Nagrzewnice elektryczne i wodne Ventmatika
Data publikacji: 17.04.2023
Nagrzewnice powietrza są istotnym elementem systemów wentylacyjnych i służą do obróbki cieplnej powietrza w instalacjach wentylacyjnych. Lindab rekomenduje sprawdzone nagrzewnice litewskiej marki Ventmatika.
Nagrzewnice wstępne sprawdzają się zwłaszcza, jeśli system wentylacyjny jest zainstalowany w klimacie, gdzie istnieje ryzyko zamarznięcia głównego elementu odzysku ciepła - płytowego wymiennika ciepła. Nagrzewnice wtórne natomiast stosuje się, gdy urządzenie wentylacyjne nie jest w stanie dostarczyć do pomieszczeń powietrza o komfortowej temperaturze. Dodatkowo, dogrzewanie stosuje się w systemach osuszania, gdzie poprzez schłodzenie powietrza usuwana jest z niego wilgoć, a odwilżone lecz chłodne powietrze, musi być ponownie podgrzane do komfortowej temperatury.
Nagrzewnice elektryczne - na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
Wiele wariantów do wyboru
Nagrzewnice elektryczne występują w różnych wariantach, począwszy od prostych wersji, zewnętrznie sterowanych, które nie są zbyt precyzyjne i jeśli sterownik nie jest odpowiednio zaprojektowany, mogą zużywać dużo energii elektrycznej. Zazwyczaj są one podłączone poprzez przekaźnik lub stycznik, a częste włączanie i wyłączanie powoduje mechaniczne zużycie przekaźnika/stycznika, co zmniejsza żywotność tych elementów. Sprawdzają się one jedynie w systemach nie wymagających precyzyjnych ustawień.
Istnieje możliwość wykonania modulacji i zwiększenia dokładności pracy nagrzewnic poprzez podłączenie do regulatora - EKR. Sterowniki EKR dostępne są dla nagrzewnic zasilanych 1x230V, 2x400V i 3x400V. Przekształcają one nagrzewnice w modulowane, autonomiczne jednostki poprzez zasilanie ich za pomocą triaków, które nie są elementami mechanicznymi, dlatego cykliczne włączanie i wyłączanie nie wpływa na ich wydajność i żywotność.
Najpopularniejsze nagrzewnice i ich wyposażenie
Obecnie, najpopularniejszym modelem są nagrzewnice z wbudowanym układem sterowania – Ventmatika NV, NI, NIS. Są one wyposażone w sterownik oraz oferują różne dodatkowe opcje. Obciążenie jest sterowane za pomocą triaków i nie ma niebezpieczeństwa zużycia mechanicznego.
Nagrzewnice Ventmatika typu NV i NI, wyposażone w kanałowy czujnik temperatury, wykorzystują regulator PID do pomiaru temperatury co sekundę i grzeją tylko wtedy, gdy jest to konieczne i tylko tyle, ile potrzeba. Są precyzyjne. Nagrzewnice typu NV posiadają nastawnik temperatury na obudowie, natomiast typ NI wymaga ściennego nastawnika temperatury TR5k lub TR5KNTC10 montowanego w pomieszczeniu na ścianie. Typ NIS to nagrzewnica sterowana sygnałem 0..10VDC, którą stosuje się razem ze sterownikami do central wentylacyjnych lub CAV/VAV.
Dodatkowo, nagrzewnice NV można znaleźć w wariancie PTC/PS, które są wyposażone w zabudowany presostat i czujnik przepływu powietrza, przez co zwiększono bezpieczeństwo i wygodę, aby chronić nagrzewnicę przed przegrzaniem w przypadku braku przepływu powietrza. Wariant PTC/PS upraszcza też prace instalacyjne, ponieważ wszystkie elementy są już zabudowane w nagrzewnicy i nie jest konieczne okablowanie jej elementów – wystarczy tylko podprowadzić zasilanie.
Nowość: nagrzewnice wodne marki Ventmatika
Lindab wciąż poszerza ofertę nagrzewnic marki Ventmatika, do której w ostatnim czasie dołączyły nagrzewnica wodna kanałowa CWH i chłodnica wodna kanałowa CWC.
Nagrzewnica wodna kanałowa CWH
Nagrzewnice wodne kanałowe CWH z okrągłymi przyłączami kanałowymi przeznaczone są do ogrzewania powietrza wentylacyjnego w systemach wentylacyjnych. Występują w 6 standardowych rozmiarach. Wyposażone są w otwieraną pokrywę umożliwiającą kontrolę i czyszczenie oraz okrągłe przyłącza kanałowe z uszczelkami gumowymi.
Chłodnica wodna kanałowa CWC
Chłodnice wodne kanałowe CWC z okrągłymi przyłączami kanałowymi przeznaczone są do chłodzenia powietrza wentylacyjnego w systemach wentylacyjnych. Występują w 6 standardowych rozmiarach. Wężownica wody lodowe z trzema rzędami rur wykonana jest z wodochłonnego aluminium, natomiast obudowa z blachy stalowej z powłoką alucynkową AZ 150. Produkt występuje w klasie szczelności D wg EN 15727.