Gość: Marcin
2007-07-23 00:00
Transformator
A dokładnie transformatorowy regulator prędkości obrotowej to to samo co falownik(inaczej przemiennik częstotliwości)? Jeden i drugi służy do zmiany prędkości obrotowej zespołu silnik-wentylator.
Kto wie, proszę o wpis byłbym wdzięczny.
Gość: ?
2007-07-23 00:00
Re:Transformator
Transformator steruje przez zmianę napięcia, falownik - częstotliwości. Przy falowniku nie tracisz na mocy. Jeżeli chcesz płynnie transformatorem to - autotransformator.
Gość: Archie
2007-07-23 00:00
Re:Transformator
Witaj
Falownik ma znaczniej więcej możliwości niż transformator, czy regulator tyrystorowy. Falownik możesz rozbudowywać dzięki czemu np. możesz uzależnić prędkość, a co za tym idzie wydajność wentylatora od temperatury, wilgotności, czy ciśnienia itd. Obecnie ceny falowników nie są tak wysokie, jak przed laty. Czasami jest tak, że falownik jest w porównywalnej cenie jak transformator. Oczywiście zależy to od zasilania (1f, czy 3f) i mocy silnika.
Pozdrawiam
Gość: ?
2007-07-23 00:00
Re:Transformator
To do transformatora peryferi nie podłączysz?
Gość: ???
2007-07-23 00:00
Re:Transformator
"?" pewnie Ty podłączysz przetwornik i automatycznie transformator będzie zmieniał napięcie.
Gość: Archie
2007-07-23 00:00
Re:Transformator
Kolego, jeśli mogę użyć tego słowa "?" proponuję czytać ze zrozumieniem.
Gość: \\
2007-08-06 00:00
Re:Transformator
Trzeba zacząć od tego, że transformatorem nie można regulować każdego silnika, silnik musi być zbudowany w specjalny sposób, musi byc przystosowany do tego typu regulacji. Z drugiej strony Zwykle silniki przystosowane do regulacji napięciowej zwykle wymagają specjalnych filtrów, aby mogły być zasilane z falownika. Możliwości falowników są dużo większe, zwykle umożliwiają one np. integrację wentylatora w nadrzędnej sieci sterowania, umożliwiają większą swobodę w wyborze prędkości (wydatku) , umożliwiają płynne sterowanie obrotami w funkcji np. wydatku albo strat ciśnienia itp.
Gość: Marcin
2007-08-26 00:00
Re:Transformator
A jaka jest różnica między regulatorem obrotów wentylatora a transformatorowym regulatorem obrotów wentylatora? Ten drugi może więcej, ale jakoś spotykam się z tym pierwszym rodzajem np w wymiennikach central - w wentylatorach występuje raczej falownik. jedynie w nagrzewnicach wentylatorowych spotkałem się z takim regulatorem obrotów.
Gość: Archie
2007-08-27 00:00
Re:Transformator
Witaj Marcinie
Chyba chciałeś zapytać "jaka jest różnica między elektronicznym a transformatorowym regulatorem"? Pierwszy jest do jednofazowych silników, a drugi do jedno lub trójfazowych. Elektroniczny jest na tyrystorach, natomiast drugi jak sama nazwa wskazuje... Elektroniczny to płynna regulacja, transformatorowy to stopniowa, najczęściej 3 lub 5 stopniowa, ale zdarzają się z większą ilością. Wśród transformatorowych też może być regulacja płynna, ale to jest na bazie autotransformatora i jest do silników jednofazowych. Elektroniczne działają tak samo, jak ściemniacz do światła. Co do pracy to elektroniczne nie są dobre dla silnika, natomiast transformatorowe zabezpieczają je.
Pozdrawiam
Gość: Marcin
2007-08-27 00:00
Re:Transformator
Dzięki:)
Było mi to potrzebne, bo silniki są różne. A z tego co wyczytałem:) wentylatory mają silniki inne niż wymienniki. Wymiennik ma układ napędowy..a skoro tak, to musi mieć silnik..Będzie to zatem silnik z regulatorem obrotów silnika. A wentylator będzie miał falownik.
Szkoda, że nigdzie nie podali, jaka jest różnica w rysunkach. Byłoby mi łatwiej to narysować sobie.
Gość: Archie
2007-08-28 00:00
Re:Transformator
Wentylatory mają różne silniki. Niektóre mają np. "elektroniczne silniki", które mają wbudowany konwerter AC/DC, które mają wejście np. 0-10V, te nie będą już miały możliwości regulacji. Tak jak kolega wcześniej napisał nie wszystkie dają się regulować.
Gość: Marcin
2007-08-28 00:00
Re:Transformator
kto wie prosiłbym o wypowiedź
skoro wymiennik ma układ napędowy to znaczy, że ma silnik?
Wentylator ma silnik, a wymiennik obrotowy?