110
115
74
107
109

Podsumowanie Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja 2007

Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2007. Raport dla prasy.


Warszawa 17.04.2007

FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2007. Raport dla prasy.

V edycja spotkania branżowego i wystawy FORUM WENTYLACJA oraz II edycja wystawy SALON KLIMATYZACJA zgromadziła większość znaczących na polskim rynku dostawców elementów i urządzeń wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych.
Wbrew coraz częściej wygłaszanym opiniom o malejącym znaczeniu targów branżowych, organizator – Stowarzyszenie Polska Wentylacja odniósł sukces. Była to największa w Polsce wystawa branży, która z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i odwiedzających. Pochlebne opinie ze strony wystawców dotyczą profilu zawodowego zwiedzających oraz ich liczby. Ponieważ formuła FORUM i SALONu jest w pełni przygotowana z myślą o branżowych specjalistach, także zwiedzający chwalą sobie precyzyjnie sprofilowany przekrój wystawców.
Edycja 2007 pobiła rekord liczby wystawców - w 111 stoiskach zaprezentowało się 97 producentów, importerów i dystrybutorów elementów i urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych. Ponadto obecne były organizacje branżowe (ASHRAE, Korporacja Kominiarzy Polskich, Stowarzyszenie Kominy Polskie, Stowarzyszenie Polska Wentylacja), instytucje (Laboratorium Gryfitlab i Instytut Hidria), a także prasa branżowa. Słowem niemal wszystko co dotyczy techniki powietrznej w jednym miejscu i czasie.
Rekord pobiła także liczba uczestników, zwiedzających wystawę. Ich liczba sięgnęła blisko 2000 osób. W opinii wystawców, to jedyne spotkanie branżowe, w które odwiedza tak wielu zwiedzających ściśle związanych z branżą wentylacyjno-klimatyzacyjną.
Uczestnicy
W dwudniowym spotkaniu branżowym Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2007 uczestniczyło około 2000 osób zawodowo związanych z zagadnieniami wentylacji i klimatyzacji. Dzięki rejestracji wszystkich uczestników możliwe było precyzyjne przeanalizowanie grup zwiedzających. Wyniki prezentujemy w dalszej części raportu.
Warto podkreślić, że stale rośnie liczba odwiedzających wystawę. Co ważne nadal dużym zainteresowaniem uczestników cieszą się seminaria szkoleniowe, które towarzyszą wystawie.


W tegorocznej wystawie uczestniczyło 97 firm. Obecna była większość znaczących dostawców. Obecne były zarówno firmy, które kolejny raz uczestniczyły w wystawie, jak również te, które debiutowały. Aż 25 wystawców uczestniczyło w wystawie pierwszy raz.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jednocześnie aż 85% wystawców z roku 2006 zdecydowało się kontynuować udział w wystawie w roku 2007. Biorąc pod uwagę, że część wystawców prezentuje się na wszelkich targach w cyklu dwuletnim, wynik ten tym bardziej należy uznać za bardzo dobry.
Wystawcy prezentowali pełny przekrój oferty rynkowej. Ponad 40% firm prezentowało ofertę wentylacyjną, ponad 10% ofertę wyłącznie klimatyzacyjną, a ponad 45% pełny zakres wentylacyjno-klimatyzacyjny.
Ponadto na wystawie były obecne organizacje branżowe oraz redakcje czasopism branżowych.


Wszyscy wystawcy zostali zaprezentowani na stronie internetowej www.forumwentylacja.pl oraz w drukowanym Katalogu Wystawców i na płycie CD, która wraz z biuletynem Stowarzyszenia „CYRKULACJE” była wręczana każdemu zwiedzającemu.


