Ogniska korozji na elementach cynkowanych mogą pojawić się, gdy odsłonięta zostaje stal znajdująca się pod cynkiem.

Takie zdarzenie ma miejsce w wyniku:

  • nieodpowiednio nałożonej lub zbyt cienkiej powłoki,
  • braku przyczepności wskutek zanieczyszczeń na wsadzie przed ocynkowaniem,
  • niewłaściwego działania instalacji produkcyjnej, 
  • silnego uszkodzenia powłoki np. w wyniku przegrzania podczas dynamicznego cięcia, wiercenia lub zbyt częstej i zbyt mocnej ekspozycji na wilgoć oraz agresywne środowisko czy też inne substancje chemiczne.

W wyniku braków w powłoce cynkowej, pojawiają się ogniska rdzy bezpośrednio na stali. Jeżeli proces ten trwał dłużej, istnieje ryzyko ubytków w strukturze stali, a co za tym idzie spadku szczelności, strat energii na wentylatorach tłoczących powietrze, podniesienia kosztów konserwacji, zanieczyszczenia transportowego powietrze.

Powłoka cynkowa zgodnie z normą PN-EN ISO 1461 powinna być mierzona w mikrometrach (μm) lub w masie powłoki cynkowej w g/m2 za pomocą specjalnych urządzeń.

Grubość stali (t)
w mm
Minimalna średnia
grubość powłoki
w μm
Masa odniesiona do
powierzchni
w g/m2
 t > 6  85  610
 3 < t ≤ 6  70  505
 1,5 ≤ t ≤ 3  55  395
 t < 1,5  45  325

 

Najniższa grubość powłoki w normie podana jest dla blachy o grubości 1,5mm znacznie grubiej niż surowiec wykorzystywany do produkcji kanałów i kształtek wentylacyjnych. Dla cieńszych blach najbardziej optymalne jest wykorzystanieogólnie przyjętych standardów rynkowych. 

Przykładowo blacha wykorzystywana do produkcji systemów wentylacyjnych Lindab, w zależności od średnicy kanału, ma grubości od 0,5 do 0,9mm i ocynk w klasach Z200-Z275. Oznacza to dwustronne powłoki, w których ilość cynku wynosi od 200 do 275 g/m2 blachy.

W przypadku wielu tanich przewodów wentylacyjnych, które dostępne są obecnie na polskim rynku, warstwa cynku może oscylować w okolicach nawet 140g/m2. Daje to od 30% do 50% cieńszą powłokę ochronną. Tak cienka warstwa szybko sprawi, że pozorne oszczędności na materiałach w procesie cynkowania, spowodują zwiększenie kosztów konserwacji systemu i znacznie przyspieszy powstawanie ognisk korozji na systemie wentylacyjnym.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc kupowanie markowych systemów wentylacyjnych od producentów korzystających z wysokiej jakości surowców. Nowością na rynku jest także rozwiązanie oferowane przez firmę Lindab, która gwarantuje jakość swoich stalowych systemów wentylacyjnych w 10-letniej, pisemnej gwarancji.

 

Sprawdź szczegóły gwarancji Lindab

Źródło: Lindab