak odległość ucha od kratki czy praca wentylatora w różnych pasmach to jakieś absurdy, kto to robi. Ludzi czy wy pracę doktorską z tłumików piszecie? Nie mogę tego czytać czy ktoś z was zrobił choć jeden projekt wentylacji w realnym świecie czy to tylko projekty na uczelnie typu domki?
Brak słów....

kolego wyżej.......
prawidłowy dobór tłumika polega na dobraniu jak najmniejszego (najtańszego) tłumika który wytłumi hałas do wartości dopuszczalnych (wymaganych przez inwestora).
Nie spełnisz wymogów inwestora to stracisz pieniądze - proste.

W Polsce jest bardzo mało specjalistów od hałasu w instalacjach i niebardzo wiadomo gdzie taką wiedzę zdobyć. Liczenie tłumienia w kanałach z podziałem na oktawy i z szumem własnym jak najbardziej powinno być dobrą praktyką. Co do odległości ucha od kratki to się zgodze że można już sobie darować :-)

Tak jak piszesz mało specjalistów bo jak policzyć głośność instalacji. Jest rozległa instalacja na kilka czy kilkanaście tys. m3/h zaprojektowana zgodnie z kryterium prędkości i co dalej skąd wiesz czy będzie hałas zakładasz, że dające tłumik za centralą będzie ok jedynie kratki dobierasz aby spełnić wymagania dB. Może nie mam dużego doświadczenia ale właściciel pracowni od lat tak postępuje,, sporo dużych instalacji tak wykonujemy i nigdy nie liczymy żadnych hałasów z instalacji wstawiamy tłumik i tylko 100cm albo 150 jak jest miejsce i jeszcze reklamacji nie pamiętam. A to o czym piszesz to dam sobie rękę odciąć, że dla większości projektantów HVAC to czarna magia. Tłumik to tłumik. A takie rozprawki to na studiach. Takie moje zdanie!

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.