Nowe wyzwania, czyli technologie w służbie ochrony klimatu
Blisko 120 ekologicznych rozwiązań z całego świata można obejrzeć na wystawie "Technologie dla Ochrony Klimatu", która będzie prezentowana w Poznaniu do 14 grudnia. Ekspozycja towarzyszy Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 14. Wśród wielu innowacyjnych technologii eksponowane są również produkty opracowane przez duńską firmę VELUX, która ustala ekologiczne trendy w efektywnym wykorzystaniu energii w budownictwie.
Efekty globalnego ocieplenia sprawiają, że powoli zaczynamy zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie nierozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Próbujemy, zatem wypracować rozwiązania pozwalające z jednej strony je oszczędzać, a z drugiej utrzymać istniejący standard życia. Celem światowej wystawy Technologie dla Ochrony Klimatu jest prezentacja najbardziej spektakularnych przykładów instalacji, a także urządzeń codziennego użytku, umożliwiających redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Wśród eksponatów są zarówno proste rozwiązania, jak żarówki energooszczędne czy kuchenkę na olej roślinny, jak i projekt elektrowni słonecznej oraz makietę pierwszego na świecie bezodpadowego miasta o zerowej emisji CO2. Wystawa jest podzielona na pięć sekcji tematycznych: oszczędność energii, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku, adaptacja do zmian klimatu oraz projekty różne. Inicjatywa Ministerstwa Środowiska pierwszy raz w historii Konferencji Klimatycznych umożliwia uczestnikom COP 14 odnoszenie się w międzynarodowej dyskusji politycznej do praktycznych rozwiązań technologicznych w zakresie ochrony środowiska.
Dużą aktywnością w zakresie ochrony środowiska wykazuje się jeden z wystawców tegorocznego przedsięwzięcia, firma VELUX. Jako producent materiałów budowlanych i lider na rynku okien do poddaszy, czuje się odpowiedzialna za ustalanie ekologicznych trendów w wykorzystaniu energii. VELUX od lat pokazuje w jaki sposób może przyczynić się do rozwoju nowych energooszczędnych rozwiązań, które nie tylko nie ograniczałyby dotychczasowego standardu życia, lecz również zapewniałyby komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń, z dużą ilością światła i świeżego powietrza. Ponadto VELUX stale pracuje również nad efektywnym wykorzystanie materiałów w procesie produkcji. Firma przetwarza 70% swoich odpadów, a większość z pozostałych 30% przekazuje do spalarni, gdzie zamienia je w energię użytkowaną na cele produkcyjne. "Od firm, takich ja nasza, zależy wypracowanie rozwiązań technologicznych, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii" - przekonuje Lidia Mikołajczyk - Gmur, Dyrektor Generalny VELUX Polska.
VELUX na tegorocznej wystawie prezentuje między innymi okna połaciowe, które dzięki odpowiednim parametrom izolacyjnym są źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego. Wykorzystanie naturalnej wentylacji oraz możliwości oświetlenia pomieszczenia pozwalają oszczędzać energię elektryczną, która zużylibyśmy na potrzeby klimatyzacji i oświetlenia. Ciekawym rozwiązaniem, które możemy zobaczyć na wystawie, są także świetliki tunelowe TWR VELUX - pozwalające na wykorzystanie światła dziennego w pomieszczeniach, w których niemożliwe jest zainstalowanie okien, i tym samym na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Na ekspozycji zaprezentowane są również rozwiązania wykorzystujące alternatywne źródła energii. Kolektory słoneczne VELUX, służące do podgrzewania wody użytkowej i wspomagające system grzewczy, pokrywają do 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz zapewniają średni roczny uzysk energii na poziomie większym niż 525 kWh/m2.
Produkty firmy VELUX znalazły się wśród wybranych pomysłów nadesłanych z 29 krajów z 6 kontynentów. Uczestnikami Konferencji Stron Konwencji są przedstawiciele ponad 190 delegacji rządowych, instytucji międzynarodowych, ekologicznych, biznesowych i badawczych organizacji pozarządowych oraz mediów. Na wystawie pokazywane są wynalazki reprezentujące różne regiony świata i dostosowane do ich klimatu oraz stopnia rozwoju. Do najciekawszych rozwiązań przedstawionych przez organizatorów należą m.in. wiszące ogrody Bangladeszu, łapacze mgły używane na Wyspach Zielonego Przylądka, które pozwalają na pozyskiwanie wody z atmosfery, solarna kafejka internetowa z Gambii, parkiet do tańca produkujący energię elektryczną z Holandii, czy produkcja biopaliw z alg morskich stosowana w Korei.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce