Gość: Adam
2007-04-05 00:00
projektowanie i wykonawstwo
Witam, mam następujące pytania dotyczące projektowania i wykonawsta:
1. Jak obecnie wyglada sprawa sporządzania projektu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Czy trzeba miec uprawnienia projektowe aby projekt sporządzony przez osobę po studiach specj. went i klim byl ważny? Jeśli nie to, czy wg takiego projektu można przystąpić do realizacji inwestycji bo wszystko będzie zgodnie z prawem?
2. Powiedzmy mam projekt takiej instalacji i teraz chce ja wykonac tzn. zamontować na budowie. Czy jest mi potrzebny ktoś kto ma uprawnienia np. wykonawcze i czy po wykonaniu instalacji bez nadzoru (jesli taki jest wymagany) czy ktoś taką instalację musi odebrać???
Gość: Michał
2007-04-05 00:00
Re:projektowanie i wykonawstwo
2xtak. Musisz miec uprawnienia budowlane, zeby twoja inst. wentylacja przesla przez urzad i dostala pozwolenie na budowe. Musisz miec uprawnienia wykonawcze aby mozna bylo zalozyc ksiazke budowy i tam wpisac kierownika budowy (z uprawnieniami). W innym przypadku bedzie to samowolka budowlana.
Gość: gość
2007-04-06 00:00
Re:projektowanie i wykonawstwo
na dodatek, jeśli instalacja nie dotyczy domków jednorodzinnych to konieczny jest jeszcze sprawdzający również z uprawnieniami :)
Gość: Michał
2007-04-06 00:00
Re:projektowanie i wykonawstwo
Zgadza sie dobre spostrzezenie .... a oprocz tego, ze ma uprawnienia jako stwierdzenie przygotowania zawodowego to musi miec takze ubezpieczenie oplacone... :P.
Gość: Jerzy
2007-04-15 00:00
Re:projektowanie i wykonawstwo
Wykonywać dokumentację projektową oraz kierowa pracami związanymi z jej wykonaniem moga tylkoosoby posiadające uprawnienia do samodzielnego wykonywania funkcji w budownictwie. Warunkiem uzyskania takiego uprawnienia jest posiadanie uprawnień budowlanych, przynależność do Izby Samorzadu Zawodowegooraz opłconą skałdkę i opłacone ubezpieczenia. Nawet samo posiadanie uprawnień budowlanych nie wystarcza do wykonywania projektów i kierowania ich realizacją.
Gość: Jerzy
2007-04-15 00:00
Re:projektowanie i wykonawstwo
Odpowiedź w sprawie drugiego pytania. Jezeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę, to w tej decuzji powinno być wszystko zapisane. Czy trzeba uzgodnić i z kim, trzy wymagane jest pozwolenie na użytkowanie zrealizowanej inwestycji. Najlepiej to zwrócić się do właściwego terytorialnie Wydziału Budownictwa urbanistyki i Architektury.