Podczas Gali Top Builder firma SMAY została laureatem nagrody za innowacyjną działalność prowadzoną w zakresie projektu pt. „Bezpieczna Ewakuacja”.

SMAY zdobywcą Top Builder 2017

Minęła IX edycja konkursu, której celem było upowszechnienie i poszerzenie wiedzy inżynierskiej o nowe rozwiązania przeznaczone do budowy, modernizacji i podniesienia bezpieczeństwa obiektów. Czynności te powinny być realizowane w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, efektywnie, przy jednoczesnej gwarancji wysokiej jakości i trwałości. Przyznawanie ocen odbywało się w dwuetapowym procesie. W składzie Kapituły wyróżnień znaleźli się członkowie Rady Naukowej, Programowej Buildera oraz Jednostek Certyfikacyjnych. Podczas wyboru rozwiązań, produktów i inicjatyw na rzecz budownictwa ważnymi parametrami, na które zwracano uwagę były: innowacyjność, wpływ na podniesienie jakości i bezpieczeństwa w procesie budowlanym, konkurencyjność, a także stopień powiązania z pracami badawczymi.

 

Wiedza daje energię do działania
Projekt firmy SMAY pt. „Bezpieczna Ewakuacja” to pierwsza tego typu autorska inicjatywa w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Ten wielomiesięczny projekt badawczo-naukowy przeprowadzony został przez zespół odpowiednio dobranych ekspertów i naukowców z dziedziny wentylacji i bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Poligonem badań był rzeczywisty wielokondygnacyjny budynek położony na ternie Expo Silesia w Sosnowcu. Podczas trwania inicjatywy, we współpracy z jednostkami straży pożarnej, firma przeprowadziła 6 pożarów w skali rzeczywistej i ok. 80 prób dymowych. Specjalnie inicjowany pożar odbył się w zaaranżowanym pomieszczeniu testowym, które przypominało mieszkanie przeciętnego Polaka. 

Cele projektu:

  1. Weryfikacja skuteczności różnych systemów oddymiania klatek schodowych.
  2. Odpowiednie rozpoznanie zjawiska rozwoju pożaru w warunkach zamkniętego pomieszczenia.
  3. Porównanie wyników prób dymowych z realnymi pożarami.

 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Skutkiem projektu SMAY jest opracowanie skutecznych i efektywnych systemów oddymiania klatek schodowych, tzw. zestawów odprowadzania dymu i ciepła „ZODIC”. Wspomniane systemy oddymiania „ZODIC” zwiększają bezpieczeństwo wykrywając i sygnalizując pożar, umożliwiają ewakuację ludzi z kondygnacji powyżej pożaru oraz przyspieszają i ułatwiają działania służb ratowniczo-gaśniczych. Systemy te zostały uznane za innowacyjne dzięki zastosowaniu mechanicznego nawiewu powietrza kompensacyjnego do przestrzeni klatki. Projekt „Bezpieczna Ewakuacja” tworzy podstawy nowego standardu projektowania systemów oddymiających do klatek schodowych i będzie miał szerokie zastosowanie w budownictwie wielokondygnacyjnym. Firma SMAY znajduje skuteczne, sprawdzone i stosunkowo niedrogie sposoby na znaczne podniesienie standardu bezpieczeństwa w budynkach.

 

Dowiedz się więcej o projekcie