Organizatorzy przygotowali w tym roku nową stronę internetową, która w szerszy sposób prezentuje wystawców, pomaga zatem dotrzeć do wiadomości rynkowych wszystkim, którzy ich poszukują. Pod adresem www.forumwentylacja.pl można także zapoznać się z programem wykładów, zamówić katalog wystawców oraz informacje o oferowanych przez nich produktach. Osobną część serwisu stanowi prezentacja produktów zgłoszonych przez wystawców do konkursu „Najciekawszy produkt FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2007”.
Program merytoryczny
Ważnym elementem wystawy jest co roku bogaty program merytoryczny, skierowany do projektantów i instalatorów. W ciągu dwóch dni wystawy odbywa się łącznie kilkanaście godzin wykładów i prezentacji.
Podczas seminariów wygłoszono kilkadziesiąt referatów. Wystąpili goście Stowarzyszenia oraz wystawcy prezentujący techniczne walory oferowanych wyrobów.
Prezentowano także interesując inwestycje zrealizowane w kraju i za granicą.
Z okazji Forum została wydana książka zawierająca wygłaszane i dodatkowo zamówione na potrzeby książki referaty oraz artykuły techniczne przygotowane przez wystawców. Książka jest dostępna dla zainteresowanych w biurze Stowarzyszenia pod numerami telefonów 022 635 13 24, 022 619 64 60
W materiałach seminaryjnych:
Wentylacja pomieszczeń kotłowni - przepisy i rzeczywistość - Jan Budzynowski (Korporacja Kominiarzy Polskich), Piotr Cembala (Stowarzyszenie Kominy Polskie)
Instalacja wentylacyjna jako źródło hałasu - mgr inż. Krystyna Dyszlewska (Instytut Techniki Cieplnej)
Przegląd podstawowych pojęć akustycznych związanych z branżą wentylacyjną. Moc akustyczna a pomiary hałasu - mgr inż. Marek Gniewek-Węgrzyn (Gryfit Lab)
Kształtowanie środowiska wewnętrznego w muzeach, galeriach, bibliotekach i w archiwach - dr inż. Anna Charkowska (Politechnika Warszawska)
Zagadnienia wentylacji pomieszczeń z urządzeniami grzewczymi z zamkniętą komorą spalania - Zbigniew A. Tałach (Instytut Nafty i Gazu), Piotr Cembala (Stowarzyszenie Kominy Polskie)
Wpływ kategorii komfortu klimatu wewnętrznego na projektowanie systemów klimatyzacji w obiektach użyteczności publicznej - dr inż. Kazimierz Wojtas, mgr inż. Kamil Cieśla (Politechnika Krakowska)
Wpływ wymiarowania sieci przewodów powietrznych na zapotrzebowanie energii- dr inż. Jarosław Muller (Politechnika Krakowska)
Opłacalność w centralach wentylacyjnych - dr inż. Tomasz M. Mróz (Politechnika Poznańska)
Energetyczne aspekty kształtowania mikroklimatu sklepów w centrach handlowych - dr inż. Edward Przydróżny, dr inż. Marcin Sompoliński, dr inż. Sylwia Szczęśniak (Politechnika Wrocławska)
Nawiewniki o zmiennej charakterystyce do obiektów wielkokubaturowych - dr inż. Jacek Hendiger (Politechnika Warszawska)
Projektowanie wentylacji hybrydowej w budynkach mieszkalnych - Piotr Fijałkowski (aereco wentylacja sp. z o.o.)
Gruntowy wymiennik ciepła Awadukt Thermo firmy Rehau w obiektach przemysłowych na przykładzie marketu firmy Tesco w Zdzieszowicach koło Opola - Rehau
Aspekty ekonomiczne nawilżania i osuszania powietrza w systemach klimatyzacji komfortu - dr inż. Andrzej Odyjas (Politechnika Poznańska)
Klimatyzatory typu Split - poprawna instalacja i eksploatacja gwarancją długotrwałego użytkowania - dr inż. Jarosław Muller, mgr inż. Aleksander Wojtas (Politechnika Krakowska)
Sterowanie cyfrowe przeciwpożarowych klap odcinających w praktyce - Norbert Bartkowiak (Ela Compil)
Regulacja prędkości obrotowej wentylatorów Ziehl-Abegg - Ziehl-Abegg
Wentylatory Venture Industries dla stref zagrożonych wybuchem - Piotr Kusyk (Venture Industries sp. z o.o.)
MCR FID PRO - nowa klapa w rodzinie jednopłaszczyznowych klap odcinających produkowanych przez Mercor S.A. - mgr inż. Tomasz Kamiński (Mercor SA)
Sterowanie klapami z rozdziałem funkcji bezpieczeństwa od funkcji komfortu - mgr inż. Piotr Halewski (Ciat sp. z o.o)
Nawiewniki wirowe OD-B/TR firmy IMP Klima z regulacją termostatyczną - mgr inż. Duśan Zgavec, mgr inż. Paweł Tymiński (Hidria Institut)
Termohigrometr, psychometr i pomiary wilgotności - aereco wentylacja sp. z o.o.
AF/Armaflex - izolacja o parametrach akustycznych dla chłodnictwa - Jarema Chmielarski (Armacell Polska sp. z o.o.)
Agregaty wody lodowej – nowości - Daikin Airconditioning Poland
Wentylacja hybrydowa - w pełni ekologiczna i tania w eksploatacji - Łukasz Darłak (Darco sp. z o.o.)
Zasady energooszczędnego doboru wentylatorów - Wolfram
Typoszereg wentylatorów dachowych przeciwwybuchowych typu WDc/s-Ex - Metalplast
Nowe produkty firmy Swegon
Nawiewniki w ofercie Centrum Klima
DIMcomfort - program do projektowania i doboru elementów rozdziału powietrza - Marcin Wyszomierski (Lindab sp. z o.o.)
Konkurs „Najciekawszy produkt FORUM WENTYLACJA – SALON KLIMATYZACJA 2007”
Co roku podczas wystawy jest organizowany konkurs na „Najciekawszy produkt”. Zwiedzający mają możliwość oddania głosów wykorzystując karty wstępu. Wystawcy zgłosili w tym roku do konkursu 60 produktów. Wszystkie zostały zaprezentowane w drukowanym katalogu wystawców, na płycie CD oraz na stronie internetowej.
Zwiedzający oddali 561 głosów. Głosy podliczono publicznie w drugim dniu wystawy. Największą liczbę głosów otrzymał program komputerowy FLM 3.0 (Fluid Desk Library Manager) zgłoszony przez firmę Fluid Desk.
Drugie miejsce pod względem liczby głosów zajęła Przeciwpożarowa klapa odcinająca oraz do systemów wentylacji pożarowej typu MCR FID S zgłoszona przez Mercor SA, trzecie Kurtyna powietrzna Silver zgłoszona przez firmę JUWENT.
Opis nagrodzonego produktu:
Zgłaszający: FLUID DESK Sp. z o.o.
Nazwa produktu/typoszeregu: FLM 3.0 (Fluid Desk Library Manager)
Nazwa producenta: FLUID DESK
Kraj producenta: Polska
Opis: Program do zarządzania bibliotekami CAD w środowisku AutoCAD od 2000 do 2007 w wersji pełnej i LT
FLM 3.0 (Fluid Desk Library Manager) to program dla projektantów, którego licencja użytkowania udzielana jest bezpłatnie, służąca do zarządzania parametrycznymi bibliotekami CAD w środowisku graficznym programu AutoCAD. Funkcje oprogramowania FLM 3.0:
- Wybór elementów z biblioteki CAD i umieszczanie ich na rysunku w postaci bloków CAD (2D i 3D)
- Pobieranie produktów ze stron internetowych (technologia i-drop), konfigurowanie i wstawianie ich na rysunek w postaci bloków CAD
- Edycja wstawionego elementu w celu konfiguracji przy dostępie do pełnej informacji technicznej o produkcie
- Import danych eksportowanych z programów doborowych producentów w formacie *.xml w celu dobrania danej wielkości wyrobu
- Modyfikowanie parametrów elementów bibliotek
- Zautomatyzowana zmiana widoków elementów na rysunku
- Wstawianie na rysunek opisów produktów zawierających informacje o poszczególnych elementach - możliwość konfiguracji informacji umieszczanych w opisach
- Generowanie listy elementów i jej eksportowanie do programu MS Excel i pliku *.txt
- Automatyczne aktualizowanie bibliotek przez Internet, z możliwością pobierania pojedynczych elementów.
Rok wprowadzenia do sprzedaży: 2007

Honorowy tytuł "Branża nas lubi"

Od trzech lat Stowarzyszenie prowadzi wśród Wystawców ankietę, w której pyta o to, którą z firm obecnych na wystawie lubią najbardziej. Nie są brane pod uwagę relacje handlowe, a ankieta ma służyć wskazaniu firmy, która cieszy się największą sympatią.

Honorowy tytuł „Branża nas lubi” przypadł firmie SMAY sp. z o.o., która już drugi raz została najwyżej oceniona przez firmy z branży.

Satysfakcją dla Stowarzyszenia jest fakt, że firma Smay jest jednym z Członków założycieli Stowarzyszenia.

Tomasz Trusewicz
Dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja

Komentarze

W celu poprawienia jakości naszych usług korzystamy z plików cookies. Zgodę możesz udzielić poprzez zamknięcie tego komunikatu. Jeśli nie wyrażasz zgody na przechowywanie na Twoim urządzeniu końcowym plików cookies konieczne jest dokonanie zmian w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i ochrony danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności.