Panasonic: badania potwierdzają zdolność technologii nanoe™ X, wykorzystującej zalety rodników hydroksylowych, do hamowania rozwoju nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)
Firma Panasonic poinformowała, że w ramach współpracy z globalną organizacją Texcell[1] prowadzącą badania na zlecenie, organizacja ta potwierdziła zdolność technologii nanoe™ X, wykorzystującej zalety rodników hydroksylowych, do hamowania rozwoju nowego koronawirusa (SARS-CoV-2).
nanoe™ X to oryginalny jonizator generujący atomizowane nanocząsteczki wody, opracowany przez firmę Panasonic. Jest to technologia atomizacji elektrostatycznej, która pobiera wilgoć z powietrza i przy zastosowaniu wysokiego napięcia wytwarza rodniki hydroksylowe (OH) zamknięte w nanocząsteczkach wody. Decydującym czynnikiem jest użycie w technologii nanoe™ X rodników hydroksylowych, które charakteryzują się silnymi właściwościami oksydacyjnymi i wysoką reaktywnością.
Panasonic prowadzi badania nad tą technologią od 1997 r. Jej skuteczność została zweryfikowana na różnych polach, w tym przy hamowaniu rozwoju niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych (bakterii, grzybów i wirusów) i alergenów oraz przy rozbijaniu pyłów PM 2.5, które mają niekorzystny wpływ na ludzki organizm[2].
W roku 2012 firma Panasonic, za pośrednictwem organizacji zewnętrznej, przeprowadziła test oczyszczania z wirusa i potwierdziła skuteczność dla każdej z czterech kategorii cech biologicznych. W oparciu o uzyskane wyniki spółka ogłosiła, że technologia rodników hydroksylowych zawartych w wodzie może hamować rozwój nowych wirusów[3].
Nowy rodzaj koronawirusa (SARS-CoV-2), który stanowi przyczynę trwającej obecnie na całym świecie pandemii, jest jednym z nowych wirusów objętych testami, dla których badania prowadzone przez Texcell potwierdziły efekt hamujący przy zastosowaniu technologii nanoe™ X. Testy wykonano w zamkniętym środowisku laboratoryjnym, a ich celem nie była ocena skuteczności w niekontrolowanej przestrzeni do życia.
Panasonic będzie kontynuować analizę potencjału technologii nanoe™ X w kontekście eliminowania możliwych czynników ryzyka związanych z zanieczyszczeniem powietrza, w tym nowych drobnoustrojów chorobotwórczych, mając na celu poprawę jakości powietrza dla ludzi z całego świata.
Informacje o badaniu
Badanie zdolności nanoe™ X do hamowania rozwoju nowego koronawirusa (SARS-CoV-2).
Zarys
Analizę porównawczą przeprowadzono w przestrzeni badawczej o poj. 45 l, zawierającej nowego koronawirusa (SARS-CoV-2), poddanego i niepoddanego oddziaływaniu technologii nanoe™ X.
Wyniki
Wskaźnik zahamowania aktywności nowego koronawirusa (SARS-CoV-2) wyniósł ponad 99.99% w ciągu 2 godz.
Uwaga: Analizę przeprowadzono w celu uzyskania podstawowych danych badawczych dotyczących oddziaływania technologii nanoe™ X na nowego koronawirusa w warunkach laboratoryjnych, które różnią się od warunków występujących w przestrzeni do życia. Test nie był zaprojektowany do oceny wydajności produktu.
Metoda i dane
Organizacja: Texcell
Przedmiot: Nowy typ koronawirusa (SARS-CoV-2)
Urządzenie: nanoe™ X
Metoda:
- urządzenie nanoeTM X zainstalowano w odległości 15 cm od podłoża w przestrzeni badawczej o poj. 45 l;
- kawałek gazy nasączony roztworem koronawirusa SARS-CoV-2 umieszczono na płytce Petriego i poddano przez określony czas działaniu technologii nanoeTM X;
- określono miano zakaźne wirusa, które posłużyło następnie do wyliczenia wskaźnika jego zahamowania.
Wyniki
Przedmiot |
Wskaźnik zahamowania wirusa |
Pojemność |
Czas trwania |
SARS-CoV-2 |
99,99% |
45L |
2 godz. |
[1] Texcell to globalna organizacja prowadząca badania na zlecenie, specjalizująca się w testach wirusowych, profilowaniu immunologicznym, B+R oraz magazynowaniu komórek zgodnie z zasadami GMP (ang. good manufacturing practice ‒ dobre praktyki produkcyjne) na potrzeby zewnętrznych projektów z zakresu B+R, GClP (ang. good clinical laboratory practice ‒ dobra kliniczna praktyka laboratoryjna), GLP (ang. good laboratory practice ‒ dobra praktyka laboratoryjna) i GMP. Działając na rynku od ponad 30 lat w obrębie struktur paryskiego Instytutu Pasteura, Texcell odznacza się fachową wiedzą z zakresu testów wirusowych w oparciu o szereg protokołów badań na obecność czynników zewnątrzpochodnych. Texcell jest pierwszym podmiotem typu spin-off paryskiego Instytutu Pasteura, utworzonym w 1997 r.
[2] Główne doniesienia z prowadzonych analiz:
- 12 maja 2009 r.: Potwierdzono pożądane oddziaływanie naładowanych cząsteczek wody na wirusy, bakterie i środki chemiczne używane w rolnictwie;
- 20 października 2009 r.: Potwierdzono, że naładowane cząsteczki wody hamują namnażanie się nowego wirusa grypy;
- 20 lutego 2012 r.: Potwierdzono, że naładowane cząsteczki wody ograniczają namnażanie się alergenów pochodzenia zwierzęcego, bakterii, grzybów i wirusów;
- 16 stycznia 2014 r.: Stwierdzono, że elektrostatyczne, atomizowane nanocząsteczki wody skutecznie rozbijają pyły PM2.5 i hamują rozwój grzybów na podłożu z piasku.
[3] 26 stycznia 2012 r.: Potwierdzono, że naładowane cząsteczki wody ograniczają rozwój wirusa w ramach testu przeprowadzonego wspólnie z niemiecką organizacją badawczą Charles River Biopharmaceutical Services GmbH.