Na europejskim rynku pojawiły się już pierwsze agregaty chłodnicze, które wykorzystują czynnik chłodniczy dwutlenek węgla. To dobre rozwiązanie od Panasonic dla małych obiektów komercyjnych, które korzystają z zamrażarek i lodówek do chłodzenia żywności.

W odróżnieniu od dotychczasowych agregatów chłodniczych wykorzystujących szkodliwe dla środowiska fluorowęglowodory (HFC), nowe urządzenia Panasonic wykorzystują naturalny i ekologiczny czynnik chłodniczy. Obecnie jest ono testowane na rynku duńskim. Nowe rozwiązanie idealnie nadaje się do mniejszych instalacji, tj. stacje benzynowe, kawiarnie czy supermarkety. CO2 wykorzystane jako czynnik chłodniczy jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż pozostałe czynniki, wykorzystujące sztucznie pozyskane gazy cieplarniane. 

Nowe agregaty chłodnicze od Panasonic są o 20% bardziej efektywne energetycznie niż produkty wykorzystujące standardowy czynnik R404A. Wydajność urządzeń to przedział od 1,6 kW do 14,6 kW, a efektywność zapewnia także wyposażenie agregatów w unikalną, 2-stopniową sprężarkę. Urządzenia charakteryzują się niską wagą oraz cichą pracę. Agregat o mocy chłodniczej 3,55 kW waży zaledwie 67 kg, co czyni go jednym z najlżejszych na rynku.

Jednostki Panasonic wykorzystujące CO2 podłączane są zarówno do lodówek, jak i zamrażarek. Temperatura parowania to od -5 do -45oC, a ich przeznaczenie to chłodzenie nadmuchowe lub wyciągowe. Obecnie rozwiązanie to testowane jest w sklepie spożywczym COOP w duńskim Randers. Mimo, iż jest to pierwszy taki system Panasonic stosowany w Europie, planuje się więcej takich inwestycji w tym regionie. Jeszcze 7 lat temu to właśnie Panasonic był firmą, która rozpoczęła testy nad jednostkami chłodniczymi COw Japonii. Od tego czasu pojawiły się już 4 różne modele tego typu urządzeń.

Panasonic od lat tworzy i rozwija procesy przyjazne dla środowiska. Polityka firmy jest zgodna z regulacjami Unii Europejskiej, które mają na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 21% do roku 2030, w porównaniu do średniego poziomu emisji z okresu 2009-2012 roku. Takie zmiany będą miały wpływ na wycofanie z rynku produktów, które będą miały duży potencjał powodowania globalnego efektu cieplarnianego (GWP). Z kolei producentów urządzeń chłodniczych nowe regulacje powinny zachęcić do wykorzystywania przyjaznych dla środowiska alternatyw.

 

Systemy klimatyzacji i ogrzewania PanasonicDowiedz się więcej o Panasonic