Firma Panasonic rozszerzyła swoją ofertę zasilanych elektrycznie układów typu VRF o nową serię ECOi EX. Produkty wyróżnia niezwykle wysoka efektywność energetyczna oraz możliwość pracy w skrajnych temperaturach.

Rozwiązanie Eco Extreme zostało zaprojektowane z myślą o małych budynkach komercyjnych, jak sklepy czy biura, ale także dużych obiektach przemysłowych. Nowa linia ECOi EX 7 z symbolem ME2 dostępna jest na polskim rynku od listopada br. Firma oferuje 3 rozmiary modeli, o zakresie mocy 8-20KM. Nowość od Panasonic pozwoli na tworzenie rozległych układów o łącznej mocy do 80KM. Ta możliwość oraz opcja zwiększenia długości orurowania układu pozwala na dostosowanie roziwązania do budynków różnych rodzajów i wielkości. Ponadto jednostki wewnętrzne mogą zostać umieszczone do 50 metrów poniżej poziomu modułu zewnętrznego oraz w odległości do 200m od jego położenia. Istnieje także możliwość zwiększenie długości orurowania nawet do 1000m, co pozwoli na stworzenie bardzo rozległych układów grzewczo-chłodzących. 

 

Nowe modele ECOi wyróżniają się najwyższym w ofercie wskaźnikiem sezonowej efektywności energetycznej ESEER na poziomie 9,33. Rozwiązanie to zapewnia bardzo szeroki zakres temperatur pracy. Tryb chłodzenia pozwala na to, by system pracował nieprzerwanie przy temp. 52°C, natomiast tryb ogrzewania działa do -25°C. Istotny jest fakt, że jednostki są wyjątkowo efektywne, zapewniając tym samym 100% wydajności nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających 43°C. 

 

Systemy Panasonic ECOi EX zapewniają swoją wysoką sprawność zawdzięczają między innymi innowacyjnej konstrukcji. W rozwiązaniu wykorzystano wymiennik ciepła o podwyższonej wydajności, który składa się z trzech połączonych powierzchni, dzięki czemu zapewniona jest wyjątkowo duża powierzchnia wymiany. Jednostki VRF Eco Extreme zyskały także wentylator nowej konstrukcji ze zwężonym wylotem, zapewniający przepływ powietrza przy niższym zużyciu energii oraz niższym poziomie hałasu. Wszystkie te parametry gwarantują maksymalną oszczędność kosztów przy cichej pracy urządzeń, co istotne jest w przypadku obiektów komercyjnych znajdujących się w przestrzeni miejskiej. Poza optymalizacją układu orurowania wewnątrz jednostek, poprawie uległa efektywność – wydajność wymiany ciepła zwiększyła się o 5%.

 

Linia ECOi EX posiada 2-stopniowy, inteligentny system gospodarowania olejem, co zmniejsza zużycie tego surowca. Każda sprężarka posiada czujniki poziomu oleju, które monitorują jego poziom i dają szansę na odzyskanie aż 90% oleju. Ponadto w jednostkach wewnętrznych zainstalowano czujnik ECONAVI, wykrywający i monitorujący obecność oraz aktywność ludzi w budynku. Rozwiązanie to pozwala uniknąć niepotrzebnych strat w momencie, gdy dane pomieszczenie jest puste. System ECONAVI automatycznie dostosowuje wydajność urządzeń, aby poprawić komfort użytkowników i jednocześnie zaoszczędzić jak najwięcej energii. 

 

Dodatkowa optymalizacja pracy instalacji VRF możliwa jest dzięki systemowi AC Smart Cloud. Jest on niezwykle istotny ze względu na udostępnienie opcji monitorowania i zarządzenia instalacjami grzewczo-chłodzącymi serii ECOi EX 7 z dowolnego miejsca przy pomocy telefonu, tabletu lub komputera. W ten sposób zarządca obiektu może uzyskać dostęp do wszystkich jednostek – także w zakresie wielu instalacji. Ta możliwość daje szansę przywidywania ewentualnych awarii, jak również zapewnia kontrolę urządzeń w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie – optymalizację kosztów.

 

Dowiedz się więcej o systemach klimatyzacji i ogrzewania Panasonic

Źródło: Panasonic