Trwałość tkwi w szczegółach - akcesoria niezbędne przy montażu pokrycia dachowego
Planując budowę dachu często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zadbanie o właściwy dobór pokrycia nie jest jedynym warunkiem, który decyduje o tym, czy będzie to solidny i trwały element naszego domu. Niezmiernie ważne jest również użycie podczas prowadzonych prac dodatkowych akcesoriów, dzięki którym wznoszona konstrukcja będzie właściwie pełniła swoją rolę. O których dodatkach warto pamiętać przy montażu i budowie pokrycia dachowego radzi Michał Chimko, ekspert firmy Blach Stal.
Trwały, zapewniający bezpieczeństwo i komfort dach jest niezbędnym elementem każdego budynku. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że o jego niezawodności stanowią nie tylko podstawowe kwestie jak: dobór odpowiedniego pokrycia oraz prawidłowy montaż. Dużą rolę odgrywać będzie również zastosowanie wszelkiego rodzaju akcesoriów i dodatków, które często odpowiedzialne są za wykończenie budowy, tzw. ostatni szlif. Jak mawia stare powiedzenie: „diabeł tkwi w szczegółach”. Nie zapominajmy więc o tych niepozornych detalach, gdyż dzięki nim nasz dach będzie trwalszy, bardziej szczelny i odporny na upływ czasu.
Pierwszym elementem, który warto wykorzystać podczas budowy pokrycia dachowego są folie paroprzepuszczalne, zwane inaczej foliami wstępnego krycia (FWK). Służą one do termoizolacji dachu i to właśnie dzięki nim nasze poddasze będzie zawsze suche, ciepłe i zabezpieczone przed wiatrem oraz opadami. Folie paroprzepuszczalne, dzięki specjalnej budowie przepuszczają parę wodną, ale tylko w jednym kierunku – od wewnątrz, jednocześnie blokując jej wnikanie z zewnątrz. Gwarantuje to oddychanie dachu i skuteczne odprowadzanie wilgoci z warstwy ociepleniowej, co rodzi większy komfort użytkowania pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod pokryciem dachowym, zapobiega powstawaniu szkodliwych pleśni i grzybów, a także zwiększa żywotność więźby dachowej. Folie dachowe są lekkie w porównaniu z papą i deskami, dlatego ich montaż jest bardzo prosty i szybki. Warto również by były to produkty ogniotrwałe klasy B2, które w razie pożaru nie rozprzestrzenią dalej ognia.
Kolejnymi, niewielkimi acz niezwykle istotnymi akcesoriami, stosowanymi podczas budowy dachu są uszczelki. Doskonale sprawdzają się modele wykonane ze spienionego poliuretanu, które po prawidłowym zamontowaniu nie dopuszczają do przedostania się pod pokrycie dachowe śniegu, brudu oraz innych, przenoszonych przez wiatr zanieczyszczeń. Dużym ułatwieniem jest znajdująca się na każdej uszczelce warstwa kleju, która zdecydowanie przyspiesza ich montaż pod obróbkami blacharskimi. Z kolei wkręty dachowe, pomogą nam zamocować arkusze blachy w prawidłowy sposób oraz zapewnią stabilność i trwałość całej konstrukcji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów. Występują między innymi wkręty farmerskie oraz samowiertne, powlekane i ocynkowane, przeznaczone zarówno do drewna i stali. Należy zwrócić uwagę, by były one wyposażone w samowulkanizujące się, odporne na zamiany temperatur i promieniowanie słoneczne kauczukowe uszczelki, które zapewnią szczelność mocowania. Podczas montażu powstać też mogą niewielkie rysy i uszkodzenia, które stać się mogą źródłem mikro ubytków. Po skończonych pracach dobrze jest więc pokryć tego typu miejsca oraz wszelkie krawędzie cięte lakierem zaprawkowym, który nie tylko zlikwiduje ewentualne niedoskonałości, ale również zabezpieczy pokrycie przed korozją na długie lata.
Planując budowę dachu powinniśmy podejść do tej kwestii w sposób jak najbardziej kompleksowy i zadbać o każdy najmniejszy szczegół. Najbardziej niepozorne detale mogą bowiem zaważyć na efekcie końcowym i zadecydować o ostatecznym sukcesie lub porażce. Nie pozwólmy, by małe przeoczenie zniweczyły cały nasz trud.
www.blachstal.pl
Źródło: ''