Panasonic Pro Awards jest konkursem międzynarodowym. W zeszłorocznej edycji konkursu do wygrania była wycieczka do Japonii, gdzie zwycięzcy odwiedzili główną siedzibę Panasonic oraz zrównoważone ekologicznie miasto Fujisawa. Spośród wszystkich przyjaznych środowisku projektów wybrano najlepszych instalatorów i projektantów. Warunkiem było zastosowanie w projekcie systemów Panasonic Heating & Cooling. Wśród zwycięzców znalazła się także polska firma Procyon, która zaprezentowała projekt domu pasywnego H3 Grande.

Zwycięzcy konkursu Panasonic Pro Awards na tygodniowej wycieczce w Japonii.

Celem konkursu Panasonic Pro Awards było wyłonienie wyróżniających się obiektów w dziedzinie projektowania, specyfikacji i montażu systemów grzewczo-chłodzących Panasonic. Spośród 30 zgłoszonych firm jury wybrało ośmiu zwycięzców w kategoriach: obiekty mieszkaniowe - indywidualne, wielomieszkaniowe i socjalne, a także hotelowe, restauracyjne, handlowe oraz komercyjne. 


W kategorii domów jednorodzinnych najlepszy okazał się projekt H3 Grande zrealizowany przez polską firmę Procyon. Jest to dom o powierzchni użytkowej 175 m2, który do produkcji ciepła wykorzystuje pompę ciepła Panasonic Aquarea High Performance z 300-litrowym zbiornikiem c.w.u oraz wysokowydajne klimakonwektory Aquarea Air. W efekcie zużywa on rocznie nie więcej energii niż 15 kWh/m2, dzięki czemu spełnia standard budownictwa pasywnego. Projekt ten został już zrealizowany w Stargardzie, Łodzi, Szczecinie i Gorzowie, a także w trzech miejscowościach w Szwecji.

 


W nagrodę laureaci konkursu wzięli udział w tygodniowej podróży do Japonii, by odwiedzić między innymi główną siedzibę Panasonic w Tokio oraz jedną z najnowocześniejszych fabryk firmy w miejscowości Gunma. Tam mogli obejrzeć nowości technologiczne w obszarze systemów chłodzenia i ogrzewania, a także przyjrzeć się procesowi produkcji. 


Oprócz tego uczestnicy zwiedzili zrównoważone ekologicznie miasto Fujisawa SST (ang. Fujisawa Sustainable Smart Town) zbudowane z użyciem najnowszych i przyjaznych środowisku technologii. Miasto, zaprojektowane z inicjatywy Panasonic we współpracy z sektorem publicznym, wykorzystuje ekologicznie rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne i energooszczędne systemy grzewcze, w tym pompy ciepła Panasonic ECOCUTE. Ponadto przy projektowaniu Fujisawy SST wzięto pod uwagę ryzyko występowania trzęsień ziemi i wykorzystano rozwiązania pozwalające zapobiegać ich skutkom. W efekcie stanowi ono przykład bezpiecznego i zrównoważonego miasta przyszłości. 


- Podróż do Japonii, jednego z głównych ośrodków zaawansowanych technologii to doskonałe zwieńczenie konkursu Pro Awards. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak powstają rozwiązania Panasonic oraz w jaki sposób wprowadzane są one do codziennego użytku w mieście Fujisawa. Mam nadzieję, że ta wizyta była dla nich inspiracją do projektowania i tworzenia równie inteligentnych obiektów, komfortowych dla ich mieszkańców, a jednocześnie przyjaznych środowisku – mówi Tomasz Lenarczyk, Product Manager w firmie Panasonic. 

 

Uzyskaj więcej informacji na temat systemów Panasonic