Pojawienie się na rynku ogrzewnictwa zupełnie nowej technologii, czyli pomp ciepła, która jest postrzegana jako kolejny krok w dziedzinie rozwoju energii odnawialnej, spowodowało odejście od stosowania surowców, takich jak ropa czy gaz. Pompy ciepła to idealne rozwiązanie, ponieważ istotą ich działania jest czerpanie energii cieplnej z powietrza zewnętrznego nawet wtedy, gdy jego temperatura jest bardzo niska, jak np. -20°C.

W bilansie energetycznym dla przeciętnej pompy ciepła z 1kW energii elektrycznej oraz 2kW energii uzyskanej z powietrza atmosferycznego uzyskuje się 3kW całkowitej mocy wyjściowej. Z tak dobrymi wynikami jasnym i oczywistym staje się wybór technologii AWHP (air to water heat pump).


Fot. 1. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu Split wraz z zasobnikiem C.W.U. 200l


Wysoka wydajność pomp ciepła LG

Co powoduje, że pompy ciepła są tak wydajne? Patrząc na pompę Therma V marki LG Electronics, znajdziemy kilka czynników odpowiedzialnych za wysoką wydajność grzewczą. Sercem urządzenia jest dwu-rotacyjna sprężarka BLDC, która wykorzystuje silny magnes neodymowy, przy czym jest o 8% wydajniejsza i znacznie bardziej niezawodna dla pracy w trybie grzania, niż standardowe sprężarki stosowane w klimatyzacji. Zastosowanie sprężarki rotacyjnej oraz szersze użebrowanie zwiększające powierzchnię wymiennika o 28% dają szansę na osiągnięcie wysokiej wydajności, nawet w niskich temperaturach powietrza zewnętrznego. Przy budowie urządzenia wykorzystano wysokiej jakości komponenty, m.in. pompę wodną klasy energetycznej A, która jest o 65% bardziej wydajna od pompy konwencjonalnej. Precyzję kontroli pracy pompy ciepła Therma V osiągnięto przez sterownie urządzeniem na podstawie odczytów temperatury i ciśnienia czynnika chłodniczego. Ponadto wykorzystanie kontroli ciśnienia czynnika w obiegu zapewnia znacznie szybsze osiągnięcie wymaganej wydajności.

LG Electronics w segmencie pomp ciepła ma do zaoferowania trzy różne gamy produktów. Począwszy od pomp ciepła typu split, składającej się z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego, poprzez układy Monobloc ze zintegrowanym modułem hydraulicznym umieszczonym w jednostce zewnętrznej. Pompy ciepła split oraz Monobloc oferowane są  o mocach od 5 kW do 16 kW (5, 7, 9kW z jedną faza zasalania oraz 12, 14, 16 kW do wyboru jedna lub trzy fazy zasalania). Obydwa typy pomp ciepła osiągają temperaturę wody do 57°C. Ofertę pomp ciepła uzupełnia wysokotemperaturowa pompa ciepła Therma V o mocy 16kW i maksymalnej temperaturze wody grzewczej 80°C. Efekt ten został osiągnięty poprzez zastosowanie kaskadowego układu pośredniego wykorzystującego inverterową sprężarkę pracująca na ekologicznym czynniku R134A.

Nowością jest pompa ciepła typu Monobloc z czynnikiem R32 posiadająca lepsze parametry pracy. Pracuje od -25°C oraz osiąga temperaturę na wyjściu do 65°C. Przy tych parametrach pompa świetnie nadaje się do budynków starszego typu oraz do budynków gdzie nie przewidziano zbyt dużo miejsca w kotłowni. Doskonale sprawdzi się też w sytuacji gdy już mamy źródło ciepła np. kocioł pelletowy – możemy po prostu zamontować pompę ciepła LG nie zmieniając istniejącej instalacji.

 

Wysoka efektywność energetyczna dzięki technologii inwerterowej

Pompa ciepła Therma V zapewnia wysoką efektywność energetyczną, dzięki sprężarce inwerterowej LG. Zamiast pracy urządzenia tylko w jednym z dwóch stanów – włączenia lub wyłączenia, inwerter gwarantuje płynną regulację wydajności urządzenia, dostosowując obciążenie pracy do aktualnych potrzeb. Działanie systemu z mniejszym obciążeniem powoduje jego pracę przy minimalnym poborze energii elektrycznej. Wybór silników BLDC sprężarki i wentylatora skraplacza, a także efektywnej pompy wodnej obiegu hydraulicznego, pomagają osiągnąć do 40% oszczędności podczas pracy na małych prędkościach obrotowych i 20% przy wyższych prędkościach obrotowych silników.


Fot. 2. Pompa ciepła typu Monoblok

 

Łatwa i szybka instalacja

Pompa ciepła LG pozwala instalatorom na łatwe i szybkie zainstalowanie oraz dużą elastyczność projektowania. Konstrukcja pompy ciepła Therma V gwarantuje dostosowanie jej do każdego budynku. W dłuższej perspektywie taka elastyczność pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ projektowanie, instalacja oraz konserwacja stają się łatwiejsze.


Fot. 3. Pompa ciepła typu Split jednostka wewnętrzna i zewnętrzna


Kalkulacja energii

LG Electronics udostępniło kalkulator energetyczny pomagający w porównaniu rocznych kosztów związanych z ogrzaniem budynku mieszkalnego. Aplikacja to oblicza roczne koszty związane z poborem mocy elektrycznej, kosztem eksploatacyjnym oraz roczną emisję CO2 do atmosfery. Należy jedynie wprowadzić dane o dotychczasowym rodzaju systemu grzewczego, kubaturze budynku, zapotrzebowaniu cieplnym oraz np. liczbie osób zamieszkujących dom, by otrzymać graficzne zestawienie korzyści wynikających ze stosowania pomp ciepła LG Therma V.

Skorzystaj z kalkulatora energetycznego LG

 

 

Program doboru pomp LG Therma V

Firma LG stworzyła także program doborowy, który w prosty sposób pomaga w wyborze odpowiedniego urządzenia Therma V. Uzupełniając w programie niezbędne dane typu wybór typu pompy Split/Monoblok, miejsca instalacji, średniej temperatury zewnętrznej, otrzymujemy wykaz pomp o odpowiednich parametrach. Program oblicza wówczas współczynniki efektywności COP w zależności od zadanej temperatury zewnętrznej. Program doborowy, pozwala m.in. na graficzne zestawienie poboru energii elektrycznej podczas pracy pompy ciepła w porównaniu do innych źródeł ciepła, takich jak kocioł gazowy, kocioł opalany paliwem stałym, ogrzewanie elektryczne. W zestawieniu Therma V kontra konwencjonalne źródła ciepła widzimy, w jak krótkim czasie uzyskamy zwrot kosztów inwestycji związanych z zakupem pompy ciepła LG Therma V.

 


Sebastian Ogonek
Therma V Sales & Product Manager

 

Dowiedz się więcej