Panasonic zamierza wprowadzać w swoich urządzeniach klimatyzacyjnych nowy czynnik chłodniczy R32. Rozwiązanie zostało już wprowadzone w Japonii i Europie Północnej, a w najbliższych miesiącach zmiana zostanie przeprowadzona w pozostałych krajach europejskich. Nowy czynnik w porównaniu do R410A wyróżnia przede wszystkim niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP – Global Warming Potential) oraz wyższa efektywność energetyczna.

Urządzenia marki Panasonic z nowym czynnikiem chłodniczym R32.

Mając na celu ograniczenie negatywnych zmian klimatycznych, Unia Europejska w dniu 9 czerwca 2014 roku wydała rozporządzenie dotyczące redukcji emisji F-gazów, czyli fluorowych gazów cieplarnianych z urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, a także rozdzielnic elektrycznych, pomp ciepła, systemów ochrony przeciwpożarowej i innych. Panasonic zgodnie z kierunkiem tych regulacji przeprowadził szereg badań nad nowym czynnikiem chłodniczym R32. Ma on stanowić alternatywę dla obecnie stosowanego czynnika R410A, który do 2025 r. będzie całkowicie wycofany z użycia. Oba charakteryzują się podobną sprawnością, jednak R32 to rozwiązanie bardziej przyjazne środowisku i bezpieczniejsze.

Zaletą nowego czynnika chłodniczego jest także niski wskaźnik GWP, na poziomie 675. Dla porównania w przypadku czynnika R410A wynosi on 2088. Oprócz tego R32 jest tańszy i ma o ok. 30 proc. mniejszą objętość. Dzięki temu ładunek czynnika jest mniejszy, co pozwala ograniczyć rozmiar wymiennika ciepła i innych elementów. Jednocześnie R32 wykazuje lepszą sprawność przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, a jego efektywność energetyczna jest o ok. 10 proc. wyższa. 

Oprócz korzyści ekologicznych za nowym czynnikiem chłodniczym przemawia większe bezpieczeństwo. W badaniach poziomu toksyczności i łatwopalności uzyskał on wskaźnik A2L, co oznacza niewielkie zagrożenie wystąpienia tego rodzaju wypadków. Obecnie R32 jest stosowany, ale tylko jako składnik zarówno R407C i R410A. Wykorzystany samodzielnie, jako czysta substancja jest łatwiejszy do odzyskania i ponownego użycia.

- Wprowadzenie czynnika chłodniczego R32 wpisuje się w politykę firmy zakładającą tworzenie rozwiązań wysokiej jakości i przede wszystkim przyjaznych środowisku. Jednocześnie jest to zmiana zgodna z założeniami regulacji europejskich, które idą w kierunku ograniczania negatywnych zmian klimatycznych – mówi Tomasz Lenarczyk, Sales & Marketing Manager w firmie Panasonic. - Myślę, że klienci docenią nowy czynnik ze względu na jego niższą cenę w porównaniu do obecnego R410A, a także wyższą efektywność energetyczną - dodaje Tomasz Lenarczyk.

Czynnik R32 wprowadzono we wrześniu 2015 r. w krajach nordyckich do serii VZ cechującej się wyjątkowo wysokimi współczynnikami A +++ / A +++. W pozostałych krajach europejskich, w tym w Polsce, pojawi się w ciągu kilku miesięcy.

 

Uzyskaj więcej informacji