Piotr Wolak - z firmą Lindab, a poprzednio Centrum Klima związany od 2004 roku. W latach 2010-2015 pełnił funkcję Dyrektora Handlowego firmy Centrum Klima, a od 2013 r. także Członka Zarządu firmy. Od stycznia 2016 roku Prezes Zarządu Lindab Polska Sp. z o.o. Ukończył Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej kierunek Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Klimatyzacja. Zapraszamy do lektury!

O sukcesie firmy Lindab na polskim rynku w rozmowie z Piotrem Wolakiem - Prezesem Zarządu Lindab Polska

Redakcja: Nowe produkty w ofercie Lindab, rozpoczęcie nowego sezonu szkoleń w ramach Akademii Lindab, odsłona nowego serwisu informacyjnego - to dopiero początek jesieni, a Państwo już prezentujecie tyle nowości.

Piotr Wolak: Rzeczywiście mamy gorący sezon jesiennych nowości. Wprowadziliśmy do oferty nowe produkty: konkurencyjne cenowo regulatory przepływu powietrza RDR z możliwością zmiany nastawy, Lindab SolidFoot – uniwersalny system podstaw i wsporników montażowych do urządzeń HVACR, rozpoczęliśmy także zapisy na praktyczne szkolenia naszej Akademii. Wraz z końcem wakacji zaprezentowaliśmy także nową odsłonę naszego serwisu internetowego. Pod adresem www.lindab-polska.pl, dostępnym także w wersji mobilnej, znajdują się informacje o naszej ofercie, prowadzonych przez Lindab programach (projektowym i lojalnościowym) oraz najnowszych promocjach. A to dopiero początek naszych jesiennych nowości …

 

R.: Firma Lindab Sp. z. o.o. od 26 lat jest obecna na polskim rynku. Jakie były początki, historia powstania firmy? 

P.W.: Historia naszej firmy to rozwój trzech firm: szwedzkiej firmy Lindab, polskiej spółki Lindab oraz firmy Centrum Klima. Rozpoczęcie działalności Lindab Sp. z o.o. to 1992 rok, wtedy w Szczecinie powstała firma handlowa, której główną działalnością była sprzedaż blach dachówkowych importowanych ze Szwecji. Rok 1995 to dwa ważne dla nas wydarzenia: otwarcie nowoczesnego zakładu produkcyjnego pod Warszawą, w którym rozpoczęła się produkcja blachodachówki oraz powstanie firmy produkcyjno-dystrybucyjnej Centrum Klima, która w kolejnych latach dynamicznego rozwoju szybko zdobyła wysoką pozycję lidera na polskim rynku producentów i dystrybutorów sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Równolegle swoje moce produkcyjne powiększała także spółka Lindab, która w 1998 roku rozpoczęła produkcję kanałów SPIRO. Przełomem w działalności wszystkich trzech firm były lata 2012-2014, kiedy to nastąpiło przejęcie przez szwedzką Grupę Lindab AB firmy Centrum Klima S.A., a następnie połączenie z polską spółką Lindab. Dzisiaj Lindab Polska to prawie 400 pracowników oraz 2 zakłady produkcyjno–magazynowe: w Wieruchowie pod Warszawą oraz Liszkach k. Krakowa o łącznej powierzchni prawie 14 000m2

 

R.: Szeroki zakres produktów dla branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej, ich dostępność i konkurencyjna cena, to najważniejsze cechy Państwa oferty. Co Pana zdaniem wyróżnia Lindab na tle konkurencji?  

