Gość: bonifacy
2010-03-10 22:43
[Automatyka] Układ stałego wydatku.
Witam. W jaki sposób realizujecie układ stałego wydatku centrali wentylacyjnej? Czy robicie to za pomocą czujnika przepływu powietrza i sterowanie falownikami wentylatorów centrali czy jakieś inne rozwiązania? Słyszałem, że robi się to też za pomocą czujników ciśnienia ale to chyba potrzebna też jest kryza pomiarowa? Jakie rozwiązanie jest lepsze i skuteczniejsze?
Gość: KGB
2010-03-12 01:11
Re: [Automatyka] Układ stałego wydatku.
Najlepiej na presostacie analogowym i falowniku
Gość: stefan
2010-03-12 18:38
Re: [Automatyka] Układ stałego wydatku.
Nie ma czegos takiego jak presostat analogowy, Przetwornik cisnienia analogowy tak, le nie presostat. Falownik musi miesc wdudowany takze układ conajmniej PI aby do niego podłączyc przetwornik cisnienia z sygnałem 0-10V lub 4-20mA. Nastepnie na falowniku ustawisz wartość zadaną i w ten sposób otrzymasz regulację wydatku. Jezeli falownik nie bedzie miał układu regulującego PI lub PID użyj sterownika w rozdzielnicy i zaprogramuj dodatkowy tor regulacji dla wydatku o ile jest w nim jeszcze woly blok regulacyjny PID.
Gość: Bonifacy
2010-03-14 20:45
Re: [Automatyka] Układ stałego wydatku.
Dzięki za odpowiedzi. W takim razie to nie musi być specjalnie skonstruowany wentylator z króćcami pomiarowymi? To co o przetworniku ciśnienia piszecie to wystarczy przetwornik ciśnienia mierzący ciśnienie między kanałem nawiewnym za wentylatorem a atmosferycznym? I to samo na kanale wywiewnym?

Znalazłem przetwornik DPT Flow dość tani ale tam trzeba podać jakąś wartość K od producenta wentylatora ale .... nie mogę tego znaleźć w DTR i w katalogach.

Proszę o odpowiedzi.
Gość: gnom gnom
2010-03-14 22:57
No właśnie ...
Czekałem , czekałem i... doczekałem się. Wiemy już że musi być przetwornik ciśnienia.(czyli coś, co zamienia różnicę ciśnienia mierzoną w Pa na sygnał elektryczny, napięciowy lub prądowy) Pytanie: gdzie umieścić króćce pomiarowe i co mają mierzyć i z jaką dokładnością ? W proponowanym rozwiązaniu pomiędzy "za wentylatorem" a atmosferą. Zgoda. Jak opór w instalacji wzrośnie (filtry) to wydajność spadnie i różnica ciśnienia spadnie bo opór kanałów zmaleje, przetwornik poda mniejszy sygnał i zaprogramowany falownik lub sterownik zmieni nastawę. Pytanie: W jakim zakresie mieszczą się typowe spręże dyspozycyjne ? Jakie są zakresy pomiarowe przetworników ciśnienia ? Na ile jest stabilny pomiar ciśnienia statycznego za wentylatorem i w końcu na ile jest dokładna regulacja tym sposobem pomiaru ?
Bardzo proszę o przypomnienie sobie zasady zwężki Venturiego , telefon do firm produkujących wentylatory bez obudowy (Flakt, Ziehl-Abegg i innych) po informację na czym polega pomiar wydajności wentylatora (z uwzględnieniem pytań powyżej).

Gorąco pozdrawiam wszystkich asystentów na politechnikach, którym chce się wkładać odrobinę wysiłku w swoja pracę i dręczyć studentów np. z podstaw automatyki.