Centrala wentylacyjna to urządzenie złożone z zespołu elementów składowych. W najprostszej formie zbudowana jest z wentylatora nawiewnego i wywiewnego, filtrów i sekcji z wymiennikiem ciepła. Występuje jako urządzenie realizujące funkcje chłodzenia, ogrzewania, nawilżania, odzysku ciepła, filtrowania. Podzespoły mogę być umieszczone w dowolnej konfiguracji w zależności od potrzeb użytkownika.

Wentylacja.com.pl poleca: przegląd najpopularniejszych central wentylacyjnych sekcyjnych o dużej wydajności

Centrale o dużej wydajności są zbudowane w systemie modułowym z pojedynczych sekcji, którymi mogą być np.: wentylator nawiewny, wentylator wywiewny, filtry różnych klas, nagrzewnice wodne i elektryczne, chłodnice wodne i freonowe, nawilżacze wodne i parowe itp. Sekcje zestawia się w gotowe i kompletne urządzenia. Z szerokiej gamy podzespołów można skonstruować dowolne urządzenie, aby uzyskać zadane parametry powietrza nawiewanego do pomieszczeń i dopasować się do warunków montażowych. Każda sekcja posiada ramę profilową z przymocowanymi do niej pokrywami z blachy umożliwiającymi rewizję. Posiadają również izolację cieplną.

Konstrukcja obudowy urządzenia jest wykonania najczęściej z profilu aluminiowego, w którym montowane są poszczególne sekcje. Każda sekcja posiada drzwi rewizyjne z specjalnymi dociskami, a sekcje wentylatorów dodatkowo są wyposażone w zamki. Funkcje obróbki powietrza są oznaczone za pomocą symboli umieszczonych na panelach osłonowych poszczególnych sekcji. Centrala jest dostarczana na budowę w całości lub w sekcjach do zmontowania na miejscu budowy. Zazwyczaj centrale są produkowane do wydajności 100 000 m3/h.

 

 

 

Firma


VTS


VBW


Juwent


Swegon


Frapol


 

Seria


 

Ventus


 

BS/BD


 

CSK


 

Gold E


 

AF


 

Wydajność [m3/h]

 

400-100 000

 

700-100 000

 

15 300 - 80 000

 

500-50 400

 

1000-152 760

Odzysk ciepła


regenerator obrotowy, rekuperator krzyżowy, układ glikolowy

 

komora mieszania, wymiennik krzyżowy, obrotowy, rurka ciepła, wymiennik ciepła z użyciem czynnika pośredniczącego

 

wymiennik krzyżowy, obrotowy, rurka ciepła, wymiennik glikolowy

wymiennik rotacyjny, płytowy, glikolowy

wymiennik rekuperacyjny, regeneracyjny

 

Konstrukcja


 

rama z profilu aluminiowego bez mostków ciepła

 

szkielet ze słupków aluminiowych lub konstrukcja samonośna

rama z profilu aluminiowego

rama z profilu aluminiowego

szkielet z profilu aluminiowego

 

 

Procesy obróbki powietrza


 

filtrowanie, grzanie, chłodzenie, odzysk ciepła, nawilżanie

 

filtrowanie, grzanie, chłodzenie, odzysk ciepła, nawilżanie

 

filtrowanie, grzanie, chłodzenie, nawilżanie, recyrkulacja lub odzysk ciepła

 

filtrowanie, grzanie, chłodzenie, odzysk ciepła, nawilżanie

 

filtrowanie, grzanie, chłodzenie, nawilżanie, odzysk ciepła

 

Izolacja

 

pianka poliuretanowa

 

 

standardowo wełna mineralna 50mm, na zamówienie 70mm, 25mm w niektórych centralach wewnętrznych

 

wełna mineralna gr. 45

 

 wełna mineralna

 

wełna mineralna

 

 

Standard wykonania


 

standardowe, higieniczne

 

standardowe, higieniczne, basenowe, spożywcze, z elementami przeciwwybuchowymi

 

standardowe, higieniczne, basenowe, specjalne

 

standardowe, higieniczne, basenowe

 

standardowe, higieniczne, basenowe

 

Typ obudowy


 

wewnętrzna, zewnętrzna

 

 

BS - wewnętrzna, BD - zewnętrzna

 

wewnętrzna, zewnętrzna dachowa
wewnętrzna, zewnętrzna

 

wewnętrzna, zewnętrzna

 

 Adres  Zobacz
Zobacz
Zobacz
Zobacz
 Zobacz

 

 

 

 

VTS Ventus


Centrale Ventus produkowane są w szerokim zakresie przepływów powietrza, dlatego nadają się do wszelakich obiektów użyteczności publicznej, a nawet fabryk. Na miejsce budowy może być dostarczona jako gotowe urządzenie, w poszczególnych sekcjach lub paczkach z elementami do montażu. W standardzie każde urządzenie jest wyposażone w płynną regulację przepływu powietrza, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Obudowa centrali jest wykonana z panelu w kształcie litery C. Bezszkieletowa obudowa centrali eliminuje występowanie mostków ciepła, zapewnia szczelność i sztywność urządzenia. Wentylatory z bezpośrednim napędem posiadają łopatki o aerodynamicznym kształcie wpływają na cichą i energooszczędną pracę. Urządzenia posiadają atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny oraz certyfikat Eurovent.

