Zapraszamy do skorzystania z poradnika dla instalatorów przegotowanego przez eksperta: Roberta Rabińskigo, Kierownika marki STAVOKLIMA, Ventia Sp. z o.o.

Dlaczego kurtyna? Prawo, rynek i korzyści


Większość obiektów w Polsce, w wejściach do budynku ma zaprojektowane kurtyny powietrzne. Zgodnie z prawem budowlanym obiekty użyteczności publicznej muszą być wyposażone w wiatrołap, a obiekty bez wiatrołapu w kurtynę powietrzną. Biorąc pod uwagę główne zadanie, przed jakim stoi kurtyna powietrzna jako urządzenie wentylacyjne, czyli oszczędność energii, stosowanie jej w wejściach nie powinno podlegać dyskusji. Wielu użytkowników nie zdają sobie jednak sprawy, że kurtyna powietrzna jest istotnym elementem łańcucha wentylacyjnego. Nie decydują się na jej zakup lub podchodzą do tematu po macoszemu stosując urządzenia najtańsze lub źle dobrane. Tymczasem właściwy dobór kurtyny ma kolosalne znaczenie w jej poprawnym działaniu i skuteczności, a to z kolei przekłada się na większe oszczędności i mniejsze rachunki za energię. Potrzebę zastosowanie kurtyny powietrznej w obiekcie łatwiej jest sobie wyobrazić, jeżeli zastanowimy się nad konsekwencjami jej braku. Do klientów którzy są sceptycznie nastawieni do stosowania kurtyn powietrznych przemawia dopiero tzw. „problem otwartych drzwi”.

 


Problem „otwartych drzwi” – co to znaczy?


Pozostawiając otwarte drzwi w zimowe dni, powietrze zewnętrzne natychmiast wdziera się do budynku, powodując dyskomfort, a co najważniejsze ciągłą potrzebę dogrzewania pomieszczeń. Intensywność penetracji powietrza zewnętrznego zależna jest od kilku czynników:

 

 • różnicy gęstości powietrza wynikającej z różnicy temperatury,
 • siły wiatru,
 • wymiarów otworu drzwiowego, 
 • czasu, w którym drzwi pozostają otwarte,
 • konstrukcji i położenia budynku (wysokości, kształtu, układu wejść względem stron świata),
 • różnicy ciśnienia pomiędzy budynkiem a otoczeniem.

 


Właściwy dobór kurtyny
Właściwy dobór kurtyny powietrznej nie wyeliminuje zupełnie wyżej wspominanych czynników (nie ma urządzeń, które by to w pełni zrobiły), pozwala jednak znacznie zminimalizować ich  wpływ na zużycie energii. Różne serie kurtyn powietrznych są stosowane do różnych typów drzwi. Należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego urządzenia, które jest w stanie sprostać każdej potrzebie, inna jest konstrukcja i wyposażenie w akcesoria kurtyn do montażu poziomego - nad drzwiami, inna do drzwi obrotowych, a jeszcze inna do drzwi przesuwnych. Tylko producenci kurtyn posiadający w swojej ofercie wiele różnych typów i serii urządzeń są w stanie zaoferować kompleksowe rozwiązanie „problemu otwartych drzwi”. Większość producentów kurtyn powietrznych umieszcza w swoich katalogach informacje o zasięgu strumienia powietrza swoich urządzeń. Upraszczając, w ten sposób dobór kurtyny do pokrycia szerokości otworu drzwiowego jej długością, a deklarowanym przez producenta zasięgiem strumienia powietrza wysokości drzwi bądź bramy. Taki dobór nie uwzględnia jednak wielu specyficznych parametrów dla danej inwestycji, takich jak klatki schodowe, kubatura pomieszczenia recepcji, różnica ciśnień, prędkość powietrza przepływającego w płaszczyźnie poziomej przez otwór drzwiowy.

 

Wsparcie – program doboru
Aby pomóc właściwie dobrać urządzenie do konkretnych potrzeb użytkownika można skorzystać z programu dobru. Dla przykładu, firma STAVOKLIMA udostępniła bezpłatny program doboru kurtyn powietrznych RATUS, wspomagający dobór kurtyn powietrznych oraz niezbędnych akcesoriów w zależności od warunków panujących na obiekcie oraz sposobu ich montażu. Program RATUS w sposób intuicyjny pomaga wybrać właściwe urządzenie do konkretnych potrzeb użytkownika. Dla wszystkich dobranych na podstawie programu doboru kurtyn można wygenerować kartę doborową z wyspecyfikowanymi parametrami pracy i wszelkimi potrzebnymi do właściwego działania akcesoriami. Warto zapamiętać!

 1. Albo wiatrołap albo kurtyna (prawo budowlane).
 2. Kurtyna to oszczędność - ogranicza dostęp zimnego powietrza do budynku.
 3. Uniwersalne urządzenie do wszystkiego to mity.
 4. Można dopasować kurtynę w zależności od potrzeb, rodzaju budynków itd.
 5. Właściwy dobór kurtyny to większe oszczędności.
 6. Korzystaj z programów doboru i wsparcia technicznego specjalistów.


Skontaktuj się z ekspertem!