Odpylanie w procesie wykrawania laserowego i plazmowego
Usuwanie pyłów i mgły olejowej stanowi ważny element we współczesnych procesach obróbki metali. Nowoczesne centra obróbcze bronią dostępu do swoich stref roboczych poprzez szczelne obudowy. Takie ograniczenia są podyktowane, przede wszystkim, względami bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też ograniczenie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, jak i czynnik estetyczny. Produkowane obecnie maszyny bywają po prostu … piękne.
Zaletą tego rozwiązania jest wprowadzenie do środowiska wyłącznie czystego powietrza. Ważną rolę odgrywają tu również oszczędności energii, które można uzyskać dzięki wdmuchiwaniu ciepłego, przefiltrowanego powietrza z powrotem do wnętrza hali produkcyjnej.
Zapewnienie niezawodności, szybkości i precyzji są „chlebem powszednim” dla producentów wykrawarek laserowych. Współcześnie wytwarzane wycinarki z rezonatorem światłowodowym nie mogą się obejść bez efektywnego usuwania zanieczyszczeń ze strefy roboczej. Coraz większe moce rezonatorów, prędkości przesuwu głowic i wielkości stołów, połączone z automatyzacją załadunku, rozładunku i magazynowania, wymagają niemal sterylnych warunków pracy.