Nagroda Ministra Rozwoju dla radomskiej wspólnoty mieszkaniowej za innowacyjną modernizację ogrzewania
Data publikacji: 21.05.2025
Wspólnota Mieszkaniowa Nieruchomości przy ul. Krychnowickiej 1 w Radomiu przeszła kompleksową modernizację systemu ogrzewania, wybierając rozwiązania oparte na technologii Panasonic, co zaowocowało uhonorowaniem nagrodą Ministra Rozwoju i Technologii w konkursie „Z pasją do budynków – polskie renowacje i innowacje”, w kategorii Renowacja budynków, podkategoria Budynki mieszkalne wielorodzinne. Jury przyznało nagrodę w uznaniu działań podjętych na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Panasonic z zakresu odnawialnych źródeł energii mieszkańcy zyskali nie tylko niższe rachunki, ale i niezależność od zewnętrznych dostawców ciepła, podkreśla Małgorzata Kwiatkowska, zarządczyni wspólnoty. I dodaje: Jest nam ogromnie miło, że ta zmiana zdobyła uznanie Ministra Rozwoju.
Do 2022 roku oba bloki mieszkalne – łącznie 40 mieszkań – ogrzewane były przez zewnętrzną kotłownię gazową. Stara instalacja była jednak mało efektywna i kosztowna, a mieszkańcy byli w pełni zależni od sieci zewnętrznej i rosnących cen energii. Wspólnota postanowiła zmienić ten stan rzeczy i zdecydowała się na gruntowną modernizację, wybierając pompy ciepła Panasonic T-CAP jako kluczowe źródło ogrzewania.
Do obu budynków zainstalowano trzy pompy ciepła o łącznej mocy 48 kW, pracujące w systemie kaskadowym. Dwie z nich odpowiadają za produkcję ciepłej wody użytkowej (CWU), wspierane przez dwa zbiorniki o pojemności 500 litrów każdy. Całość uzupełnia instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachach, która wspiera zasilanie systemu i ogranicza korzystanie z energii sieciowej.
Zainstalowany system ogrzewania objęty jest zdalnym monitoringiem za pomocą Panasonic Service Cloud, dzięki czemu staje się praktycznie bezobsługowy. Aplikacja pozwala na zdalne zarządzanie parametrami pomp ciepła oraz monitoring zużycia energii w celu jej optymalizacji. Usługa ta umożliwia sprawdzenie historii pracy pompy ciepła i dostosowanie jej ustawień do realnych potrzeb budynku. Wystąpienie ewentualnej usterki jest na bieżąco wysyłane do serwisanta urządzeń, który znaczną część przypadków może rozwiązać z dowolnego miejsca na świecie. W sytuacji awaryjnej, mieszkańcy oraz zarządcy budynku mogą liczyć na szybką i profesjonalną pomoc Akredytowanego Instalatora, który montował urządzenie.
W efekcie modernizacji już po kilku miesiącach zanotowano pierwsze wymierne korzyści. W październiku 2023 roku rachunki za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę spadły o około 30%. Rok później, w październiku 2024, przyszła kolejna obniżka – tym razem o dodatkowe 10%. Obecnie mieszkańcy cieszą się 40-procentowymi oszczędnościami na tych kluczowych kosztach. Modernizacja ma także wymiar ekologiczny – ograniczenie zużycia gazu i energii elektrycznej przekłada się na mniejszą emisję CO₂.
Cieszymy się, że nasza technologia znajduje odpowiednie zastosowanie nie tylko w nowych, modernistycznych, ale również w modernizowanych budynkach. Instalacja w radomskiej WSM to doskonały przykład, jak innowacyjne rozwiązania mogą poprawić komfort życia mieszkańców, obniżyć koszty ogrzewania oraz wspierać cele ekologiczne. Jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do realizacji tak ważnego projektu, który pokazuje, że zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna idą w parze, komentuje Marcin Wernicki, inżynier firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions w Polsce.
Instalacja nowego systemu przeprowadzona została przez firmę PROFtechnik, która zadbała o płynne przejście z gazowego systemu na pompy ciepła, bez konieczności wymiany grzejników i generalnych remontów mieszkań. Dzięki temu inwestycja była praktycznie nieuciążliwa dla mieszkańców oraz bardziej ekonomiczna.