Zapytaj o centralę

 

 

 

VBW BS/BD


Centrale wentylacyjne sekcyjne VBW serii BS/BD są produkowane w 21 wielkościach w wykonaniu nawiewnym, wywiewnym oraz nawiewno-wywiewnym. Stosowane są w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej. Urządzenie serii BS są przystosowane do pracy wewnątrz pomieszczeń, natomiast seria BD to centrale pracujące na zewnątrz. W zależności od wielkości centrali, konfiguracji sekcji oraz parametrów obróbki powietrza konstrukcja jest oparta na szkielecie zbudowanym ze słupków aluminiowych lub posiada konstrukcję samonośną. Podłoga central jest zbudowana z dwóch blach stalowych obustronnie ocynkowanych, pomiędzy którymi umieszczona jest wełna mineralna. Centrale posiadają króćce elastyczne zapobiegające przenoszeniu drgań do kanałów wentylacyjnych.

Zapytaj o centralę

 

 

 

Juwent CSK


Centrale serii CSK marki Juwent to typoszereg 5 urządzeń o przepływie powietrza od 15 300 m3/h do 80 000 m3/h. W zależności od potrzeby centrala może zostać wykonana w wersji dachowej lub wewnętrznej. Typ dachowy dodatkowo wyposażony został w daszek chroniący urządzenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W centralach można zastosować nowoczesną powłokę Nanoguard zawierającą nono-warstwowe kompleksy srebra. Powłoka Nanoguard chroni przed namnażaniem i rozwojem bakterii, zwalcza grzyby, drobnoustroje, w tym bakterie Legionella, wirusy oraz poprawia jakość powietrza. Oparta jest na bazie preparatu Clima Te Decont, który posiada atest Państwowego Zakładu Higieny.

Zapytaj o centralę

 

 

 

Swegon Gold E


Seria central Gold marki Swegon to jedne z najbardziej rozpoznawalnych urządzeń wentylacyjnych. Kojarzą się z rozpoznawalną marką i niezwykle wysoką jakością. Typoszereg central Gold to 18 wielkości urządzeń oraz 5 wersji:
-    RX – z wymiennikiem rotacyjnym;
-    PX – z wymiennikiem krzyżowym;
-    CX – z wymiennikiem glikolowym;
-    SD – centrale nawiewne i wywiewne z wymiennikiem glikolowym;
-    LP – centrale podwieszane z wymiennikiem rotacyjnym.
Centrale Gold RX ze względu na wysoki stopień odzysku ciepła oraz wysoką energooszczędność uzyskały certyfikat Passive Mouse Institute. Centrale Gold posiadają rownież certyfikat EUROVENT oraz atest PZH.

Zapytaj o centralę

 

 

 

Frapol AF


Centrale sekcyjne Frapol typu AF występują w 18 wielkościach o przepływie powietrza od 1 000 do 15 2760 m3/h. Ze względu na szeroki zakres wydajności mogą być wykorzystywane zarówno w budynkach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej, jak i specjalistycznych obiektach przemysłowych, szpitalnych, farmaceutycznych, sportowych. Sekcje mogą być w osobnych obudowach lub kilka sekcji może być zgrupowanych w jednej, co wpływa na zmniejszenie gabarytów centrali. Oprócz podstawowych sekcji do obróbki powietrza centrala może być wyposażona dodatkowo w: łapacze tłuszczu, filtry HEPA, filtry węglowe, nawilżacze adiabatyczne, parowe, rewersyjne układy chłodnicze, gazowe lub olejowe moduły grzewcze.

Zapytaj o centralę

 

 

 

Niewątpliwą zaletą central wentylacyjnych jest możliwość dowolnej konfiguracji poszczególnych sekcji, co pozwala na idealne dostosowanie się do wymagań. Każda centrala jest indywidualnie projektowana i wykonywana na zamówienie. Spośród mnogości sekcji do wyboru można skonstruować urządzenie spełniające nawet najwyższe wymagania. Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie w hotelach, obiektach handlowych, sportowych, fabrykach, szpitalach, basenach.

 

 

Opracowanie: Redakcja
Autor: SE