P.W.: Bez wahania odpowiem: KOMPLEKSOWOŚĆ i JAKOŚĆ. Jako jedyni w Polsce możemy zrealizować kompleksowe rozwiązania dla budynków. Poczynając od specjalistycznych i kompleksowych rozwiązań systemowych dla wentylacji i klimatu wewnętrznego, poprzez produkty i rozwiązania dla inwestorów budowlanych, hurtowni, wykonawców i klientów indywidualnych, na oprogramowaniu dla projektantów i wykonawców obiektów przemysłowo-magazynowych kończąc. Dzisiaj Grupa Lindab jest także zdecydowanym liderem jakości w budownictwie, którą osiągamy dzięki dostępności do rozbudowanej sieci nowoczesnych laboratoriów na całym świecie. Zaplecze badawczo-techniczne i produkcyjne umożliwia nam przygotowanie i dostarczenie dostosowanych do potrzeb klientów rozwiązań, spełniających najbardziej wymagające normy prawne, energetyczne i higieniczne. Stawiamy na  jakość i innowacyjność naszych produktów: szczycimy się tym, że systemy wentylacyjne Lindab i Centrum Klima jako pierwsze na świecie zostały objęte prestiżowym certyfikatem Eurovent potwierdzającym zgodność procesów, maszyn, surowców, przyrządów pomiarowych i produktów ze standardami Norm Europejskich. Jest to gwarancja i potwierdzenie, że nasze systemy wentylacyjne będą pracowały zgodnie z najwyższą dostępną na rynku szczelnością i trwałością.  

 

 

R.: Wspomniał Pan o produktach Lindab Polska. Jakie wyroby, marki są wiodące w ofercie firmy?

P.W.: Dzięki intensywnemu rozwojowi i stałemu poszerzaniu oferty produktowej, Lindab posiada obecnie jedną z najbardziej kompleksowych ofert w zakresie zintegrowanych rozwiązań technologicznych dla systemów HVAC, a produkowane w naszym kraju wyroby są eksportowane na cały świat. Cały czas rozwijamy ofertę produktową i oprócz naszej własnej marki Lindab oraz flagowych marek: SALDA (centrale wentylacyjne i wentylatory), Mistral (urządzenia i systemy klimatyzacyjne), Centrum Klima (okrągłe kanały i kształtki wentylacyjne, materiały montażowe, produkcyjne i izolacyjne), co roku wprowadzamy na rynek nowe rozwiązania systemowe i produktowe. Wiele naszych technologii wyznacza trendy i będzie standardem w przyszłości. Do takich przyszłościowych rozwiązań zaliczam Lindab Pascal oraz Lindab UltraLink. Lindab Pascal jest przełomową technologią pozwalającą ograniczyć zużycie energii względem klasycznych systemów VAV nawet o 50%, natomiast Lindab UltraLink to opatentowane narzędzie przyszłości - rozwiązanie do monitorowania i optymalizacji klimatu wewnętrznego. Wierzę, że już wkrótce staną się one standardowymi rozwiązaniami, które docenią polscy projektanci i inwestorzy nie tylko ze względu na korzystny wpływ na środowisko, ale przede wszystkim na znaczne oszczędności dla budżetu inwestycji.

Zobacz, jak zmniejszyć zużycie energii dzięki Lindab Pascal

Zobacz nową technologię pomiaru przepływu i temperatury powietrza Lindab UltraLink

 

R.:  Lindab w swojej ofercie ma także rozwiązania dla domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych i komercyjnych.

P.W.: Lindab Polska jest również producentem pokryć dachowych i systemów rynnowych z 30-letnią gwarancją. Stawiamy na kompleksowość, dostępność oraz fachowe i techniczne wsparcie w doborze odpowiednich urządzeń do potrzeb naszych klientów, a wszystko to zgodnie z naszą misją tworzenia zdrowego klimatu wewnętrznego i upraszczania budowy zrównoważonych budynków.

Zobacz Lindab Willa Wentylacja

 

R.: Oferujecie Państwo także wsparcie techniczne dla projektantów. Na czym polega współpraca pomiędzy Lindab a biurami projektowymi?

