25 maja 2019 r. był kolejnym świętem demokracji. Obywatele Unii Europejskiej wybierali swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Z wynikami wyborów możemy się zgadzać lub nie, ale musimy je zaakceptować i uszanować.

Polityka a energia ze źródeł odnawialnych

W naszym kraju większość głosów otrzymała partia rządząca, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Pytanie, co to oznacza dla energetyki odnawialnej w Polsce i w Europie, a przede wszystkim czy cokolwiek oznacza.

Nie bez powodu energetyka zawsze była częścią składową tzw. wielkiej polityki. Nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez prądu czy ogrzewania, a z drugiej strony za energetyką idą ogromne pieniądze. Energetyka odnawialna to ta przez polskich polityków mniej lubiana „siostra” energetyki. Dlaczego, skoro energia ze źródeł odnawialnych jest zdrowa, przyjazna środowisku, a w efekcie końcowym i tańsza. OZE nie jest po drodze z węglem, a z punktu widzenia przeciętnego polityka jest to nawet zrozumiałe. W końcu górnicy to wyborcy, których nikt nie chce stracić, a tym bardziej nikt nie chce prowokować strajków górniczych, bo wówczas smog w Warszawie będzie niczym wobec dymu płonących opon.

Czy to na pewno właściwe podejście? Węgla jest w Polsce coraz mniej i coraz bardziej jesteśmy skazani na jego import. Dochodzą do tego także ważniejsze kwestie, jak zanieczyszczenie powietrza i problem niskiej emisji. Naukowcy nie od dziś biją na alarm mówiąc, że jeśli nic się nie zmieni to nieuchronnie czeka nas katastrofa klimatyczna, a nasze dzieci i wnuki będą umierać w wyniku kataklizmów spowodowanych właśnie krótkowzrocznością. Ziemia to nasz wspólny dom i to my jesteśmy za nią odpowiedzialni. Bo o ile pewne kwestie reguluje polityka, to jednak mimo wszystko my swoimi codziennymi wyborami decydujemy o tym, w jakim klimacie będziemy żyć i co zostawimy przyszłym pokoleniom. Chociażby kwestia śmieci i plastiku. Pewne kwestie mimo wszystko wymagają regulacji, jak np. energia ze źródeł odnawialnych. Jest to wybór najbardziej przyjazny klimatowi, a nadal boryka się z tak wieloma trudnościami.

Problemom energii ze źródeł odnawialnych będzie poświęcona kolejna edycja Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-Energy, która odbędzie się w dniach 10-11 wrzenia 2019 roku w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Targi będą miejscem prezentacji nie tylko trudności, ale także osiągnięć energetyki odnawialnej w Polsce, bo o nich też trzeba mówić. Mimo wielu problemów energetyka odnawialna broni się i nieustannie rozwija. Na targach będą obecni producenci modułów fotowoltaicznych, tacy jak ZNShine czy Soluxtex GmbH, producenci konstrukcji fotowoltaicznych B&K Solare Zukunft. Temat OZE jest ważny również dla producentów aparatów i urządzeń rozdzielczych jak JEAN MÜLLER. Podczas wydarzenia będzie można się również zapoznać z nowościami w takiej tematyce, jak rekuperatory, systemy wentylacyjne na przykład na stoisku firmy Prana. Semicon to z kolei przykład firmy, która zaprezentuje nowości z branży aparatury pomiarowej, złączy i puszek do fotowoltaiki. Nie zabraknie także samochodów elektrycznych i tematyki infrastruktury. Firma Ecotap Polska i wielu innych wystawców chętnie podzieli się nowościami w tej dziedzinie.

RE-Energy to także wiele wydarzeń towarzyszących. - 10 i 11 września będą dniami wypełnionymi dobrą energia - tak Organizator opisuje tegoroczną edycje. 11 września odbędzie się już IX Międzynarodowa Konferencja Fotowoltaika w Polsce, która organizowana jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki. - Prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki dr Stanisław Pietruszko od lat gromadzi na konferencji najlepszych specjalistów z branży fotowoltaicznej, tak będzie i w tym roku - mówi przedstawiciel Organizatora RE-Energy, Manager Projektu, Małgorzata Bartkowski. 

