273
274
276
226
Strefa ekspertów HVACR

dobor tłumika

- Czy Pan zakłada wentylację mechaniczną bez filtrów?
- Czy centralnej wentylacji nie trzeba konserwować i czy może to zrobić sprzątaczka?
- Czy nie najważniejsza jest cisza i regulacja?
Podobnie było 20 lat temu, gdy pisałem, że ogrzewanie nie może być centralne, bo nie nadaje się do instalacji o małych potrzebach ciepła. Dziś Pan pisze, że ogrzewanie niecentralne -ZGODA, a wentylacja... to komfort zdrowie, oszczędność - i musi być nie słyszalna.
Przyznał Pan mi rację co do cichych przepływów - (2-5m/sek.) PYTAM więc jak to jest realizowane skoro na naszym rynku znam tylko 4 firmy robiące wentylacje na kanałach które takie prędkości umożliwiają. Dlaczego nie przestrzega się w wentylacji „cichych przepływów”??? Dlaczego? Jaka jest tego podstawa?
Szanowny Panie - co to ma do awaryjności?
Co do małych rekuperatorów - to jak się psują - dziękujemy.
Zrobiłem na minirekuperatorach z pro-ventu ... Teraz poleciłbym reku vent-axia z flop systemu, mniejsze opory na wymienniku - bezawaryjność i łatwy dostęp do filtrów.

Dalej gra Pan "głupka" i nie odpowiada wprost na pytania:

1. CZY PANA REKUPERATORÓW NIE TRZEBA OKRESOWO SERWISOWAĆ?
2. CZY PANA REKUPERATORY NIGDY SIĘ NIE PSUJĄ?
3. JAKI JEST KOSZT ZAMONTOWANIA 200 CZERPNI I WYRZUTNI ŚCIENNYCH?
4. CZY W PANA REKUPERATORACH SA FILTRY I JEŚLI TAK TO JAKI JEST KOSZT ICH WYMIANY NA 1 URZĄDZENIE?

Ponadto podłączam się pod pytanie Jana: JAKA JEST TEMPERATURA NAWIEWU LATEM DO POKOJU OD STRONY POŁUDNIOWEJ?

Piszemy o błędach (montowanie) tłumików w instalacji wentylacji - co ma do tego odzysk ciepła. Chodzi o to, że wentylacja nie może być słyszalna! Co ma do tego serwis central? Chodzi o to, że znakomita większość projektantów wentylacji w małych domach, hotelach, domach wielorodzinnych nie przestrzega zasad ( około 20m3/h na osobę i 2 do 5m/sek w kanale... Nie ma innych zasad w domach wielorodzinnych... tak samo wentylacja nie może być słyszalna i musi być skuteczna.
Czemu Pan zmienia temat?

A co do głupka... Ja nie montuje tłumików. Nie robię wentylacji, którą słychać... i nie uważam za znającego temat kogoś kto zakłada centralny wentylator na dom wielorodzinny. To jest głupota i brak wiedzy!

A co można regulować na twoim rekuperatorku oprócz ilości powietrza do pomieszczenia w okresie letnim poprzez zmiane biegów wentylatora bo chyba nie uzyważ VSD. Temp nawiewu? Ty nawet nie wiesz, że czegoś nie wiesz i nie jesteś w stanie klepnąć prostej odpowiedzi w postaci wartości temperatury nawiewnej. Jak to ma się do twojego komfortu w pomieszczeniu.
To że nie ma hałasu z twojego rekuperatorka wynika z tego że przepływ jest minimlany (moze byc jeszcze mniejszy np 5.4m3/h na jedną osobe) i wentylator pracuje na niskiej przędkości obrotowej ale jaka jest sprawność tego mikro-wentylatora (30%, 40%). Nie mówie o silniku bo EC troche mają lepsze ale o samym wentylatorze i jak jest całkowita sprawnośc tego układu. Piszesz,że tłumik jest be wię po co użuwasz jakieś maty kauczukowej w centralce, nie jest forma wytłumiania urządzenia. Wiem, wiem zaraz napiszesz jeszcze raz swoje 2-5ms i 20m3/h i tylko tyle specjalisto.