P.W.: Naszym celem jest ułatwienie pracy projektantom i szeroka pomoc w rozwiązywaniu niestandardowych problemów. W ramach współpracy oferujemy wsparcie techniczne i projektowe na każdym etapie realizowanej inwestycji. Stworzyliśmy unikatowe rozwiązanie lindQST.com - platformę doboru i wizualizacji online, dostępną bezpłatnie dla wszystkich użytkowników. Dzięki tej platformie praca nad projektem staje się bardziej efektywna, umożliwia projektantom pobranie niezbędnej dokumentacji techniczno-rozruchowej, dobór urządzeń, wykonanie symulacji i wygenerowanie raportów oraz kart doborowych dla wszystkich zastosowanych produktów. Kolejnym narzędziem jest platforma internetowa www.projektuj-z-lindab.pl, dzięki której projektanci tworzący projekty oparte na urządzeniach naszych marek: Lindab i SALDA mogą uzyskać fachową i merytoryczną pomoc naszych pracowników. Cały czas pracujemy nad ułatwieniem pracy projektantom, dlatego też produkty Lindab znalazły się w bibliotekach Autodesk REVIT, AutoCAD, Ventpack Fluid Desk, MagiCAD, a także w bibliotekach do modelowania BIM.

 

R.: Oprócz wsparcia on-line firma oferuje praktyczne, techniczne szkolenia w ramach Akademii Lindab. Kto może w nich uczestniczyć?

P.W.: W ramach Akademii Lindab szkolimy zarówno firmy, jak i osoby prywatne, zainteresowane zdobyciem i poszerzeniem wiedzy z branży HVAC. Teoretyczne i praktyczne warsztaty skierowane są do instalatorów, wykonawców, projektantów i serwisantów. Nasi eksperci w profesjonalny i przystępny sposób przekazują wiedzę i podpowiadają praktyczne rozwiązania dla problemów z jakimi na co dzień spotykają się instalatorzy. Mamy także cykl praktycznych szkoleń IT Solutions, przeznaczonych dla projektantów, które są doskonałym wsparciem w pracach projektowych na każdym etapie realizowanej inwestycji. Rozpoczęły się właśnie zapisy do jesiennej edycji Akademii, zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych do śledzenia naszego kalendarza wydarzeń na www.szkolenia-lindab.pl.

 

R.: Lindab Polska funkcjonuje z powodzeniem na rynku już od 26 lat. Co decyduje o sukcesie i wieloletnim rozwoju? 

P.W.: Najważniejszą inwestycją naszej firmy są pracujący w niej ludzie. Większość z naszych pracowników jest z nami od wielu lat, dzieląc się swoim doświadczeniem z nowo zatrudnianymi pracownikami. Osobiście bardzo mnie cieszy fakt, że mamy w Lindab Polska pracowników o najwyższych kompetencjach, realizujących się zawodowo w zgodzie z wartościami i wizją Grupy Lindab przy jednoczesnym zachowaniu zasady work-life balance. Dzięki naszym pracownikom i ich zaangażowaniu cały czas i to od wielu lat Lindab utrzymuje wiodącą pozycję na polskim i europejskim rynku branży budowlanej.

 

R.: Jakie wyzwania stoją przed Panem oraz firmą Lindab Polska w najbliższym czasie? Jakie plany na przyszłość ma Lindab Polska?

P.W.: Firma nieustannie się rozwija, inwestuje i zdobywa nowych Klientów. Jako lider branży cały czas poszerzamy nasze portfolio produktowe i już dzisiaj mogę zdradzić, że prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy nad wprowadzeniem kolejnych grup produktowych, powiększających naszą bogatą ofertę kompleksowych rozwiązań dla branży HVAC. To właśnie kompleksowość i jakość rozwiązań jest dla Lindab Polska najważniejszym priorytetem, dlatego w dalszym ciągu będziemy rozwijać wśród naszych klientów i partnerów świadomość dotyczącą jakości naszych wyrobów oraz ich wpływu na końcowy efekt działania instalacji i całej inwestycji. W obliczu bieżącej sytuacji na rynku pracy i coraz wyższych kosztów produkcji, kładziemy w naszej firmie jeszcze większy nacisk na automatyzację i optymalizację procesów wytworzenia z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowego poziomu staranności i jakości wytworzonych produktów. Od początku powstania naszej firmy, chcemy i czujemy się odpowiedzialni za edukowanie i propagowanie najlepszych rozwiązań dla tworzenia zdrowego klimatu wewnętrznego, a co za tym idzie, poprawy jakości życia nas wszystkich.


 

Odpowiedzi udzielił:

Piotr Wolak
Prezes Zarządu Lindab Polska Sp. z o.o.