Panasonic poszerzył ofertę rozwiązań chłodniczych opartych o naturalny czynnik chłodniczy CO2. Firma opracowała agregat o mocy 15kW (odpowiednik 10HP), który dostępny będzie w dwóch wersjach - standardowej i odpornej na działanie soli. Model został stworzony z myślą o instalacjach w sklepach, małych supermarketach i na stacjach benzynowych, a na europejskim rynku pojawi się latem 2018 r.

W Europie duże systemy chłodnicze wykorzystujące CO2, jak układy typu boosters (regały chłodnicze), są powszechnie instalowane w większych zakładach. W ostatnich latach pojawiły się jednak podobne rozwiązania dla mniejszych sklepów. Nowe agregaty chłodnicze CO2 od Panasonic mają przyspieszyć adaptację urządzeń opartych na naturalnym czynniku CO2. Latem 2017 roku firma wprowadziła na europejski rynek model o mocy 4,0kW, przeznaczony głównie dla chłodni typu "walk-in" w małych sklepach.

Dziś, z myślą o instalacjach w takich miejscach, jak stacje benzynowe, supermarkety czy kawiarnie, a także szpitale i szkoły, Panasonic opracował agregaty chłodnicze CO2 o mocy 15,0kW. Model ten może być zainstalowany w systemach wymagających kilku witryn chłodniczych czy zamrażarek. Istotne jest to, że rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie naturalnego czynnika chłodniczego pozwoli wyróżnić je bardzo niskim potencjałem powodowania globalnego efektu cieplarnianego.

Na rynku japońskim agregaty CO2 Panasonic są stosowane już od 2010 r. Od tego czasu rozwiązanie zainstalowano w ponad 3100 sklepach, gdzie obsługują około 8 500 systemów chłodniczych.

Wysoki współczynnik efektywności chłodzenia COP osiągnięto w urządzeniu dzięki unikalnemu obiegowi czynnika chłodniczego, dwustopniowej kompresji oraz sprężarce rotacyjnej. Jednym z problemów eksploatacyjnych CO2 jest wysokie ciśnienie tego czynnika w porównaniu do czynników wykorzystujących fluorowęglowodory (HFC). To właśnie powoduje dużo większe obciążenie dla sprężarki. Tymczasem 2-stopniowa kompresorowa sprężarka rotacyjna Panasonic gwarantuje dwukrotne sprężanie czynnika, zmniejszając obciążenie podczas pracy o połowę w porównaniu z jednostopniową kompresją. Tym samym zapewnia większą trwałość i niezawodność urządzenia. 

Technologia „Transfer pressure control” automatycznie reguluje ciśnienie w jednostce skraplającej na podstawie temperatury otoczenia. Zapewnia to utrzymanie stabilnego ciśnienia przed zaworem rozprężnym przez cały rok. Technologia gwarantuje kompaktową i lekką konstrukcję przy jednoczesnej stabilizacji pracy zaworu rozprężnego. Bardzo istotny jest fakt, że jednostka CO2 została zaprojektowana w oparciu o doświadczenie uzyskane na rynku japońskim i jest zgodna z wymogami bezpieczeństwa w krajach UE.

W Europie od 2015 r. realizowany jest plan ograniczenia użycia HFC zgodnie z unijnymi przepisami o F-gazach. Podczas Spotkania Stron Protokołu Montrealskiego (MOP28), które odbyło się w Kigali w Rwandzie w 2016 r. uzgodniono ograniczanie zawartości HFC do 85% standardowego użycia (jakie było w latach 2011-2013 r.) do 2036 r. w krajach rozwiniętych. Nie tylko w Europie, ale również w innych krajach na całym świecie aktywnie przygotowywane są odpowiednie przepisy w celu wdrożenia umowy dot. redukcji HFC. Aby pomóc w osiągnięciu tych celów, Panasonic rozwija systemy chłodnicze CO2. Firma wspiera plan zapobiegania globalnemu ociepleniu i wdrażania przyjaznych środowisku rozwiązań.

 

Dowiedz się więcej