Erystyka... to normalne, że ludzie niekompetentni a z pretensjami, zaczynają używać infantylnych form (rekuperator ku) – by dodać sobie animuszu i wyższości. Wynika to z ubogości wiedzy i braku doświadczenia. Boimy się wszystkiego co mam jest nieznane.
- Czy Pan wie dlaczego w końcowych odcinkach dystrybucji świeżego powietrza nie wolno stosować kanałów o przekrojach większych jak 80mm? Bo jeżeli Pan nie wie to dyskusja centralach wentylacyjnych, serwisie, szumach, kosztach… jest przedwczesna. Zacząć trzeba od podstaw wentylacji mechanicznej.

Uff już przynjamniej nie piszesz o 20m3/s ale może jeszcze będzie o tym.
A co takiego wielkiego się dzieje w przewodzie fi100 a już nie w fi80 (rura osłonowa dla kabli) Uświadom mnie, nie wiernego i jeszcze kilka innych osób. Czekamy na odpowiedż bo w książkach o tym nie piszą ale ty to odkryłeś w swoim tajnym laboratorium. Przynajmniej mam odwage to powiedzieć bo Ty na nasze pytania jak struś; głowa w piasek.

Wszystko co się tyczy tłumików i ich zastosowania zostało już powiedziane i wytłumaczone, nie widzę sensu dalej tego ciągnąc bo zostało już udowodnione, że guzik się Pan zna na czymś większym niż swoje mini rekuperatorki wielkości pudełka od butów. Powiedziałem już gdzie się stosuje tłumiki i z jakich względów, Pan to nazywa głupotą, ja twierdzę, że Pan ma znikome pojęcie o realiach budowlanych. Zamiast tego pisze Pan jakieś bzdety o niecentralnej wentylacji, coś co w ogóle nie było tematem wątku i zarzuca Pan, że to niby ja zmieniam temat.

Skoro nie potrafi Pan odpowiedzieć na proste i konkretne pytania to w takim razie oto jakie są wnioski dla każdego normalnie myślącego człowieka, czytającego te Pana uniki w odpowiedziach:

1. CZY PANA REKUPERATORÓW NIE TRZEBA OKRESOWO SERWISOWAĆ?
Odpowiedź: Trzeba jak każde urządzenie mechaniczne. Więcej, takie rekuperatorki psują się tak samo często jak wszystko inne. Montując 100 sztuk w hotelu należałoby w zasadzie zatrudnić osobną osobę, której zadaniem byłoby jedynie serwisowanie tych urządzeń i niczego innego. Przy tej ilości już z samego rachunku prawdopodobieństwa wychodzi, że w zasadzie cały czas któreś z urządzeń będzie niesprawne z różnych przyczyn. Proszę mi pokazać inwestora czy developera godzącego się na taki warunek? Dobitnie świadczy to o Pana znikomej wiedzy na temat realiów.

2. CZY PANA REKUPERATORY NIGDY SIĘ NIE PSUJĄ?
Odpowiedź: Oczywiście że tak, patrz powyżej.

3. JAKI JEST KOSZT ZAMONTOWANIA 200 CZERPNI I WYRZUTNI ŚCIENNYCH?
Odpowiedź: Na pewno spory. Obrazuje to też po raz kolejny Pana kompletny brak znajomości realiów jakimi charakteryzują się duże budowy. Nigdy Pan chyba nie rozmawiał z Architektem przy jakimkolwiek zadaniu większym niż domek. Gdyby miał Pan doświadczenie w kontaktach z Architektami to wiedziałby Pan jacy to są ludzie i na jakie rzeczy są w stanie się zgodzić a na jakie nie zgodzą się nigdy w życiu. Mam tu na myśli DUŻE budowy gdzie Architekt jest obecny przez cały okres inwestycji, a nie domki-gotowce gdzie Architekta na oczy się nie widzi. Zamontowanie 200 kratek, mniej lub bardziej widocznych na elewacji jest czymś co nie przejdzie u jakiegokolwiek szanującego się Architekta. Wiedziałby Pan to gdyby kiedykolwiek miał z nimi styczność. Współpracowałem z dziesiątkami Architektów z różnych stron świata i WSZYSCY oni są tacy sami. To jest nieustanna wojna o każdą, nawet najmniejszą rzeczy. Pisanie że można zamontować 200 kratek z tego punktu widzenia daje kolejny dobitny dowód na to, że nie zna Pan kompletnie realiów i jest oderwany od rzeczywistości.

4. CZY W PANA REKUPERATORACH SA FILTRY I JEŚLI TAK TO JAKI JEST KOSZT ICH WYMIANY NA 1 URZĄDZENIE?
Odpowiedź: Oczywiście, że są (chyba, bo nie znam tych mikro urządzeń ale zakładam że są). Jaki jest koszt wymiany 1 filtra i co ile czasu należy je wymieniać? Kto to może robić? Pisanie, że nie jest to skomplikowane i sprzątaczka może to zrobić to chyba jakaś kpina. Pan w ogóle kiedykolwiek rozmawiał z jakimkolwiek właścicielem hotelu? Takiego dużego a nie mikro B&B z 12 łóżkami? Wie Pan czym kierują się i jak myślą ci ludzie? Wyskoczenie z takim pomysłem skutkowałoby grzecznym podziękowaniem i zmianą projektanta na życiowego a nie "fantastę". Pan kompletnie nie zna realiów życia chyba żeby sugerować, że sprzątaczki mają serwisować wentylację. W życiu nie słyszałem bardziej kretyńskiego pomysłu. Ale nawet zakładając, że tego pomysłu nikt by nie realizował, to problem nadal pozostaje. Kto ma wymieniać filtry i co jaki czas? Jaki jest tego koszt? Czy przypadkiem nie jest taniej mieć 1 filtr do wymiany niż 100? I wymieniać go raz na pół roku powiedzmy, w ciągu paru godzin wizyty serwisu niż mieć specjalnego człowieka, który nie robiłby nic innego tylko latał od pokoju do pokoju przez parę dni zmieniając mikro filtry. Ile czasu by mu to zajęło i jaki byłby koszt jego robocizny? 100 filtrów kosztuje ile?

Pomijam pytanie o temperaturę nawiewu latem, każdy kto wie cokolwiek na temat rekuperacji zna na nie odpowiedź.

Na tym kończę ten wątek. Oczywiście spodziewam się odpowiedzi, kolejne z serii "zmieńmy temat, unikajmy niewygodnych pytań, odwracajmy kota ogonem i wkładajmy ludziom w usta coś czego nie powiedzieli" bo przecież Pan nie może zostawić wątku bez "Pana na wierzchu" żeby nie wyszło, że to Pan dezerteruje z braku argumentów tylko odwrotnie. Mi to generalnie powiewa, na szczęście nie muszę mieć styczności z ludźmi z taką "wiedzą" jak Pańska w życiu codziennym. Już i tak sporo czasu tutaj straciłem, każdy kto czyta ten wątek mógł sobie wyrobić zdanie.

Skąd Pan wziął rekuperatory! Drugi ...temperature...??? Skąd? Nic dziwnego, że jak się czyta tekst bez zrozumienia to potem takie rzeczy wychodzą.
Było o tłumikach! Było o szumie wentylacji.
Pan pokaże post gdzie wspomniałem o odzysku ciepła!!!!
Uczenie się, czytanie wymaga rozumienia!!
Gdy się Pan zgadza, że wentylacja powinna być cicha, powinna dawać określoną ilość powietrza na osobę ( za silna i zbyt słaba to zła wentylacja) zgadza się Pan, że najcichsze przepływy to 2-5m/sek. !!!
To logiczne ( rozumowanie !!!!) że nie da się dobrze zrobić wentylacji be regulacji w apartamentach i mieszkaniach i bez kanałów 50mm 60mm i 70 mm…
CO W TYM JEST NIE TAK ? Gdzie tu odzysk ciepła (rekuperacja)

MYŚLENIE ! Radzę uruchomić myslenie.

widze że z dala od tematu Panowie odpadliście - proponuje powrót
Czy ktoś korzystał z programu doboru tłumików firmy Hidria ( IMP Klima)??
Na pierwszy rzut oka wyglada bardzo profesjonalnie- można wpisać hałas wejściowy ( od producenta wentylatora/centrali) - zaznaczyć jakie tłumienie sobie życzymy - w dowolnej oktawie! i dostajemy wynik w postaci pełnej charakterystyki stłumionego szumu i pełnej charakterystyki szumów własnych - dzięki czemu wyłapujemy czy tłumik jeszcze tłumi, czy już hałasuje.... Pytanie na ile użytkowy jest ten program w ciągłej pracy??

No i w końcu ktoś powiedział po co są tłumiki. Miszcz Brzęczkowski uważa że to wstyd, niech tak uważa, jego wentylatorków 30m3/h tłumić nie trzeba, za to 50000m3/h to już raczej tak. I po to się stosuje tłumiki, do wyciszenia wentylatorów a nie szumów na kanałach. Ale dla Fachury Brzęcza to obciach, ok.

A i jeszcze jedna sprawa. Nie wiem jakie hotele w życiu robił nasz Miszcz, ale wszystkie które ja robiłem oraz wszystkie w których nocowałem (a był ich dziesiątki) nie miały w pokojach żadnych nawiewników czy kratek nawiewnych. Hotele drogi Miszczu robi się w ten sposób, że korytarzem leci sobie główna arteria ze świeżym powietrzem i do każdego pokoju mamy odejście, które to kończy się na tyle jednostki klimatyzacyjnej umieszczonej nad wejściem każdego pokoju. Po wejściu gościa do pokoju i wsadzeniu karty w czytnik fancoil się włącza i voila, mamy wentylację i świeże powietrze w pokoju. Nikt, powtarzam nikt, nie robi nawiewników w pokojach a już tym bardziej na jakiś słomkach DN50. Wiedziałbyś to gdybyś nie był tylko teoretykiem i takim wielkim ignorantem. Niestety, jak to pisał już ktoś, guzik się znasz na czymkolwiek większym niż 50 czy 100m3/h.

Kto się nie zna na cichych i optymalnych przepływach niech tłumi. Tłumik w wentylacji to wstyd i brak wiedzy. To proste. A chwalenie się brakiem wiedzy: jak się projektuje wentylacje by nie trzeba używać tłumików ( niezależnie na ile osób – nawet 10000) to jakaś paranoja!

Zrozum człowieku, że tłumikami się tłumi hałas wentylatora żeby nie szedł na instalację a nie źle dobrane kanały. Gdybyś stał kiedyś przy takim wentylatorze w czasie jego pracy to byś wiedział jak to hałasuje. I nie ma to nic spólnego ze źle dobranym wentylatorem. Niestety pan nigdy na oczy takiej instalacji nie widział bo pana rekuperatorki na 80m3/h wykonane w dzwiękochłonnej (sic!) obudowie nie szumią. Ja wiem, że to wkurzające jak ktoś ciągle wytyka panu brak wiedzy i doświadczenia, no ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy a nie się obrażać - nie zna się pan na tym i tyle. Jeden będzie ciągle robił domki i domeczki gdzie walnąć się na instalacji nie sposób i ok, drugi jest bardziej ambitny i stawia sobie wyższe cele niż rekuperatorki na kanałach dn50.

Zrozum człowieku, że hałasujące wentylatory są tylko w źle zrobionej wentylacji i przy nieznajomości optymalnych przepływów powietrza.
Wiem, że dość popularne jest złe projektowanie wentylacji - bo albo ją słychać albo są tłumiki. Tłumik to świadectwo nieznajomości zagadnienia- to świadectwo. A skoro Się kolega nie zna - świadczą o tym tłumiki - to po co pisać?
Mnie ma współcześnie żadnego problemu zrobić wentylacje dla domów wielorodzinnych i hoteli bez tłumików i taką która nie jest słyszalna. Tłumik to zwykła niewiedza.

Panie Brzęczkowski, niech Pan się nad sobą ulituje i głupot nie pisze, bo pozostali forumowicze czytają Pana wypowiedzi żeby się uśmiać po pachy...

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.