Hard Rock Cafe to restauracja, która działa w ponad 53 krajach; trzy z nich funkcjonują także w Polsce. Wyróżniają się tym, że w swoich wnętrzach wystawiają pamiątki po największych artystach, zgromadzone w ciągu 40 lat – turyści nie przychodzą tylko i wyłącznie po to, żeby napić się kawy, czy spędzić czas w towarzystwie znajomych.

VBW Engineering-nowa realizacja w Hard Rock Cafe.

Hard Rock Cafe odwiedzane są głównie ze względu na to, że klienci mogą na własne oczy zobaczyć kurtkę Elvisa Presleya czy gitarę Franka Zappy.

Całą ideę pamiątek znajdujących się w Hard Rock Cafe, zapoczątkował w 1979 roku sam Eric Clapton, który osobiście przekazał podpisaną gitarę Fender restauracji znajdującej się w Londynie. W ślad za Claptonem poszedł również Pete Townshend, gitarzysta zespołu The Who, który wręczył swoją gitarę z dopiskiem : „Moja gitara jest równie dobra jak jego!”

Restauracje zmieniają wystroje wnętrz co siedem lat i dzięki temu pamiątki przekazywane są do różnych miejsc. Cała idea robi się coraz bardziej popularna, a Hard Rock Cafe otwierają się w coraz większej ilości miast.

Tak zwane „Hard Rock Cafe Almaty” są trzypoziomowe – na najniższym poziomie znajduje się sklep Rock Shop, na wyższych poziomach zaś przestrzeń restauracyjna wraz z barem, sceną i lożą VIP. Dodatkowym atutem jest taras, zwiększający miejsca dla fanów rocka aż do 400.

Do niezwykłości klimatu restauracji przyczyniają się urządzenia klimatyzacyjne firmy VB W Engineering.