Gość: tbpa
2008-11-24 00:00
zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
Witam wszystkich. Mam problem odnośnie skraplania się wody w dolnej częsci okien (sypialnia). Miesiąc temu przeczytałem na tym forum że brak jest dopływu powietrza więc potrzebny jest nawietrznik . Zakupiłem więc nawietrznik higrosterowalny i problem nadal występuje. Prosze o pomoc co musze jeszcze zrobiś aby nie było tego efektu "płaczących okien" Dodam że mieszkam w bloku z wielkiej płyty mieszkanie jest na ósmym pietrze kratki wentylacyjne mam w kuczni i ubikacji. Efekt ten jest także widoczny choć nie zawsze na oknach w kuchni
Gość: acan
2008-11-24 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
Witaj.
Jedynym wyjściem jest mini instalacja nawiewno-wywiewna. Są na rynku małe rekuperatory domowe. Sam nawiew jak masz teraz nic nie da jeżeli instalacja wentylacji grawitacyjnej jest słaba. Musi być dobry i nawiew i wyciąg
Gość: gustafek
2008-11-24 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
Dopuść więcej powietrza do mieszkania np. poprzez rozszczelnienie okien, czy wymianę okien na dobre stare nieszczelne okna drewniane bez uszczelek lekko wypaczone.
Problem zniknie.
Gość: Marcin
2008-11-25 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
Jakie masz drzwi do sypialni?? Może masz z uszczelką i powietrze nie ma jak przepłynąć do kratek wywiewnych. Sprawdź jeszcze czy jest odpowiedni ciąg(najprościej przyłóż zapalniczkę do kratek) Jak go nie będzie lub będzie za słaby to uchyl na chwile okno i zobacz czy się poprawi. jak sie poprawi to masz za mało świeżego powietrza w mieszkaniu.
Gość: początkujący
2008-11-26 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
Mam podobny problem, a mianowicie skrapla się woda na oknach w kuchni i sypialni. Fakt jest faktem że nie grzeje w mieszkaniu ponieważ temperatura jest w granicach 21 st.C. Jest to mieszkanie pośrodku, z lewej i prawej mam sąsiadów którzy mają małe dzieci i grzeją, na klatce grzeją strych jest ocieplony dach dobrze zaizolowany. Nie pomaga również zrobienie mikrouchybu. Czy jest jakieś rozwiązanie problemu bez odkręcania grzejnika?
Gość: adam
2008-11-27 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
A czy ładnie tak podkradac ciepło rodzinom z małymi dziećmi.
Proponuje grubą warstwę wełny na ściany, i stropy a wtedy będzie mozna spokojnie odkręcić grzejniki
Gość: początkujący
2008-11-28 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
sami dają to co...nie mam brać?
Gość: Blaberk
2009-10-31 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
U mnie ten problem też występuje.
W internecie różni fachowcy piszą, że to zjawisko naturalne i że trzeba trzeba inwestować w wentylację, że powietrze jest za wilgotne. Dla mnie te wyjaśnienia nie są dobre.
Piszą tak dlatego, że nie chcą mieć reklamacji w firmach produkujących okna.
Dlaczego, skoro jest tak jak piszą, woda skrapla się głównie przy uszczelkach szyb?! Przecież, gdyby to zależało tylko od wentylacji- woda skraplałaby się na całej szybie (przy założeniu, że okno jest najzimniejszym punktem pokoju).
Zacząłem szukać przyczyny.
Postanowiłem pomierzyć temperatury w pokoju. Temperatura powietrza 21stopni, ściany wewnętrznej też 21, ściany zewnętrznej 21, szyby w oknie na środku 21, rama okna 20.
Natomiast temperatura uszczelki 15 stopni!!!
I wszystko stało się dla mnie jasne. Woda się skrapla, bo wieje zimnem od uszczelki. Musi być zrobiona z marnej jakości gumy, która przewodzi zimno z zewnątrz.
Przy okazji też wyjaśniło się, dlaczego latem gdy szyby są rankiem zaparowane od zewnątrz - wzdłuż uszczelek są suche.
Po prostu ciepło z wnętrza budynku jest przez uszczelki wyprowadzane na zewnątrz zarówno latem jak i zimą.
Producenci okien, skupili się na szybach i profilach okiennych by nie wypuszczały ciepła, a zapomnieli o opracowaniu odpowiedniej gumy do uszczelek.
Gość: Wentyl
2009-11-01 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
Witam. Mam ten sam problem. Czy w ogóle jest możliwość wymiany uszczelek przy szybach??
Gość: Blaberk
2009-11-05 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
Jest taka możliwość. Dopytywałem się u fachowca. Płaci się z metra.
Są jednak dwa problemy: pierwszy - żeby wymienione uszczelki były z lepszego materiału niż dotychczasowe, drugi - jeżeli okna są nowe - by zostało to zrobione w ramach gwarancji.
Tymczasem, jeżeli zadzwoni się do firmy z reklamacją, to nie chcą o tym rozmawiać i wciskają ciemnotę o wentylacji. Że zła wentylacja, że należy wilgotne powietrze z mieszkania wymienić na suche z zewnątrz.
Bzdura zupełna. Mam u siebie w domu stację pogodową. Pokazuje mi wilgotność powietrza w mieszkaniu i na zewnątrz.
Otóż wilgotność powietrza u mnie w mieszkaniu jest około 50%, podczas gdy na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym nie spada poniżej 70%.
Gość: Wojtek
2009-11-05 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
Blaberk - jak to mówi mój kolega z pracy: ty nie wiesz, że czegoś nie wiesz. Wilgotność powietrza wyrażona w %. Zapomniałeś od drugim słowie które opisuje ten parametr więc masz zadanie domowe do odrobienia. Powodzenia
Gość: sweeper
2009-11-09 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
a ja nie mam stacji pogody, ale mam minimum wiedzy. Jeśli chodzi wam o uszczelkę będąca przy samej szybie- to sobie odpuście, to nie jej wina...
Nie chce mi sie teraz siedzieć godzine i rysować na wykresach dlaczego tam się wilgoć wykrapla i dlaczego tam jest zimna szyba.- no chyba, że ktoś mi zapłaci za stracony czas :P bo nie mam zamiaru po raz któryś wyjaśniać co i dlaczgo, moge co najwyżej wnioski powtórzyć. Siedzisz chłopie we własnym smrodzie, okna nie otwierasz, "bo zwrotu za ogrzewanie nie dostane", a później zdziwiony że smród, wilgoć i grzyb. Otwórz okno, udrożnij kanały wentylacyjne i przestań szukać spisków.
PS. Bardzo chętnie zasponsoruje Ci wymiane tych uszczelek - ale pod jednym warunkiem- jak ja miałem racje i dalej bedzie wilgoć zwracasz mi potrójną wartość.
Gość: S MARC
2009-11-11 00:00
Re:zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
tbpa czy ty naprawdę śpisz w sypialni? Jeśli tak to jesteś samobójcą. Para wodna to pestka. Masz zimne szyby ( zmierz temperaturę szyby) i gdybyś rozumiał nawet wykres Moliera, to i tak w sypialni nie unikniesz zakwaszenia organizmu. Albo czekaj z oddychaniem bo wydzilasz nie tylko H2O i jak przyjdzie wiatr z ulewą, to nawietrzak ci się napewno otworzy - ale ty wtedy uciekniesz z sypialni. Ale czy ty tbpa masz jeszcze jakiś komin? Jeśli tak to przelicz jego wysokość abyś był pewny ciągu w PN -B- 03430 Az3 z 2000r. Z uwagi na budownictwo §310 Rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczący jakości powietrza podaję Ci właściwości fizyczne i chemiczne dwutlenku węgla : ma gęstość mniejszą od gęstości powietrza (gromadzi się u dołu naczyń lub pomieszczeń), co umożliwia jego zbieranie w naczyniach otwartych, ale może być też przyczyną omdleń oraz zatruć ludzi i zwierząt.- http://www.wsipnet.pl/kluby/chemia_ekstra.php?id=7419&k=1313)) MOJA PROPOZYCJA TO wprowadza się zapis: Brak jest dowodów, że Prawo Newtona nie dotyczy tego gazu w budynkach niemieszkalnych i mieszkalnych! Ważne: Dla tego gaz ten może unikać komina i są nawet problemy z budynkami budowanymi w oparciu o nowe standardy Np. ASHRAE Standard 62-89! (W USA pilotującym ten problem ASHRAE Standard 62-89 zaleca wzrost stężenia CO2 w stosunku do atmosferycznego < 700 ppm i stężenie 1000 ppm CO2 jako referencyjne do obliczeń i kontroli skuteczności dziania wentylacji!) Zapewniam cię, że twój komin i nawietrzakm nie spełni wymagań, (no byba,że byś w sypialni nie oddychał):
PN-EN 15251:2007 Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas (oryg.- j. angielski). tbpa zapomnij o wentylacji grawitacyjnej- to utopia obowiązująca w budownictwie przed wprowadzeniem tam Prawa Newtona! Na okna nic Ci nie poradzę w sprzedaży są też okna z ciepłymi szybami! tbpa kupując mieszkanie powinieneś znać się na wszystkim, a w szczególności na opracowaniu nowego programu nauczania wyższych uczelni na kierunkach architektura i budownictwo.
Gość: BOGUS
2010-09-22 08:44
Re: zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
WYMIEN SZYBY NA SZYBY K-1 I Z GAZEM ARGONEM PO PROBLEMIE JA TAK ZROBIŁEM 10 LAT WALCZYŁEM Z WODA NA PODŁODZE AZ RAZ ZJAWIŁ SIE KOBIETA I POWIEDZIALA W CZY JEST PROBLEM/ ONA PRACOWAŁA PRZY PRODUKCJI OKIEN
Gość: Stereo
2010-10-11 22:36
Re: zaparowane okna pomimo zainstalowania nawietrznika POMOCY
kiepskie masz okna, byc moze tylko szyby- woda się skrapla na nich od wewnątrz bo po prostu są zbyt chłodne (duża przenikalność termiczna), przez zbyt dużą wymianę temperatury z otoczeniem zewnętrznym. Precyzując tę materię bardziej dodam, że wewnątrz okno powinno mieć temperaturę otoczenia a dokładnie w połowie przekroju poprzecznego uśrednioną temperaturę z zewnątrz i wewnątrz, na zewnątrz oczywiście zewnętrzną. Jeśli jest inaczej tzn. temperatura okna od wewnętrznej strony jest niższa niż wnętrza to okno jest kiepskie i woda ma się prawo skraplać!. Wówczas ilość skroplonej wody zależy od wilgotności powietrza w otoczeniu, ciśnienia i różnicy tych że temperatur na styku szyba-powietrze.

Jeżeli chodzi o tych mądrych od przewiewów to gratuluje tejże mądrości bo nie sztuką jest wypuszczać ciepło na zewnątrz i jeśli praktykuja takie metody to równie dobrze moga mieszkać bez okien. Nadmienie tylko, że człowiek wydziela sporo pary ok 2l wody/ dobę i nie są to ogromne ilości by trzeba było budować specjalne wyciągi- wystarczy niezauważalny drobniutki ciąg, Nadmienię jeszcze, że w domu o normalnej kubaturze w ścianach z dobrej cegły szczelinowej bez sztucznych dociepleń styropianowych (brak oddychania przez ściany) nie ma prawa być z niedoborem ruchu powietrza bo właśnie ów mury dostarczają wystarczającą wymianę. Problem może się uwidaczniać w mieszkankach o małych metrażach np.> 20m2/ na 1 jednostkę człeka, ale właśnie dlatego, że objętość ścian jest niedostateczna.

Reasumując w większości przypadków takowej przypadłości to problem złej jakości okien.:) W blokowiskach dodatkowo dochodzi kubatura mieszkań...przez co okna muszą być bardziej wyrafinowane by tego zjawiska uniknąć :-]