Efektem współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Elektromobilności (PSEM) będzie Seminarium „Round table about Clean Air”. Seminarium zaprezentuje nowe rozwiązania w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, nowoczesne, niskoemisyjne paliwa z biomasy, czyli nowe możliwości biznesowe i środowiskowe. Dodatkowo pokazane będą nowe modele gospodarki niskoemisyjnej oparte na GOZ. Elektromobilność będzie tematem wiodącym tego seminarium. Będą poruszone takie kwestie, jak: Elektromobilność – motor dla rozwoju innowacji, model biznesowy - czy to się opłaca, zielona energia dla elektryka – rozwiązania, pieniądze na inwestycje w e-mobility, polskie rozwiązania z elektromobilności – dobre, bo polskie oraz jak wdrażać elektromobilność – dobre praktyki zagraniczne. Round table to innowacyjna formuła prowadzenia paneli, szkoleń czy spotkań, w odróżnieniu od klasycznego układu konferencyjnego umożliwia interakcję między uczestnikami, stwarza możliwość wymiany myśli i doświadczeń. Każdemu stolikowi przewodniczy gospodarz będący ekspertem w danej dziedzinie. Przy każdym ze stołów następuje pogłębiona dyskusja na bieżące tematy dotyczące niskiej emisji i redukcji CO2 w kilku wymiarach. To idea, która wprowadza dynamizm, możliwość integracji i networkingu między uczestnikami oraz aktywizująca wszystkich uczestników. Zaleca się, aby w ciągu spotkania zmieniać stoliki, by jak najwięcej doświadczyć podczas wydarzenia.

Pierwszego dnia Targów RE-Energy odbędzie się również Forum Budynek Energooszczędny w praktyce, w ramach którego wystawcy i eksperci z branży zaprezentują innowacyjne rozwiązania.

Natomiast Forum Elektromobilności będzie platformą prezentacji z jednej strony innowacji w szeroko pojętej branży pojazdów elektrycznych, ale także infrastruktury.

Drugi dzień Targów będzie równie bogaty merytorycznie. Już po raz czwarty odbędzie się Międzynarodowy Kongres Magazynowania Energii w Polsce, który jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce. Uczestnicy zawsze podkreślają wyjątkowo wysoki poziom merytoryczny Kongresu, za który odpowiedzialna jest jego Przewodnicząca Pani Barbara Adamska z ADM Poland.

Efektem współpracy z wydawnictwem ARTSMART jest konferencja „Czysta energia, czyste powietrze w mieście”. Podczas tego wydarzenia uczestnicy poznają przykłady dobrych praktyk z Polski i zagranicy, związanych z wykorzystaniem OZE w przestrzeni miejskiej, w celu wsparcia i odciążenia miejskiej sieci energetycznej, a w konsekwencji – zadbania również o jakość powietrza. Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich sympatyków OZE i czystego powietrza. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli: administracji centralnej i lokalnej, organów naczelnych i centralnych, jednostek podległych, klastrów energii, dostawców rozwiązań technologicznych (w tym m.in. odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, mebli miejskich wykorzystujących OZE), instalatorów, projektantów instalacji i architektów, wykonawców, projektantów przestrzeni miejskiej, zarządców budynków użyteczności publicznej, zarządców galerii handlowych, zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, firm zajmujących się finansowaniem inwestycji, firm doradczych, kancelarii prawnych.

We współpracy z Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego przygotowywana została konferencja „Budynki użyteczności publicznej w świetle przepisów UE”. Forum Pomp Ciepła będzie miejscem prezentacji innowacji branżowych, moderatorem będzie Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna portalu Teraz Środowisko. Na Forum PV eksperci zwrócą uwagę na bardzo ważny aspekt, jak nie instalować i jakich błędów należy unikać przy instalacjach fotowoltaicznych.

Targi to ważne narzędzie marketingowe każdej firmy, które można też wykorzystać na wiele sposobów. Dlaczego nie pokazać się z jak najlepszej strony i nie wykorzystać możliwości bezpośredniego kontaktu do decydentów branżowych, aby zwrócić ich uwagę na problemy branżowe? Targi RE-Energy nie bez powodu odbywają się w Warszawie, stolica jest dobrym punktem komunikacyjnym, to miejsce gdzie robi się biznes i gdzie najbliżej do osób decyzyjnych.

Spotkajmy się na RE-Energy i wspólnie kreujmy nowe kierunki rozwoju OZE w Polsce!

 

Dowiedz się więcej